Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sąd unika decyzji ws. Święczkowskiego

08.05.2012

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił kolejną skargę b. szefa ABW Bogdana Święczkowskiego na decyzję Sejmiku Województwa Śląskiego, który wygasił jego mandat radnego - dowiedziała się we wtorek PAP w sądzie.

WSA już po raz drugi nie uwzględnił skargi Święczkowskiego w tej sprawie. W pierwszym przypadku - w styczniu - wytknął mu, że nie wyczerpał środków zaskarżenia decyzji radnych jeszcze w sejmiku. Ostatnio uznał, że kolejną skargę złożył przedwcześnie - zanim uprawomocniła się decyzja w sprawie poprzedniej.

Święczkowski może jeszcze wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego i zapowiada, że tak właśnie zrobi.

26 stycznia WSA odrzucił pierwszą skargę Święczkowskiego, uznając że wcześniej nie wyczerpał on środków zaskarżenia decyzji we właściwym organie, czyli nie wezwał sejmiku do "usunięcia naruszenia prawa". Zgodnie ze wskazaniami sądu Święczkowski wezwał sejmik do "usunięcia naruszenia prawa", po czym - po odmownej decyzji - po raz kolejny złożył skargę do WSA.

- Tym razem skarga została odrzucona, ponieważ została złożona przedwcześnie - zanim uprawomocniło się postanowienie w sprawie poprzedniej - wyjaśnił PAP sędzia Wiesław Morys, rzecznik WSA.

Sąd wskazał w uzasadnieniu, że w tej konkretnej sprawie datą wszczęcia postępowania jest 27 lutego 2012 r., a więc dzień złożenia skargi w urzędzie marszałkowskim. Wtedy jeszcze w toku była sprawa pierwszej skargi Święczkowskiego - postanowienie stało się prawomocne dopiero 16 marca 2012 r.

Święczkowski zapowiedział, że na pewno złoży skargę do NSA. "Śmieszy mnie ta sprawa. Sąd robi wszystko, by nie rozpoznać jej merytorycznie" - powiedział PAP.

Święczkowski po wyborze na posła przesłał sejmikowi pismo, w którym wyraził wolę zrzeczenia się mandatu radnego z chwilą objęcia mandatu posła. Jego zdaniem nie było to zrzeczenie warunkowe, a jedynie określające czas, kiedy stanie się skuteczne.

Ponieważ po wygaszeniu mandatu poselskiego Święczkowskiego przez ówczesnego marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę on sam nie złożył ślubowania poselskiego i nie objął mandatu, uznał swoje zrzeczenie się z mandatu radnego za nieskuteczne. Dodatkowo w kolejnym piśmie do sejmiku Święczkowski wycofał zrzeczenie. Mimo to radni sejmiku 14 listopada ubiegłego roku podjęli decyzję o wygaszeniu jego mandatu.

Po tej decyzji sejmiku b. szef ABW mówił, że stał się "przedmiotem nagonki, wręcz niszczenia człowieka". Według niego "polityczna decyzja" o wygaszeniu jego mandatu radnego zapadła w Warszawie. Powołując się na opinię prawną, Święczkowski przestrzegał, że od tej chwili wszystkie uchwały sejmiku mogą być nieskuteczne ze względu na niezgodny z prawem skład tego gremium.

Wcześniej Święczkowski nie mógł objąć mandatu poselskiego z powodu niemożności łączenia go z funkcją prokuratora w stanie spoczynku. Prawidłowość wygaszenia mandatu poselskiego Święczkowskiego i innego prokuratora w stanie spoczynku, Dariusza Barskiego, potwierdził Sąd Najwyższy. W kwietniu odrzucił ich kasacje, uznając je za niedopuszczalne. Święczkowski zapowiedział, że poskarży się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

PAP
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. mid-17529062 29.05.2017

  Prezydent o ważnej roli samorządów

  Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej.

 2. CHAD060217030t58aeb530m800xec9cb92e 29.05.2017

  Bochenek: Politycy PO przez lata kłamali

  To bardzo smutna sprawa, pokazuje, że politycy PO przez lata kłamali; pokazuje, że nie dopełniono podstawowych procedur - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował informację o tym, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znalazły się szczątki innych osób.

 3. wypadekoswiecim1270x714s5vs5vsss 29.05.2017

  RMF FM: Premier miała poważne obrażenia

  „Według ekspertów, do których dotarli dziennikarze radia, obrażenia premier należy zakwalifikować nawet jako zagrażające życiu”.

 4. BronislawKwiatkowskigraves52vss 29.05.2017

  PK potwierdza: W grobie były także inne szczątki

  W grobie gen. Bronisława Komorowskiego znaleziono w czasie ekshumacji szczątki innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

 5. CHAD160516503t573ddda4m800x074345a7 29.05.2017

  Mazurek: Państwo PO nie zdało egzaminu

  "Mam przekonanie graniczące z pewnością, że po dzisiejszych informacjach nikt nie zarzuci nam, że prokuratura działa pod dyktando PiS, bo to nieprawda" - powiedziała w Sejmie Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

 6. mid-17527010 29.05.2017

  HGW stanie przed Komisją Weryfikacyjną

  W poniedziałek popołudniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie.

 7. gromnato54vg5b65 29.05.2017

  Prezydent: Jesteśmy dumni z Weteranów

  "Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę”.

 8. warsaw-6984161270x714aav1av21asv1 29.05.2017

  Ruszają prace Komisji Weryfikacyjnej

  Pierwsze posiedzenie komisji będzie miało charakter organizacyjny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook