Jedynie prawda jest ciekawa

Sąd unika decyzji ws. Święczkowskiego

08.05.2012

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił kolejną skargę b. szefa ABW Bogdana Święczkowskiego na decyzję Sejmiku Województwa Śląskiego, który wygasił jego mandat radnego - dowiedziała się we wtorek PAP w sądzie.

WSA już po raz drugi nie uwzględnił skargi Święczkowskiego w tej sprawie. W pierwszym przypadku - w styczniu - wytknął mu, że nie wyczerpał środków zaskarżenia decyzji radnych jeszcze w sejmiku. Ostatnio uznał, że kolejną skargę złożył przedwcześnie - zanim uprawomocniła się decyzja w sprawie poprzedniej.

Święczkowski może jeszcze wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego i zapowiada, że tak właśnie zrobi.

26 stycznia WSA odrzucił pierwszą skargę Święczkowskiego, uznając że wcześniej nie wyczerpał on środków zaskarżenia decyzji we właściwym organie, czyli nie wezwał sejmiku do "usunięcia naruszenia prawa". Zgodnie ze wskazaniami sądu Święczkowski wezwał sejmik do "usunięcia naruszenia prawa", po czym - po odmownej decyzji - po raz kolejny złożył skargę do WSA.

- Tym razem skarga została odrzucona, ponieważ została złożona przedwcześnie - zanim uprawomocniło się postanowienie w sprawie poprzedniej - wyjaśnił PAP sędzia Wiesław Morys, rzecznik WSA.

Sąd wskazał w uzasadnieniu, że w tej konkretnej sprawie datą wszczęcia postępowania jest 27 lutego 2012 r., a więc dzień złożenia skargi w urzędzie marszałkowskim. Wtedy jeszcze w toku była sprawa pierwszej skargi Święczkowskiego - postanowienie stało się prawomocne dopiero 16 marca 2012 r.

Święczkowski zapowiedział, że na pewno złoży skargę do NSA. "Śmieszy mnie ta sprawa. Sąd robi wszystko, by nie rozpoznać jej merytorycznie" - powiedział PAP.

Święczkowski po wyborze na posła przesłał sejmikowi pismo, w którym wyraził wolę zrzeczenia się mandatu radnego z chwilą objęcia mandatu posła. Jego zdaniem nie było to zrzeczenie warunkowe, a jedynie określające czas, kiedy stanie się skuteczne.

Ponieważ po wygaszeniu mandatu poselskiego Święczkowskiego przez ówczesnego marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę on sam nie złożył ślubowania poselskiego i nie objął mandatu, uznał swoje zrzeczenie się z mandatu radnego za nieskuteczne. Dodatkowo w kolejnym piśmie do sejmiku Święczkowski wycofał zrzeczenie. Mimo to radni sejmiku 14 listopada ubiegłego roku podjęli decyzję o wygaszeniu jego mandatu.

Po tej decyzji sejmiku b. szef ABW mówił, że stał się "przedmiotem nagonki, wręcz niszczenia człowieka". Według niego "polityczna decyzja" o wygaszeniu jego mandatu radnego zapadła w Warszawie. Powołując się na opinię prawną, Święczkowski przestrzegał, że od tej chwili wszystkie uchwały sejmiku mogą być nieskuteczne ze względu na niezgodny z prawem skład tego gremium.

Wcześniej Święczkowski nie mógł objąć mandatu poselskiego z powodu niemożności łączenia go z funkcją prokuratora w stanie spoczynku. Prawidłowość wygaszenia mandatu poselskiego Święczkowskiego i innego prokuratora w stanie spoczynku, Dariusza Barskiego, potwierdził Sąd Najwyższy. W kwietniu odrzucił ich kasacje, uznając je za niedopuszczalne. Święczkowski zapowiedział, że poskarży się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

PAP
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook