Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd uchylił zarządzenie w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

29.03.2018
UlicaLK
Sąd uchylił zarządzenie w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Wojewódzki sąd Administracyjny uchylił wszystkie zarządzenia zastępcze wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha o zmianie nazw gdańskich ulic - poinformował Rafał Mrowicki z Radia Gdańsk.

Oznacza to, że w Gdańsku powrócą nazwy ulic sprzed procesu dekomunizacji - między innymi zamiast ulicy Lecha Kaczyńskiego wróci ulica Dąbrowszczaków.

Wyrok sądu jest nieprawomocny. 

13 grudnia 2013 roku władze miasta zaskarżyły zmiany nazw siedmiu ulic w Gdańsku. To pokłosie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w myśl której gminy miał rok na samodzielną zmianę nazw ulic, a w przeciwnym wypadku zmiany miały zostać dokonane przez wojewodów, którzy mieli w tej sprawie zasięgać opinii IPN. 

Tak stało się w Gdańsku, gdzie poza ulicą Dąbrowszczaków zmiany dotknęły między innymi ulic Józefa Wassowskiego, Leona Kruczkowskiego, Mariana Buczka, Stanisława Sołdka, Wincentego Pstrowskiego i Franciszka Zubrzyckiego. Nowymi patronami ulic zostali m.in. Anna Walentynowicz, Ignacy Matuszewski, czy Feliks Selmanowicz "Zagończyk". W przypadku uprawomocnienia się wyroku, poprzednie nazwy ulic wrócą na swoje miejsca.

Zmiany ulic od początku wzbudzały kontrowersje wśród mieszkańców Gdańska. Pod koniec lutego postawione tablice z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego zostały zdewastowane. Policja ujęła sprawcę, który "pochwalił" się swoim wyczynem za pomocą mediów społecznościowych.

kh


Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook