Jedynie prawda jest ciekawa


Czempiński usłyszał kolejny zarzut

16.03.2012

Prokuratura nie wykazała w wystarczający sposób, że zatrzymanie gen. Gromosława Czempińskiego było absolutnie konieczne - uznał w piątek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód i uchylił postanowienie śledczych w tej sprawie.

Pod koniec listopada na polecenie katowickiej prokuratury apelacyjnej zatrzymano pięciu podejrzanych, wśród nich Czempińskiego. Prokuratura postawiła im zarzuty dotyczące korupcji i prania pieniędzy pochodzących z korupcji w związku z prywatyzacją PLL LOT i Stoenu. 

W przypadku PLL LOT chodzi o korzyści w wysokości 1 mln dolarów, w przypadku Stoenu - 1,4 mln euro. Gen. Czempiński usłyszał zarzut przyjęcia - wspólnie i w porozumieniu z innymi podejrzanymi - 1,4 mln euro w związku z prywatyzacją spółki Stoen. Inny zarzut wobec niego dotyczy prania brudnych pieniędzy - również wspólnie i w porozumieniu; w tym przypadku chodzi o kwotę ok. 600 tys. euro. 

Tuż po piątkowym posiedzeniu prokuratura poinformowała, że w toczącym się postępowaniu poza zarzutami korupcyjnymi Czempiński usłyszał kolejny - dotyczący nielegalnego posiadania broni.

Sąd zajmował się sprawą zatrzymania Czempińskiego, bo zażalenie złożyła obrona. Adwokaci argumentowali, że gdyby generał został wezwany do prokuratury, na pewno sam by się stawił na przesłuchanie. Nie są znane dokładne motywy decyzji sądu. Pisemne uzasadnienie ma być przygotowane do 22 marca.

Nieco później, w grudniu, w tym samym śledztwie zarzuty przyjęcia z innymi osobami kwoty ok. 1 mln dolarów, prania pieniędzy - ok. 800 tys. dolarów, a także niegospodarności na kwotę ok. 470 tys. dolarów postawiono b. wiceministrowi infrastruktury Wojciechowi J. W tym przypadku chodzi o kwestie związane z przebiegiem prywatyzacji LOT-u.

Uchylając w piątek prokuratorskie postanowienie o zatrzymaniu Czempińskiego sędzia Ewa Langer tłumaczyła, że przepisy Kodeksu postępowania karnego ściśle określają warunki, w których prokurator może sięgnąć po ten środek przymusu. W tej sprawie prokurator nie wykazał w sposób wystarczający, że przesłanki te zostały spełnione w taki sposób, który wskazuje na "absolutną konieczność" zatrzymania - uznał sąd.

"Postępowanie toczy się w dalszym ciągu. Do chwili obecnej sądy, które rozpoznawały inne zażalenia, w tym przede wszystkim na zabezpieczenia majątkowe oraz na środki zapobiegawcze, uznały prawidłowość decyzji prokuratora w tym zakresie" - powiedział po posiedzeniu sądu prokurator Tomasz Tadla. Prokuratura zabezpieczyła u podejrzanych mienie o wartości 12 mln zł - papiery wartościowe, pieniądze i nieruchomości.

Tadla ocenił, że piątkowa decyzja sądu ma charakter "incydentalny". Zaznaczył, że nie są znane pisemne motywy, którymi kierował się sąd. Zwrócił uwagę, że wcześniej sądy utrzymywały zasadność stosowania środków zapobiegawczych w tej sprawie.

Prokurator powiedział, że postępowanie w dalszym ciągu się toczy i w ostatnich dniach Czempiński usłyszał kolejny zarzut - nielegalnego posiadania broni. Chodzi o znaleziony w domu generała pistolet SIG Sauer, na który nie ma pozwolenia. "Sprawdziliśmy, że w przeszłości uzyskiwał  pozwolenie na innego rodzaju broń palną i nie budzi wątpliwości, że ta osoba miała świadomość konieczności uzyskania zezwolenia" - zaznaczył prokurator.

Podobnie jak pozostali podejrzani gen. Czempiński po zatrzymaniu w listopadzie został zwolniony po wpłaceniu poręczeń majątkowych. W jego przypadku kaucja wyniosła milion złotych, prokuratura zatrzymała mu paszport i zakazała opuszczania kraju. Zażalenie na stosowanie tych środków zapobiegawczych było rozpatrywane już wcześniej i nie zostało uwzględnione przez sąd, podobnie jak zażalenie na zabezpieczenie majątkowe na kwotę ok. 2 mln zł.

Całe prowadzone od 2006 r. postępowanie zostało wszczęte na podstawie materiałów z innego śledztwa. Dotyczy różnych prywatyzacji, nie tylko LOT-u i Stoenu; obejmuje lata 1999-2003. Zdaniem prokuratury, ujawniony mechanizm "był powtarzalny w wielu innych sytuacjach". Według prokuratury, gdy planowano prywatyzacje, minister gospodarki w ramach ustawy o komercjalizacji powoływał do współpracy spółki, które za państwowe pieniądze miały przygotowywać proces prywatyzacyjny.

W przypadku prywatyzacji LOT-u i Stoenu spółki te w toku procesu prywatyzacyjnego miały sugerować, że będzie dobry klimat dla określonej prywatyzacji lub zakończy się ona w sposób prawidłowy dla inwestora, jeśli pieniądze przepłyną na konta innych firm, z którymi zawierały umowy już na końcowym etapie negocjacji - uważa prokuratura, która dodała, że wykonywane przez te firmy umowy były całkowicie fikcyjne i zawierano je tylko po to, by móc uzyskać pieniądze.

Inwestorzy mieli je przekazywać już po zakończeniu prywatyzacji. W przypadku LOT-u i Stoenu zostały potem podzielone między osoby podejrzane w sprawie - podawała prokuratura, która zaznacza, że same prywatyzacje zostały przeprowadzone w sposób właściwy.

Wszystkim podejrzanym w sprawie grozi do 10 lat więzienia. Nie przyznają się oni do winy. Obrońcy generała zarzucili prokuratorom błędy i zaniedbania przed podjęciem decyzji o przedstawieniu zarzutów.

Generał jeszcze w listopadzie - za pośrednictwem adwokata - zgodził się na podawanie pełnego nazwiska.

PAP
[fot.PAP/Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook