Jedynie prawda jest ciekawa

Sąd skazuje za krzyż

20.10.2012

"Gazeta Polska Codziennie" informuje, że warszawski sąd ukarał grzywną mężczyznę, który w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej umieścił na  chodniku przed Pałacem Prezydenckim podstawę, w  której ustawiono krzyż.

„Wykorzystał część drogi w sposób niezgodny z przeznaczeniem i zaśmiecił miejsce publiczne” – czytamy w kuriozalnym uzasadnieniu wyroku. Sędzia Małgorzata Bilicka z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście orzekła oprócz grzywny w wysokości 100 zł także obciążenie ukaranego mężczyzny opłaceniem kosztów sądowych.

W miejscu, gdzie mężczyzna ustawił podstawę krzyża, 10. dnia każdego miesiąca tysiące warszawiaków przychodzą pomodlić się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Wieczorem krzyż jest zabierany.

Gazeta wskazuje, że to nie jedyna kontrowersyjna decyzja władz dotycząca uczestników miesięcznic smoleńskich. – Regularnie wystawiane są mandaty za ustawianie na ulicy zniczy – przyznaje organizatorka uroczystości, szefowa warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Anita Czerwińska. Jej zdaniem słowo „represje” na zachowania policji, straży miejskiej i władz stolicy w stosunku do uczestników miesięcznic, nie jest za mocne.

Gazeta przypomina, że kilka miesięcy temu aresztowano Jana Kossakowskiego. Na małej tablicy ogłoszeń, która wisi na frontowej ścianie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawiesił zdjęcia pary prezydenckiej. Poniżej zdjęć pinezkami przypiął czerwoną różyczkę. Ochroniarz zdjął zdjęcie – jak sam przyznał – na polecenie ministra. Ostatecznie Kossakowski został zawieziony do szpitala psychiatrycznego przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie, spędził tam kilka dni i jak twierdził, poddawany był przymusowej kuracji za pomocą środków psychotropowych.

Postępowanie warszawskich władz miejskich oraz wymiaru sprawiedliwości jest szokiem dla wielu jej mieszkańców.

– Staram się nie komentować decyzji sądów, ale w tej sprawie zrobię wyjątek. To naciąganie prawa i nadinterpretowanie przepisów przez strażników miejskich, którzy skierowali sprawę do sądu – mówi radny Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.

Radnych Platformy, co zrozumiałe, te praktyki nie oburzają.

– Nie mamy podstaw do podważania wyroku sądu, a jednocześnie trudno mi wyrazić opinię, nie znając zdania obu stron. Niemniej nie może być tak, że w dowolnym miejscu każdy, kto chce, stawia dowolną rzecz – mówi radna Warszawy Małgorzata Zielicz-Żuber z PO.

"Gazeta Polska Codziennie" podkreśla, że sędzia Bilicka zasłynęła tym, że jako jedyna z trójki sędziów nie zgodziła się na umorzenie sprawy przeciwko byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu. Prokurator oskarżył Kamińskiego o nadużycie władzy w sprawie tzw. afery gruntowej. Dotyczyła ona rzekomej korupcji w Ministerstwie Rolnictwa, kierowanym w 2007 r. przez nieżyjącego już Andrzeja Leppera. Po kilku latach, w czerwcu tego roku, sprawa została jednak umorzona.

Greg/"Gazeta Polska Codziennie"
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 2. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 3. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 4. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 5. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 6. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 7. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook