Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd skazuje za krzyż

20.10.2012

"Gazeta Polska Codziennie" informuje, że warszawski sąd ukarał grzywną mężczyznę, który w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej umieścił na  chodniku przed Pałacem Prezydenckim podstawę, w  której ustawiono krzyż.

„Wykorzystał część drogi w sposób niezgodny z przeznaczeniem i zaśmiecił miejsce publiczne” – czytamy w kuriozalnym uzasadnieniu wyroku. Sędzia Małgorzata Bilicka z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście orzekła oprócz grzywny w wysokości 100 zł także obciążenie ukaranego mężczyzny opłaceniem kosztów sądowych.

W miejscu, gdzie mężczyzna ustawił podstawę krzyża, 10. dnia każdego miesiąca tysiące warszawiaków przychodzą pomodlić się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Wieczorem krzyż jest zabierany.

Gazeta wskazuje, że to nie jedyna kontrowersyjna decyzja władz dotycząca uczestników miesięcznic smoleńskich. – Regularnie wystawiane są mandaty za ustawianie na ulicy zniczy – przyznaje organizatorka uroczystości, szefowa warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Anita Czerwińska. Jej zdaniem słowo „represje” na zachowania policji, straży miejskiej i władz stolicy w stosunku do uczestników miesięcznic, nie jest za mocne.

Gazeta przypomina, że kilka miesięcy temu aresztowano Jana Kossakowskiego. Na małej tablicy ogłoszeń, która wisi na frontowej ścianie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawiesił zdjęcia pary prezydenckiej. Poniżej zdjęć pinezkami przypiął czerwoną różyczkę. Ochroniarz zdjął zdjęcie – jak sam przyznał – na polecenie ministra. Ostatecznie Kossakowski został zawieziony do szpitala psychiatrycznego przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie, spędził tam kilka dni i jak twierdził, poddawany był przymusowej kuracji za pomocą środków psychotropowych.

Postępowanie warszawskich władz miejskich oraz wymiaru sprawiedliwości jest szokiem dla wielu jej mieszkańców.

– Staram się nie komentować decyzji sądów, ale w tej sprawie zrobię wyjątek. To naciąganie prawa i nadinterpretowanie przepisów przez strażników miejskich, którzy skierowali sprawę do sądu – mówi radny Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.

Radnych Platformy, co zrozumiałe, te praktyki nie oburzają.

– Nie mamy podstaw do podważania wyroku sądu, a jednocześnie trudno mi wyrazić opinię, nie znając zdania obu stron. Niemniej nie może być tak, że w dowolnym miejscu każdy, kto chce, stawia dowolną rzecz – mówi radna Warszawy Małgorzata Zielicz-Żuber z PO.

"Gazeta Polska Codziennie" podkreśla, że sędzia Bilicka zasłynęła tym, że jako jedyna z trójki sędziów nie zgodziła się na umorzenie sprawy przeciwko byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu. Prokurator oskarżył Kamińskiego o nadużycie władzy w sprawie tzw. afery gruntowej. Dotyczyła ona rzekomej korupcji w Ministerstwie Rolnictwa, kierowanym w 2007 r. przez nieżyjącego już Andrzeja Leppera. Po kilku latach, w czerwcu tego roku, sprawa została jednak umorzona.

Greg/"Gazeta Polska Codziennie"
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 2. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 3. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 4. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 5. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 6. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 7. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook