Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd skazuje za krzyż

20.10.2012

"Gazeta Polska Codziennie" informuje, że warszawski sąd ukarał grzywną mężczyznę, który w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej umieścił na  chodniku przed Pałacem Prezydenckim podstawę, w  której ustawiono krzyż.

„Wykorzystał część drogi w sposób niezgodny z przeznaczeniem i zaśmiecił miejsce publiczne” – czytamy w kuriozalnym uzasadnieniu wyroku. Sędzia Małgorzata Bilicka z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście orzekła oprócz grzywny w wysokości 100 zł także obciążenie ukaranego mężczyzny opłaceniem kosztów sądowych.

W miejscu, gdzie mężczyzna ustawił podstawę krzyża, 10. dnia każdego miesiąca tysiące warszawiaków przychodzą pomodlić się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Wieczorem krzyż jest zabierany.

Gazeta wskazuje, że to nie jedyna kontrowersyjna decyzja władz dotycząca uczestników miesięcznic smoleńskich. – Regularnie wystawiane są mandaty za ustawianie na ulicy zniczy – przyznaje organizatorka uroczystości, szefowa warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Anita Czerwińska. Jej zdaniem słowo „represje” na zachowania policji, straży miejskiej i władz stolicy w stosunku do uczestników miesięcznic, nie jest za mocne.

Gazeta przypomina, że kilka miesięcy temu aresztowano Jana Kossakowskiego. Na małej tablicy ogłoszeń, która wisi na frontowej ścianie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawiesił zdjęcia pary prezydenckiej. Poniżej zdjęć pinezkami przypiął czerwoną różyczkę. Ochroniarz zdjął zdjęcie – jak sam przyznał – na polecenie ministra. Ostatecznie Kossakowski został zawieziony do szpitala psychiatrycznego przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie, spędził tam kilka dni i jak twierdził, poddawany był przymusowej kuracji za pomocą środków psychotropowych.

Postępowanie warszawskich władz miejskich oraz wymiaru sprawiedliwości jest szokiem dla wielu jej mieszkańców.

– Staram się nie komentować decyzji sądów, ale w tej sprawie zrobię wyjątek. To naciąganie prawa i nadinterpretowanie przepisów przez strażników miejskich, którzy skierowali sprawę do sądu – mówi radny Maciej Wąsik z Prawa i Sprawiedliwości.

Radnych Platformy, co zrozumiałe, te praktyki nie oburzają.

– Nie mamy podstaw do podważania wyroku sądu, a jednocześnie trudno mi wyrazić opinię, nie znając zdania obu stron. Niemniej nie może być tak, że w dowolnym miejscu każdy, kto chce, stawia dowolną rzecz – mówi radna Warszawy Małgorzata Zielicz-Żuber z PO.

"Gazeta Polska Codziennie" podkreśla, że sędzia Bilicka zasłynęła tym, że jako jedyna z trójki sędziów nie zgodziła się na umorzenie sprawy przeciwko byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu. Prokurator oskarżył Kamińskiego o nadużycie władzy w sprawie tzw. afery gruntowej. Dotyczyła ona rzekomej korupcji w Ministerstwie Rolnictwa, kierowanym w 2007 r. przez nieżyjącego już Andrzeja Leppera. Po kilku latach, w czerwcu tego roku, sprawa została jednak umorzona.

Greg/"Gazeta Polska Codziennie"
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 2. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 3. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 4. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 5. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 6. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 7. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 8. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook