Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd oddalił pozew wobec J. Kaczyńskiego za wypowiedź o "gorszym sorcie"

04.04.2018
1270jarrekk
Sąd oddalił pozew wobec J. Kaczyńskiego za wypowiedź o "gorszym sorcie"

Stołeczny sąd oddalił pozew, który wobec lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego wystosowała działaczka Obywateli RP. Powódka poczuła się urażona wypowiedziami polityka - m.in. tą, w której padły słowa o "najgorszym sorcie Polaków". Sąd wskazał, że wypowiedzi te są "niekonkretne".

Jak zaznaczyła w uzasadnieniu środowego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Wlekły-Pietrzak "samo subiektywne odczucie osoby, że wypowiedź jej dotyczy" nie może stanowić okoliczności rozstrzygającej o zasadności pozwu.

"Analiza treści wypowiedzi zawartych w pozwie wskazuje, że nie dotyczą one ani konkretnych osób, ani konkretnych podmiotów zbiorowych, mają charakter metaforyczny i nie da się wywieść, iż dotyczą one powódki" - zaznaczyła sędzia. Dodała, że wypowiedzi Kaczyńskiego - których sprawa dotyczyła - są "niekonkretne", zaś polityk nie oznaczył "osoby lub grupy osób, do których je odnosi, poza tym, że to Polacy".

W sprawie chodziło o cztery wypowiedzi Kaczyńskiego - m.in. z grudnia 2015 r. z wywiadu dla TV Republika. Kaczyński pytany był wówczas o metody walki z PiS i mówił: "W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. (...) To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków. I ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. (...) Wojna, komunizm, później transformacja przeprowadzona, tak jak ją przeprowadzono, właśnie ten typ ludzi promowała, dawała mu wielkie szanse; dziś on boi się, że te czasy się zmienią".

Kolejna z wypowiedzi została wygłoszona niedługo później podczas V Marszu Wolności i Solidarności w Warszawie 13 grudnia 2015 r. Prezes Kaczyński odniósł się wtedy do wcześniejszego marszu w obronie demokracji, w którym uczestniczyli m.in. politycy opozycji. "Oni próbują wmówić ludziom, że w środku gorącego lata jest mróz, jest ostra zima. I są tacy ludzie, którzy jak coś usłyszą w telewizji, to są gotowi w to uwierzyć, są gotowi wyjść na dwór, ubrać się w kożuch i jeszcze mówić, że im zimno. Ale to nie są ludzie, którzy mają sprawne głowy, to nie są ludzie, którzy sprawnie myślą" - oceniał Kaczyński.

Powódka wymieniła jeszcze dwie inne wypowiedzi Kaczyńskiego, m.in. z manifestacji smoleńskiej latem 2016 r.

W pozwie kobieta - określająca się, jak powiedział sąd, jako przeciwnik PiS i uczestniczka m.in. tzw. kontrmanifestacji smoleńskich - wskazywała, że wypowiedzi lidera PiS naruszyły jej godność, która zgodnie z konstytucją jest "nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych". 

Jak wcześniej podawały media powódka domagała się przeprosin w telewizjach i zadośćuczynienia na cel społeczny; strona pozwana wskazywała zaś, że wypowiedzi w ogóle nie były kierowane do powódki.

Środowy wyrok jest nieprawomocny. Powódka oraz reprezentujący ją mec. Piotr Marański zapowiedzieli złożenie apelacji. Jak powiedział dziennikarzom adwokat, sąd okręgowy uznał, iż "mieliśmy do czynienia z dyskursem politycznym". Dodał, że nie zgadza się z tym wywodem sądu, gdyż "określony krąg osób został nazwany +gorszym sortem+, a powódka w tym kręgu się znajdowała".

Przedstawiciele strony pozwanej nie byli obecni na ogłoszeniu wyroku. 

(PAP)
autor: Marcin Jabłoński

fot. CC3.0/wikicommons

Warto poczytać

 1. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 2. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 3. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 4. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 5. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 6. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 7. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 8. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook