Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd nad Ryszardem Kaliszem

06.03.2013

Zarząd SLD zdecyduje, czy ukarać Kalisza za współpracę z Europą Plus. Z nieoficjalnych informacji wynika, że polityk może zostać zawieszony.

Dziś zbiera się zarząd krajowy Sojuszu,który zdecyduje czy ukarać Kalisza za  współpracę z Europą Plus Janusza Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego. Politycy Sojuszu przewidują, że może zapaść decyzja o zawieszeniu go w prawach członka partii.

Chodzi udział posła w nowo powstałej wspólnej inicjatywie Janusza Palikota i Marka Siwca Europa Plus, którą wsparł przed trzema tygodniami były prezydent. W jej ramach miałyby powstać m.in. listy w przyszłorocznych wyborach do europarlamentu.

Kalisz - wbrew wcześniejszym deklaracjom - weźmie udział w środowym posiedzeniu zarządu, które w ubiegłym tygodniu zwołał szef Sojuszu Leszek Miller.

"Podczas spotkania zarządu Ryszard Kalisz zostanie poproszony o przedstawienie swojej opinii i odniesienie się do słów, które przez ostatnie dni wypowiadał, czy dalej chce kontynuować swoją misję w SLD i będzie starał się budować z nami partię, czy będzie konsekwentnie naruszał statut" - zapowiedział  sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.

Jak podkreślił, łamaniem statutu ugrupowania są m.in. takie działania jak "odnoszenie się negatywnie do programu i członków partii, a także namawianie, bądź wstępowanie do konkurencyjnych inicjatyw politycznych". "I o to chcemy zapytać Ryszarda Kalisza" - dodał Gawkowski.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, który również zasiada w zarządzie, ma nadzieję, że sprawa Kalisza zostanie w środę rozstrzygnięta. "Chcemy to wreszcie rozstrzygnąć, bo przez ostatnie miesiące Ryszard Kalisz często pozwalał sobie wypowiedziach na zbyt wiele. Przymykaliśmy oczy na jego wystąpienia medialne, ale ostatnie wydarzenia związane z budową nowego bytu politycznego jakim jest Europa Plus, jego wypowiedzi, że on stoi w rozkroku, że będzie namawiał na rozszerzenie, są nie do zaakceptowania" - podkreślił Joński.

Kalisz odpiera zarzuty; zapewnia, że nie chce tworzyć, ani brać udziału w żadnym konkurencyjnym w stosunku do SLD, projekcie politycznym. "Ja działam - i powiem to członkom zarządu - na rzecz dobra SLD. Nie wstępuję do żadnej innej partii" - podkreślił. Jak powtórzył chciałby, żeby Sojusz przyłączył się do Europy Plus.

Liderzy SLD konsekwentnie jednak wykluczają taką możliwość. Jednoznacznie i stanowczo w tej sprawie wypowiedział się w ostatnią sobotę Miller, oceniając że inicjatywa ta jest "próbą rozbicia SLD pod hasłem jednoczenia lewicy i reanimacji ledwo żywego Janusza Palikota".

"Jeżeli ktoś chce żyrować projekt Ruchu Palikota i jeżeli ktoś chce umierać za Janusza Palikota, to niech to robi, ale SLD za Janusza Palikota umierać nie będzie. Nie będziemy autoryzować i tłumaczyć się za styl, w jakim to ugrupowanie uprawia politykę - dla nas lewicowość to sens naszego życia, a nie pomysł na kolejny interes" - mówił Miller na sobotnim posiedzeniu władz regionalnych partii.

Joński przypomniał w rozmowie z PAP, że w kwestii przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego obowiązuje uchwała zarządu z 21 lutego, w której Kwaśniewskiemu oraz innym byłym politykom SLD zaproponowano udział w budowaniu "Sojuszu dla Europy", a w jego ramach - wspólnych list wyborczych do PE, przy zachowaniu jednak szyldu Sojuszu. Z inicjatywy wykluczono Ruch Palikota.

Nieoficjalnie politycy Sojuszu przyznają, że prawdopodobnie decyzja zarządu będzie taka, by zawiesić Kalisza w prawach członka formacji i skierować sprawę do sądu partyjnego. Jeśli wniosku w tej sprawie nie złoży sam Miller, wówczas zrobi to któryś z pozostałych 39 członków zarządu.

Według Gawkowskiego obecnie nastawienie w partii jest takie, że poseł i wiceszef klubu Sojuszu "przekroczył granice dobrej współpracy z SLD". "Jeżeli wycofa się ze swoich słów - uzna, że były one złe, bądź to była pomyłka, myślę, że i nastawienie członków zarządu będzie inne. Jeżeli jednak potwierdzi swoją misję współtworzenia innej formacji, to wtedy i decyzje zarządu będą bardzo stanowcze" - uważa.

Z rozmów PAP z politykami Sojuszu wynika, że nie są oni jednak zwolennikami usuwania Kalisza z partii. "Na pewno byłbym przeciwko usuwaniu go z partii, natomiast kwestia zawieszenia jest otwarta" - powiedział poseł Tadeusz Iwiński z zarządu.

Podobnego zdania jest Katarzyna Piekarska (nie wchodzi w skład zarządu, ale weźmie udział w środowym spotkaniu). "Nie oceniam Ryszarda aż tak ostro, jak niektórzy koledzy, bo myślę, że prezentuje pewien pogląd, do którego ma prawo. Ja zrozumiałam jego wypowiedź jako postulat wspólnej listy. Jeżeli tak jest, to OK, ale może tak nie jest. Dlatego uważam, że kolegom należy się jakieś wyjaśnienie, ale też nie jestem zwolenniczką wyrzucania, czy zawieszania" - powiedziała Piekarska.

Przypomniała, że Sojusz w przeszłości już pozbywał się zasłużonych postaci dla lewicy i - dodała - "nigdy nic dobrego z tego nie wyszło". Była posłanka jest jednak zdania, że Kalisz powinien starać się grać "bardziej zespołowo". "Każdy polityk, który uważa, że bez kolegów, bez tego poparcia da sobie radę, ponosi klęskę" - zaznaczyła Piekarska.

Przeciwko usuwaniu Kalisza opowiedział się też w poniedziałek zarząd mazowieckiego Sojuszu. Przyjęta została ustna rekomendacja, którą szef struktury Włodzimierz Czarzasty przedstawi na środowym posiedzeniu zarządu. "Nie ma mowy o wyrzucaniu kogokolwiek z partii; chodzi o to żeby najdalej posuniętą sankcją, jaka może być, było zawieszenie" - powiedział jeden z mazowieckich działaczy Sojuszu.

Sam Czarzasty nie chciał wypowiadać się na temat szczegółów stanowiska władz Mazowsza. "Zostałem zobowiązany, żeby przedstawić to na posiedzeniu zarządu, w związku z tym nie będę tego upubliczniał" - zaznaczył polityk.

Otwartość na współpracę z Kaliszem deklaruje Janusz Palikot. "Ryszard Kalisz powinien, jeśli zostanie usunięty z SLD, tworzyć Europę Plus. To jest naturalne miejsce dziś dla Ryszarda Kalisza. Żeby była jasność - jak się Ryszard Kalisz uprze, że chce wstąpić do RP, w co wątpię, my go oczywiście przyjmiemy. Ale ja go będę namawiał i będę prosił Aleksandra Kwaśniewskiego, żeby także go namawiał, by Ryszard Kalisz był w Europie Plus" - powiedział Palikot we wtorek dziennikarzom.

Ocenił też, że Miller w tej sprawie "pokazuje, iż jest bardziej twardy i bezwzględny niż Donald Tusk". "To jest takie trochę zachowanie małego chłopca w piaskownicy: Kalisz mi tu przyniósł jakieś śliwki robaczywki, to strzelę go w papę i niech się wynosi z piaskownicy" - powiedział lider Ruchu.

Zarząd Sojuszu ma też omówić w środę stan przygotowań partii do dwóch dużych partyjnych przedsięwzięć: Kongresu Lewicy Społecznej, który organizuje w maju były premier Józef Oleksy i zaplanowanego na 26 marca Sejmiku Kobiet Lewicy.

ansa/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 4. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 5. Boniwiki 24.03.2018

  Prawdziwa twarz walczącego z mową nienawiści Boniego. Określił ich mianem "ścierwa"

  Tak często podkreśla, że walczy z mową nienawiści, że sam zaczyna jej używać. Według europosła PO TVP to "ścierwo"

 6. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 7. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 8. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook