Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd kończy przesłuchania w procesie Brunona Kwietnia

01.01.2015

Krakowski sąd przesłuchał już większość jawnych i tajnych świadków w procesie oskarżonego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm Brunona Kwietnia.

W styczniu sąd uda się do Warszawy, by na dwudniowym posiedzeniu w sali Sądu Najwyższego, mającej certyfikaty bezpieczeństwa do odtwarzania informacji niejawnych, wysłuchać nagrań z rozpracowywania Brunona Kwietnia przez ABW.

Także w styczniu sąd zamierza przesłuchać ostatnich świadków. Potem będą słuchani biegli i oskarżony, który zgłosił chęć uzupełnienia wyjaśnień; zakończenie procesu i mowy końcowe przewidziano na kwiecień, wyrok może zapaść na początku maja.

Brunon Kwiecień odpowiada za przygotowywanie od lipca do listopada 2012 r. ataku terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, nakłanianie w 2011 r. dwóch studentów do przeprowadzenia zamachu oraz nielegalne posiadanie broni i handel nią. Według śledczych, dr chemii, były pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu 4 tony materiałów wybuchowych umieszczonych w pojeździe skot. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Sąd Apelacyjny w Krakowie nie uwzględnił zażalenia obrońców Brunona Kwietnia na przedłużenie mu aresztu do 9 maja. W uzasadnieniu ponownie stwierdził, że dalsze aresztowanie oskarżonego jest uzasadnione, ponieważ nadal istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez niego zarzucanych mu czynów, wpływania na zeznania świadków i ukrywania się.

Realna jest też obawa, że popełni nowe przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.

Sąd apelacyjny wskazał też na zawiłość i skomplikowanie procesu, w trakcie którego "konieczne jest ustalenie, jaki zamiar towarzyszył działaniu oskarżonego, jak bardzo zbliżył się on do jego realizacji i jak duże było rzeczywiste zagrożenie". Wyraził uznanie dla sposobu prowadzenia tego procesu przez sąd okręgowy; jak obliczył, rozprawy były wyznaczane w każdym tygodniu minionego roku.

Proces rozpoczął się w styczniu 2014 r. Na liście świadków znalazło się 99 osób i pięciu świadków incognito. Sąd odrzucił wniosek obrony, by ograniczyć listę świadków wzywanych na rozprawy i odczytać ich zeznania ze śledztwa. Wszystkich świadków przesłuchiwał bardzo drobiazgowo, rozprawy kończyły się o godz. 19, 18, rzadko o 17. To spowodowało że proces, cieszący się na początku zainteresowaniem mediów i publiczności, później toczył się przy pustych ławach.

Sąd drobiazgowo wypytywał świadków o szczegóły, np. jak oskarżony chodził ubrany ("często w wojskowych spodniach"), jak układały się jego stosunki na uczelni ("był wybuchowy, denerwował się, zwłaszcza kiedy ograniczono mu możliwość zamawiania odczynników chemicznych, chciał zsyntezować materiał wybuchowy"). Dociekał, czy oskarżony miał broń, bo znaleziono u niego tylko spis z 35 pozycjami; co opowiadał studentom, uczestnikom wykładów na temat materiałów wybuchowych, o czym rozmawiał ze znajomymi.

Z czasem drobne informacje zaczęły się uzupełniać: "chodził w wojskowych spodniach jak wszyscy w tym środowisku miłośników broni"; "wszyscy wiedzieli, że handluje militariami, bo on się z tym nie krył"; "mówił że ma 35 sztuk broni schowanych w bezpiecznym miejscu i dwa kilogramy materiału wybuchowego pentryt, który sam wyprodukował w laboratorium na uczelni"; "oprócz broni miał 8 granatów i dwie skrzynki amunicji"; "masę amunicji sam przerzuciłem mu przez zagranicę" – zeznawali świadkowie.

Świadek, u którego w piwnicy Kwiecień budował magazyn na broń mówił, że broń Kwietnia, której nie widział, była historyczna i niesprawna. "Znam oskarżonego nie od dziś i wiem, że nie zbierał broni pozbawionej cech bojowych, a jeśli taką miał, to dążył do tego, żeby działała" - mówił natomiast inny; "według mojej wiedzy i tego co mówił, może posiadać ok. 40 sztuk różnego rodzaju broni palnej"; "po co komu dwie skrzynki amunicji jakby miał niesprawną broń"; "jeśli proponował mi broń za 2 albo 2,5 tys., to ta broń nie może być niesprawna" - zeznawał świadek.

Sprzedawca, u którego Kwiecień kupił zapalarki radiowe do materiałów pirotechnicznych i szpulę lontu przyznał, że choć producent o tym nie pisze, można je użyć do odpalenia materiałów wybuchowych, "bo to zależy od tego, co jest na końcu lontu"; inny snuł rozważania na temat siły rażenia materiału wybuchowego, umieszczonego w pojeździe skot: "każdy materiał wybuchowy umieszczony w takim skocie w czasie wybuchu zadziała jak granat odłamkowy".

Świadek mówił o tym dlatego, że Kwiecień pytał go o konsekwencje zdetonowania materiału wybuchowego w skocie w pobliżu ul. Wiejskiej. "Taka detonacja musiałaby pociągnąć bardzo duże zniszczenia materialne i śmierć wielu osób. Powiedział, że musi się nad tym zastanowić. Przypuszczam, że rozważa i inne możliwości zdetonowania tego ładunku" - zeznawał świadek. "Pytał mnie czy byłbym zainteresowany w pomocy mu w takim przedsięwzięciu. Stanowczo powiedziałem, że absolutnie nie" - zapewniał.

"Brunon Kwiecień mówił dużo takich rzeczy mało prawdopodobnych, aż nie chciało się słuchać, m.in. szukał osoby, która wsiadłaby do takiego samochodu wypełnionego materiałem wybuchowym typu skot; chodziło o człowieka któremu nie zależy na życiu" - mówił świadek. Przyznał, że wypowiedzi o skocie i podjechaniu na ul. Wiejską nie zrobiły na nim większego wrażenia "bo to jest tak mało prawdopodobne, że wręcz niemożliwe".

W śledztwie Kwiecień przyznał się do tego, że przygotowywał i opracowywał zamach na gmach Sejmu,natomiast nie poczuwa się do winy i twierdzi, że inspirowała go inna osoba. Nie przyznał się do podżegania studentów ani do posiadania broni i handlu nią. Przed sądem wyraził zgodę na publikowanie jego wizerunku i pełnych danych osobowych. Grozi mu kara do 15 lat więzienia.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 6. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 7. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 8. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook