Jedynie prawda jest ciekawa


Anna Kołakowska: Czuje się, że brakuje polskiego ducha w sądach

17.07.2017

Gdańska radna Prawa i Sprawiedliwości ma przeprosić Agnieszkę Pomaską i zamieścić w internecie następujące oświadczenie: "Ja, Anna Kołakowska przepraszam za naruszenie dóbr osobistych posła na Sejm Agnieszkę Pomaską za publikację 20 maja 2016 roku nieprawdziwego oraz obraźliwego wpisu na portalu społecznościowym facebook.com" oraz opłacić koszty sądowe.

Agnieszka Pomaska, posłanka PO, domagała się przeprosin i wpłaty 10 tysięcy złotych na fundację zajmującą się walką z „hejtem” w internecie. Wszystko z powodu wpisu Anny Kołakowskiej, która 20 maja 2016 roku napisała na Facebooku: "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso". Był to komentarz do zachowania posłanki Platformy, która stojąc na mównicy sejmowej podarła uchwałę w sprawie ochrony suwerenności Polski.

Jak gdańska radna komentuje dzisiejszy wyrok? – Czuje się, że brakuje polskiego ducha w sądach. Jeśli ode mnie wymaga się bym przepraszała posłankę, która staje na czele puczu skierowanego przeciwko demokratycznie wybranym władzom i drze uchwałę o polskiej suwerenności – choć wcześniej przysięgała, że będzie jej bronić – to ten wyrok jest dla mnie nie do przyjęcia mówi dla portalu Stefczyk.info Anna Kołakowska, gdańska radna PiS-u. Zapowiada, że złoży apelację i nie przeprosi Agnieszki Pomaskiej: Z mojej strony nie ma mowy o żadnych przeprosinach, mnóstwo ludzi wyraziło swój negatywny stosunek do tego, co zrobiła posłanka PO, ocena społeczna tego faktu była jednoznaczna. Przedstawiłam to w sądzie i dlatego składamy apelację. I dodaje: – Po raz kolejny mamy do czynienia z wyrokiem sądu, który jest niegodny z odczuciem moralnym.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w uzasadnieniu wyroku sędzia Maria Kliszcz przypomniała, że wpis Kołakowskiej odnosił się do sytuacji znanej w historii, kiedy Polkom kontaktującym z Niemcami zarzucano zdradę ojczyzny, a Armia Krajowa karała takie kobiety. - I ja się tu nie dziwię - powódka poczuła się wobec tej wypowiedzi zagrożona. Dobrze się stało, że nie było dalszych następstw - dodał sąd.

Sąd tłumaczył, że nie ocenia postawy Pomaskiej w Sejmie, ponieważ nie ma to znaczenia dla rozstrzygnięcia sporu w sądzie. - Z całą pewnością jednak tego typu zachowanie nie ma charakteru przestępczego, czynu niedozwolonego - uznał.

Sąd oddalił jednocześnie pozew wzajemny ze strony Kołakowskiej przeciwko posłance PO - radna domagała się od Pomaskiej przeprosin za obrazę uczuć patriotycznych.

Anna Kołakowska w latach 80 aktywnie uczestniczyła w działalności opozycyjnej. Była najmłodszym więźniem politycznym PRL, została skazana mając zaledwie 17 lat. Później pracowała m.in. jako nauczycielka, zaś w roku 2014 roku została Radną Miasta Gdańska z ramienia PiS.

KH/AC/PAP

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook