Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd decyduje, o czym ma pisać prasa

31.07.2012

Dość niezwykłą decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. Mianowicie zakazał on publikacji "GPC" na temat spółki Kombud SA, a precyzyjniej mówiąc pisania, że sposób realizacji inwestycji spółki odbywał sięe szkodą dla bezpieczeństwa. Chodzi o katastrofę kolejową pod Szczekocinami.

Sąd nakazał gazecie także zablokowanie dostępu do opublikowanych już artykułów na temat Kombudu. W uzasadnieniu sąd tłumaczy to: "udzieleniu powodowi Zakładom Automatyki i Kombud SA z siedzibą w Radomiu zabezpieczenia na czas trwania postępowania przeciwko Forum SA poprzez zakazanie rozpowszechniania w "GPC" informacji, że sposób realizacji przez Kombud SA inwestycji kolejowych na odcinku Psary - Kozłów odbywał się ze szkodą dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego." 

Chodzi o sprawę katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. "Gazeta Polska Codziennie" opisywała to, co badała także Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych, a więc możliwość awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym. 

Po publikacjach "GPC" spółka Kombud SA oskarżyła gazetę, która oskarżyła redaktora naczelnego oraz autora artykułów ze sławnego już artykułu 212 kodeksu karnego. Grozi im nawet więzienie. Zostali też pozwani w procesie cywilnym, gdzie Kombud zażądał kary finansowej w wysokości pół miliona złotych. 

"GPC" przypomina również, że twórca i wieloletni prezes spółki należał do honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego i jest związany z rządzącą PO. 

ll, GPC

[Fot. PAP/Maciej Kulczyński] 

Warto poczytać

 1. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 2. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 3. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 4. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 5. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 6. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook