Jedynie prawda jest ciekawa


Sąd decyduje, o czym ma pisać prasa

31.07.2012

Dość niezwykłą decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. Mianowicie zakazał on publikacji "GPC" na temat spółki Kombud SA, a precyzyjniej mówiąc pisania, że sposób realizacji inwestycji spółki odbywał sięe szkodą dla bezpieczeństwa. Chodzi o katastrofę kolejową pod Szczekocinami.

Sąd nakazał gazecie także zablokowanie dostępu do opublikowanych już artykułów na temat Kombudu. W uzasadnieniu sąd tłumaczy to: "udzieleniu powodowi Zakładom Automatyki i Kombud SA z siedzibą w Radomiu zabezpieczenia na czas trwania postępowania przeciwko Forum SA poprzez zakazanie rozpowszechniania w "GPC" informacji, że sposób realizacji przez Kombud SA inwestycji kolejowych na odcinku Psary - Kozłów odbywał się ze szkodą dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego." 

Chodzi o sprawę katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. "Gazeta Polska Codziennie" opisywała to, co badała także Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych, a więc możliwość awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym. 

Po publikacjach "GPC" spółka Kombud SA oskarżyła gazetę, która oskarżyła redaktora naczelnego oraz autora artykułów ze sławnego już artykułu 212 kodeksu karnego. Grozi im nawet więzienie. Zostali też pozwani w procesie cywilnym, gdzie Kombud zażądał kary finansowej w wysokości pół miliona złotych. 

"GPC" przypomina również, że twórca i wieloletni prezes spółki należał do honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego i jest związany z rządzącą PO. 

ll, GPC

[Fot. PAP/Maciej Kulczyński] 

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook