Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sąd decyduje, o czym ma pisać prasa

31.07.2012

Dość niezwykłą decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. Mianowicie zakazał on publikacji "GPC" na temat spółki Kombud SA, a precyzyjniej mówiąc pisania, że sposób realizacji inwestycji spółki odbywał sięe szkodą dla bezpieczeństwa. Chodzi o katastrofę kolejową pod Szczekocinami.

Sąd nakazał gazecie także zablokowanie dostępu do opublikowanych już artykułów na temat Kombudu. W uzasadnieniu sąd tłumaczy to: "udzieleniu powodowi Zakładom Automatyki i Kombud SA z siedzibą w Radomiu zabezpieczenia na czas trwania postępowania przeciwko Forum SA poprzez zakazanie rozpowszechniania w "GPC" informacji, że sposób realizacji przez Kombud SA inwestycji kolejowych na odcinku Psary - Kozłów odbywał się ze szkodą dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego." 

Chodzi o sprawę katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. "Gazeta Polska Codziennie" opisywała to, co badała także Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych, a więc możliwość awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym. 

Po publikacjach "GPC" spółka Kombud SA oskarżyła gazetę, która oskarżyła redaktora naczelnego oraz autora artykułów ze sławnego już artykułu 212 kodeksu karnego. Grozi im nawet więzienie. Zostali też pozwani w procesie cywilnym, gdzie Kombud zażądał kary finansowej w wysokości pół miliona złotych. 

"GPC" przypomina również, że twórca i wieloletni prezes spółki należał do honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego i jest związany z rządzącą PO. 

ll, GPC

[Fot. PAP/Maciej Kulczyński] 

Warto poczytać

Facebook