Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymkowski o ekshumacjach: to pokazuje skalę bylejakości

31.05.2017

- To pokazuje skalę nieprawidłowości, skalę bylejakości - ocenił poseł Tomasz Rzymkowski postępowanie rządu PO w sprawie ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Informacje o nieprawidłowościach ujawnionych w związku z ekshumacjami ofiar katastrofy smoleńskiej pokazują skalę nieprawidłowości, skalę bylejakości — ocenił w środę poseł Kukiz‘15 Tomasz Rzymkowski.

We wtorek Prokuratura Krajowa potwierdziła informacje „Faktu”, że w trumnie b. dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego znajdowały się szczątki trzech innych osób. W poniedziałek PK informowała, również po tekście „Faktu”, w trumnie b. Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, gen. Bronisława Kwiatkowskiego znaleziono szczątki innych osób. Na początku roku okazało się, że zamienione zostały ciała b. szefa PKOl Piotra Nurowskiego i b. prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika.

We wtorek b. premier i b. minister zdrowia Ewa Kopacz została wezwana na przesłuchanie w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

- To pokazuje skalę nieprawidłowości, skalę bylejakości — ocenił w TVP1 Rzymkowski.

Jego zdaniem była minister zdrowia Ewa Kopacz „powinna spodziewać się odpowiedzialności”.

- To ona zapewniała opinię publiczną o rzetelności przeprowadzenia sekcji zwłok i właściwym potraktowaniu ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. To ona zapewniała o przekopaniu miejsca katastrofy, o doskonałej współpracy ze stroną rosyjską i też ona informowała opinię publiczną o niemożności otwarcia trumien z ciałami już po przetransportowaniu z terytorium Federacji Rosyjskiej do Polski — zauważył poseł.

Jego zdaniem PO jest w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ „ponosi pełną odpowiedzialność za to, co się wydarzyło po katastrofie smoleńskiej”, a także „za organizację lotu rządowego samolotu z prezydentem i najważniejszymi urzędnikami, funkcjonariuszami państwa polskiego”.

- Teraz też wiemy, dlaczego PO tak usilnie blokowała kwestię ekshumacji. Bo pamiętamy, kiedy prokuratura podjęła tę decyzję procesową na podstawie kodeksu postępowania karnego, że chce przeprowadzić ekshumacje ofiar katastrofy, wówczas pojawiły się protesty, wnioski, zupełnie nieuzasadnione i nie mające podstaw również prawnych, bo nie można zaskarżyć postanowienia o przeprowadzeniu ekshumacji — dodał Rzymkowski.

Poseł ma również „duży zarzut” do ówczesnego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o to, że polscy śledczy nie przeprowadzili właściwego postępowania. W jego ocenie po katastrofie prokuratura nie podjęła „najprostszych, najbardziej oczywistych działań mających na celu zabrania materiału dowodowego”.

Decyzja o przeprowadzeniu ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej; cztery osoby zostały skremowane) zapadła w zeszłym roku. Do tej pory ekshumowano 26 ciał; ostatnie - we wtorek. Nie podano o czyj grób chodzi.

Wątpliwości dotyczące m.in. tożsamości ofiar pojawiły się już w 2011 r., kiedy rodziny dostały dokumentację medyczną sporządzoną przez Rosjan. Przeprowadzono wówczas dziewięć ekshumacji (w l. 2011-12) i stwierdzono, że sześć ciał zostało złożonych nie w swoich grobach. Biegli, którzy wówczas przeprowadzali badania, ocenili, że błędy są w 90 proc. rosyjskiej dokumentacji medycznej.

[fot. youtube.com]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 2. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 3. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 4. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 5. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 6. 1270gawlowskiareszt 17.04.2018

  Wałęsa i grupa opozycjonistów z czasu PRL: wierzymy w niewinność Gawłowskiego

  Wierzymy w niewinność posła PO Stanisława Gawłowskiego - napisała we wtorek w oświadczeniu grupa b. opozycjonistów z czasu PRL, w tym Lech Wałęsa. Zdaniem autorów pisma, zgoda sejmowej większości PiS-u, na aresztowanie polityka Platformy ma służyć "wywołaniu strachu" i "sianiu terroru".

 7. Warszawa1944wiki 17.04.2018

  Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od Niemiec? Sensacyjne informacje w sprawie uchwały rządu Bieruta

  Po przeprowadzeniu kwerendy archiwalnej, okazało się, że nie ma żadnego dokumentu, który spełniałby wymogi uchwały Rady Ministrów ws. zrzeczenia się przez Polskę praw do niemieckich reparacji i odszkodowań wojennych - poinformował we wtorek PAP Arkadiusz Mularczyk (PiS)

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook