Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymkowski o ekshumacjach: to pokazuje skalę bylejakości

31.05.2017

- To pokazuje skalę nieprawidłowości, skalę bylejakości - ocenił poseł Tomasz Rzymkowski postępowanie rządu PO w sprawie ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Informacje o nieprawidłowościach ujawnionych w związku z ekshumacjami ofiar katastrofy smoleńskiej pokazują skalę nieprawidłowości, skalę bylejakości — ocenił w środę poseł Kukiz‘15 Tomasz Rzymkowski.

We wtorek Prokuratura Krajowa potwierdziła informacje „Faktu”, że w trumnie b. dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego znajdowały się szczątki trzech innych osób. W poniedziałek PK informowała, również po tekście „Faktu”, w trumnie b. Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, gen. Bronisława Kwiatkowskiego znaleziono szczątki innych osób. Na początku roku okazało się, że zamienione zostały ciała b. szefa PKOl Piotra Nurowskiego i b. prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika.

We wtorek b. premier i b. minister zdrowia Ewa Kopacz została wezwana na przesłuchanie w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

- To pokazuje skalę nieprawidłowości, skalę bylejakości — ocenił w TVP1 Rzymkowski.

Jego zdaniem była minister zdrowia Ewa Kopacz „powinna spodziewać się odpowiedzialności”.

- To ona zapewniała opinię publiczną o rzetelności przeprowadzenia sekcji zwłok i właściwym potraktowaniu ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. To ona zapewniała o przekopaniu miejsca katastrofy, o doskonałej współpracy ze stroną rosyjską i też ona informowała opinię publiczną o niemożności otwarcia trumien z ciałami już po przetransportowaniu z terytorium Federacji Rosyjskiej do Polski — zauważył poseł.

Jego zdaniem PO jest w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ „ponosi pełną odpowiedzialność za to, co się wydarzyło po katastrofie smoleńskiej”, a także „za organizację lotu rządowego samolotu z prezydentem i najważniejszymi urzędnikami, funkcjonariuszami państwa polskiego”.

- Teraz też wiemy, dlaczego PO tak usilnie blokowała kwestię ekshumacji. Bo pamiętamy, kiedy prokuratura podjęła tę decyzję procesową na podstawie kodeksu postępowania karnego, że chce przeprowadzić ekshumacje ofiar katastrofy, wówczas pojawiły się protesty, wnioski, zupełnie nieuzasadnione i nie mające podstaw również prawnych, bo nie można zaskarżyć postanowienia o przeprowadzeniu ekshumacji — dodał Rzymkowski.

Poseł ma również „duży zarzut” do ówczesnego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o to, że polscy śledczy nie przeprowadzili właściwego postępowania. W jego ocenie po katastrofie prokuratura nie podjęła „najprostszych, najbardziej oczywistych działań mających na celu zabrania materiału dowodowego”.

Decyzja o przeprowadzeniu ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej; cztery osoby zostały skremowane) zapadła w zeszłym roku. Do tej pory ekshumowano 26 ciał; ostatnie - we wtorek. Nie podano o czyj grób chodzi.

Wątpliwości dotyczące m.in. tożsamości ofiar pojawiły się już w 2011 r., kiedy rodziny dostały dokumentację medyczną sporządzoną przez Rosjan. Przeprowadzono wówczas dziewięć ekshumacji (w l. 2011-12) i stwierdzono, że sześć ciał zostało złożonych nie w swoich grobach. Biegli, którzy wówczas przeprowadzali badania, ocenili, że błędy są w 90 proc. rosyjskiej dokumentacji medycznej.

[fot. youtube.com]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 2. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 3. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 4. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 5. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 6. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 7. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 8. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook