Jedynie prawda jest ciekawa

Rzeszowski szpital walczy z położną

04.03.2014

"Ręce Życia" to nowe stowarzyszenie, które będzie broniło prawa do sprzeciwu sumienia - będzie m.in. wspierać położne, które nie chcą asystować przy aborcjach. Mimo funkcjonowania klauzuli sumienia, zapis ten często pozostaje martwy - położne nie korzystają z niego w obawie przed utratą pracy. Jak informuje "Nasz Dziennik" na dzisiejszej konferencji prasowej zostaną przekazane szczegóły dotyczące funkcjonowania stowarzyszenia.

– Powołujemy stowarzyszenie położnych, które będzie dbać w wymiarze praktycznym o klauzulę sumienia. Jest to środowisko, które bardzo cierpi, może tylko trochę mniej niż mamy, które dopuszczają się aborcji. Niestety wrażliwość tych pań jest nadużywana, a one boją się sprzeciwić, bo z pracą jest trudno. Jest mi przykro, że aż do tego czasu nie miały one takiego branżowego wsparcia. Dlatego chcemy pomóc, by inicjatywa wystartowała – informuje senator Kazimierz Jaworski.

– Zależy nam na tym, by położne włączały się w tę inicjatywę, organizowały się i by jednym głosem mówiły, co serce czuje – dodaje senator.

Dlaczego dopiero teraz powstaje tak ważne stowarzyszenie? Otóż w połowie stycznia położna rzeszowskiego szpitala Pro-Familia Agata Rejman ujawniła, że są w nim przeprowadzane aborcje. Jak wyjaśniła, tego typu operacje są odbieraniem życia i dlatego nie chce w nich uczestniczyć.

Szpital uznał wystąpienie swojej położnej za niedopuszczalne i stawiające szpital w złym świetle. Co prawda aborcje są w nim przeprowadzane, ale jak zaznaczają jego władze - "zgodnie z prawem i nie można kwestionować strony moralnej tej działalności”. Dlatego zażądał od niej przeprosin i 50 tys zł na cele charytatywne.

Jaworski zapowiedział, że stowarzyszenie będzie broniło położnej, na drodze sądowej włącznie. Chce też, by sąd rozstrzygnął, czy szpital może utajniać informacje o przeprowadzaniu informacji. Liczy też, że szpital wycofa się ze swoich kuriozalnych żądań.

– Szpital jest bardzo dobry, chwalony i potrzebny. Tylko niech leczy, niech ratuje życie, a nie zabija – mówi ugodowo senator Jaworski. Zapowiada jednak, że należy sprawdzić, jak klauzula sumienia jest respektowana w innych szpitalach.Greg/"Nasz Dziennik"
[fot. sxc.hu]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 2. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 3. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 4. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 5. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 6. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook