Jedynie prawda jest ciekawa

Rzeczpospolita żegna polskich żołnierzy i… Bin Ladena

31.10.2011

Na czytelników poniedziałkowego numeru „Rzeczpospolitej” czeka wkładka okolicznościowa związana ze świętem Wszystkich Świętych obchodzonym 1 listopada. W niej można przeczytać o ludziach, którzy zmarli bądź zginęli w minionym roku.

Wśród opisanych ludzi znajdują się aktorzy, artyści, działacze społeczni, polityczni, księża. Ludzie zasłużeni oraz znaczący dla współczesnej Polski i świata. Dziennikarze umieścili również wspomnienia polskich żołnierzy, zabitych z rąk Talibów w Afganistanie. Jednak, co może dziwić, wśród wymienionych znajdują się również trzej antybohaterowie.

Sylwetka Bin Ladena, Muammara Kadafiego oraz Jacka Kevorkiana nie pasuje zupełnie do reszty wspomnianych osób. Ci trzej ludzie mają na rękach krew w sumie tysięcy niewinnych ludzi. Ich działalność budziła powszechne przerażenie oraz zmieniła świat na gorsze. W imię chorej ideologii upodlili oni człowieka i zniszczyli jego godność. Umieszczenie ich w gazecie budzi zdziwienie, a nawet niesmak, również z powodów ich opisów zamieszczonych przez gazetę. Dowiadujemy się z nich m.in., że „dzieło bin Laden to nie tylko 11 września 2001 r., to również zamachy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii, na niszczyciel USS „Cole” i dziesiątki innych ataków”. O śmiercionośnych skutkach tych „dzieł” się nie dowiemy.

Również wpis o Kaddafim pozostawia wiele do życzenia. Z krótkiego biogramu dowiemy się, że przejął on władzę w Libii, wprowadził demokrację bezpośrednią, mordował przeciwników i terroryzował Zachód, a od 2003 roku próbował zmienić front. Jeszcze bardziej kuriozalnie brzmi natomiast wpis poświęcony Kevorkianowi. Z gazety możemy się dowiedzieć, że „pomógł on 130 osobom” w samobójstwie oraz, że za swoją praktykę został osadzony w więzieniu, w którym odsiedział osiem lat.

Autorzy dodatku do „Rzeczpospolitej” wykazali się sporym nietaktem. Umieszczenie trzech antybohaterów, wśród ludzi, którzy zmarli bądź zginęli, może szokować, szczególnie po przeczytaniu opisów ich sylwetek. Co więcej, jeden rzut oka na wkładkę pozwoli zobaczyć, że dziennikarze zestawili katów z oprawcami na jednej stronie. Przecież pośrednimi ofiarami Bin Ladena są polscy żołnierze, wspominani na tej samej stronie gazety. Jednak „Rzeczpospolita” zarówno ich, jak i szefa Ak-Kaidy żegna tak samo, a nawet godniej, bo jemu poświęca więcej miejsca.

KL

[Fot. Mat. własne]

Warto poczytać

 1. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 2. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 3. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

 4. DudaSzydloKukiz 23.10.2017

  Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

 5. Owsiak23102017 23.10.2017

  Owsiak ukarany za przeklinanie na Woodstocku

  Szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak jest winny wykroczenia polegającego na użyciu w miejscu publicznym słów nieprzyzwoitych - uznał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Słubicach (Lubuskie) i wymierzył mu karę nagany. Słowa Owsiaka padły na zakończenie tegorocznego Przystanku Woodstock

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook