Jedynie prawda jest ciekawa


Rzeczpospolita żegna polskich żołnierzy i… Bin Ladena

31.10.2011

Na czytelników poniedziałkowego numeru „Rzeczpospolitej” czeka wkładka okolicznościowa związana ze świętem Wszystkich Świętych obchodzonym 1 listopada. W niej można przeczytać o ludziach, którzy zmarli bądź zginęli w minionym roku.

Wśród opisanych ludzi znajdują się aktorzy, artyści, działacze społeczni, polityczni, księża. Ludzie zasłużeni oraz znaczący dla współczesnej Polski i świata. Dziennikarze umieścili również wspomnienia polskich żołnierzy, zabitych z rąk Talibów w Afganistanie. Jednak, co może dziwić, wśród wymienionych znajdują się również trzej antybohaterowie.

Sylwetka Bin Ladena, Muammara Kadafiego oraz Jacka Kevorkiana nie pasuje zupełnie do reszty wspomnianych osób. Ci trzej ludzie mają na rękach krew w sumie tysięcy niewinnych ludzi. Ich działalność budziła powszechne przerażenie oraz zmieniła świat na gorsze. W imię chorej ideologii upodlili oni człowieka i zniszczyli jego godność. Umieszczenie ich w gazecie budzi zdziwienie, a nawet niesmak, również z powodów ich opisów zamieszczonych przez gazetę. Dowiadujemy się z nich m.in., że „dzieło bin Laden to nie tylko 11 września 2001 r., to również zamachy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii, na niszczyciel USS „Cole” i dziesiątki innych ataków”. O śmiercionośnych skutkach tych „dzieł” się nie dowiemy.

Również wpis o Kaddafim pozostawia wiele do życzenia. Z krótkiego biogramu dowiemy się, że przejął on władzę w Libii, wprowadził demokrację bezpośrednią, mordował przeciwników i terroryzował Zachód, a od 2003 roku próbował zmienić front. Jeszcze bardziej kuriozalnie brzmi natomiast wpis poświęcony Kevorkianowi. Z gazety możemy się dowiedzieć, że „pomógł on 130 osobom” w samobójstwie oraz, że za swoją praktykę został osadzony w więzieniu, w którym odsiedział osiem lat.

Autorzy dodatku do „Rzeczpospolitej” wykazali się sporym nietaktem. Umieszczenie trzech antybohaterów, wśród ludzi, którzy zmarli bądź zginęli, może szokować, szczególnie po przeczytaniu opisów ich sylwetek. Co więcej, jeden rzut oka na wkładkę pozwoli zobaczyć, że dziennikarze zestawili katów z oprawcami na jednej stronie. Przecież pośrednimi ofiarami Bin Ladena są polscy żołnierze, wspominani na tej samej stronie gazety. Jednak „Rzeczpospolita” zarówno ich, jak i szefa Ak-Kaidy żegna tak samo, a nawet godniej, bo jemu poświęca więcej miejsca.

KL

[Fot. Mat. własne]

Warto poczytać

 1. ProtestSejm14052018 27.05.2018

  "Najważniejsze, że wygrała sprawa". Minister podsumował zakończenie protestu niepełnosprawnych

  Najważniejsze, że wygrała sprawa - wiedza społeczna o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce zwiększyła się w społeczeństwie; rząd spełnił też wszystkie postulaty protestujących - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. Pawlowiczwiki1 27.05.2018

  Pawłowicz do Scheuring-Wielgus: jesteś jak Mengele. Przesadziła?

  Krystyna Pawłowicz znów zaszokowała. Tym razem na swoim profilu na Twitterze posłanka PiS porównała Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej do Josefa Mengele - znanego jako "Anioł Śmierci" hitlerowskiego zbrodniarza z Auschwitz

 3. NieplnosprawniSejm27052018 27.05.2018

  Rząd nie zostawi niepełnosprawnych samym sobie. Padła ważna deklaracja

  Ewentualny koniec protestu nie kończy naszych działań na rzecz niepełnosprawnych - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek

 4. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 5. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 6. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 7. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook