Jedynie prawda jest ciekawa


W PO tli się bunt

10.03.2012

Dzisiejsza "Rzeczpospolita" przeprowadza analizę sytuacji w jakiej znalazła się rządząca Platforma Obywatelska po odejściu z partii Łukasza Gibały. Większość parlamentarna jest już w tej chwili iluzoryczna i każde następne odejście może doprowadzić do kryzysu rządowego. A zdaniem gazety, odejście Gibały, szefa krakowskich struktur Platformy, przełamało w tej formacji barierę strachu. Szczególnie sfrustrowani są posłowie pierwszej kadencji. To stamtąd mogą się rekrutować kolejni buntownicy.

Frustracja w partii jest spora. W ostatnich miesiącach podjęto wiele niezrozumiałych decyzji kadrowych, m.in. dając fotele ministerialne Joannie Musze i Bartoszowi Arłukowiczowi – podkreśla jeden z członków władz PO. To szkodzi nam wszystkim – dodaje.

Charakterystyczna, zauważają autorzy artykułu, jest postawa np. posła PO Artura Dunina, który, co prawda, nie popiera ruchu Gibały, ale - też go nie potępia. W jego przypadku nałożyło się kilka spraw, m.in. problemy w krakowskiej PO. Chodzi o ostry konflikt z wpływowym krakowskim posłem Ireneuszem Rasiem.

A za takie słowa, jeszcze kilka miesięcy temu Dunin by słono zapłacił np. polityczną banicją, dziś to raczej sygnał ostrzegawczy dla kierownictwa formacji - podkreśla "Rzeczpospolita".

Gibała odszedł z PO, ale problemy, które do tego doprowadziły, nie zniknęły – podkreśla z kolei jeden z szeregowych posłów PO.

A obecnie nawet groźba posła siedzącego w ostatnich ławach staje się niebezpieczna dla premiera Donalda Tuska. Każdy kolejny secesjonista zbliża koalicję do kryzysu rządowego. Platforma i PSL mają dziś tylko trzy głosy większości. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy szefostwo partii nie stanie się zakładnikiem osób, które będą domagać się stanowisk, grożąc odejściem i zerwaniem koalicji.

Pamiętam rządy AWS. Od pewnego momentu Jerzy Buzek i Marian Krzaklewski nie zajmowali się niczym innym, jak tylko spełnianiem roszczeń personalnych. Co chwilę przychodziły różne grupy i domagały się czegoś, grożąc odejściem z koalicji – opowiada Stefan Niesiołowski. Oczywiście PO bardzo różni się od AWS, jesteśmy jedną partią, a nie koalicją partyjek. Ale szantażyści mogą znaleźć się wszędzie. Donald Tusk nie może nikomu ustąpić, bo z szantażystami się nie rozmawia – radzi Niesiołowski.

Politolog dr Rafał Chwedoruk podkreśla, że dla premiera sytuacja jest trudna, bo zaczynają się prace nad kluczowymi reformami. Jednak mówienie o poważnym kryzysie w Platformie jest, moim zdaniem, zdecydowanie przedwczesne – twierdzi.

Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 3. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 4. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 5. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 6. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 7. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 8. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook