Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

W PO tli się bunt

10.03.2012

Dzisiejsza "Rzeczpospolita" przeprowadza analizę sytuacji w jakiej znalazła się rządząca Platforma Obywatelska po odejściu z partii Łukasza Gibały. Większość parlamentarna jest już w tej chwili iluzoryczna i każde następne odejście może doprowadzić do kryzysu rządowego. A zdaniem gazety, odejście Gibały, szefa krakowskich struktur Platformy, przełamało w tej formacji barierę strachu. Szczególnie sfrustrowani są posłowie pierwszej kadencji. To stamtąd mogą się rekrutować kolejni buntownicy.

Frustracja w partii jest spora. W ostatnich miesiącach podjęto wiele niezrozumiałych decyzji kadrowych, m.in. dając fotele ministerialne Joannie Musze i Bartoszowi Arłukowiczowi – podkreśla jeden z członków władz PO. To szkodzi nam wszystkim – dodaje.

Charakterystyczna, zauważają autorzy artykułu, jest postawa np. posła PO Artura Dunina, który, co prawda, nie popiera ruchu Gibały, ale - też go nie potępia. W jego przypadku nałożyło się kilka spraw, m.in. problemy w krakowskiej PO. Chodzi o ostry konflikt z wpływowym krakowskim posłem Ireneuszem Rasiem.

A za takie słowa, jeszcze kilka miesięcy temu Dunin by słono zapłacił np. polityczną banicją, dziś to raczej sygnał ostrzegawczy dla kierownictwa formacji - podkreśla "Rzeczpospolita".

Gibała odszedł z PO, ale problemy, które do tego doprowadziły, nie zniknęły – podkreśla z kolei jeden z szeregowych posłów PO.

A obecnie nawet groźba posła siedzącego w ostatnich ławach staje się niebezpieczna dla premiera Donalda Tuska. Każdy kolejny secesjonista zbliża koalicję do kryzysu rządowego. Platforma i PSL mają dziś tylko trzy głosy większości. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy szefostwo partii nie stanie się zakładnikiem osób, które będą domagać się stanowisk, grożąc odejściem i zerwaniem koalicji.

Pamiętam rządy AWS. Od pewnego momentu Jerzy Buzek i Marian Krzaklewski nie zajmowali się niczym innym, jak tylko spełnianiem roszczeń personalnych. Co chwilę przychodziły różne grupy i domagały się czegoś, grożąc odejściem z koalicji – opowiada Stefan Niesiołowski. Oczywiście PO bardzo różni się od AWS, jesteśmy jedną partią, a nie koalicją partyjek. Ale szantażyści mogą znaleźć się wszędzie. Donald Tusk nie może nikomu ustąpić, bo z szantażystami się nie rozmawia – radzi Niesiołowski.

Politolog dr Rafał Chwedoruk podkreśla, że dla premiera sytuacja jest trudna, bo zaczynają się prace nad kluczowymi reformami. Jednak mówienie o poważnym kryzysie w Platformie jest, moim zdaniem, zdecydowanie przedwczesne – twierdzi.

Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook