Jedynie prawda jest ciekawa


Rzecznik SN: I prezes SN Małgorzata Gersdorf zamierza jutro przyjść do pracy

03.07.2018
gersdorf03072018
Rzecznik SN: I prezes SN Małgorzata Gersdorf zamierza jutro przyjść do pracy

Plany się nie zmieniły, I prezes SN Małgorzata Gersdorf ma zamiar być jutro w pracy - powiedział rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski. Dodał, że Józef Iwulski został upoważniony do zastępowania I prezes SN pod jej nieobecność. To rutynowa czynność i nie oznacza, że pani prezes zmienia stanowisko - dodał.

Jak przekazał sędzia Laskowski we wtorek o godz. 15.30 - jeszcze przed spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą - Gersdorf wydała zarządzenie o wyznaczeniu jako kierującego pracą SN prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego "do zastępowania I prezes SN na czas swojej nieobecności". "O treści zarządzenia I prezes SN poinformowała pana prezydenta" - dodał.

"Prezes Iwulski jest już upoważniony do zastępowania I prezes SN. (...) To jest zarządzenie o zastępowaniu, czyli wtedy, kiedy nie ma tego, który jest zastępowany, wyznaczony jest ten, który ma zastępować. A jeśli jest ten, który zastępowany ma być, to oczywiście on pełni swoje obowiązki. Tak rozumiem ideę zastępstwa" - powiedział rzecznik SN.

Dodał, że takie decyzje o zastępowaniu pod nieobecność - np. podczas urlopu lub wyjazdu na międzynarodową konferencję naukową - to rutynowa czynność i "nie oznacza to, że pani prezes zmienia swoje stanowisko". Jak poinformował we wtorek PAP zespół prasowy SN w tym roku już w czterokrotnie była sytuacja, że I prezes SN wyznaczała zarządzeniem innego sędziego do wykonywania swych funkcji - poprzednim razem, w maju, do takiego zastępstwa był wyznaczony prezes Izby Karnej Stanisław Zabłocki.

Sędzia Laskowski poinformował ponadto, że w środę prezes Gersdorf przyjdzie do pracy. "Nie zmieniła swoich planów. Potwierdziła, że jutro o godz. 8:30 zamierza przyjść do sądu i o żadnych zmianach nie słyszałem" - powiedział.

We wtorek po godz. 16 w Pałacu Prezydenckim odbyło się trwające około godziny spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z I prezes SN Małgorzatą Gersdorf oraz prezesem Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józefem Iwulskim i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim.

Po tym spotkaniu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił, że nie ulega wątpliwości, że na mocy obowiązujących przepisów I prezes SN Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku z mocy prawa. Informował, że wolą prezydenta było to, by najstarszy stażem sędzia SN - prezes Iwulski - od środy wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym sędziowie ci od 4 lipca, według ustawy, przestają pełnić swe funkcje. Mogą oni dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN jest 73 sędziów, spośród których 27 ukończyło 65. rok życia.

Przed południem we wtorek prezydent Duda mówił, że "przepisy ustawy, wiążą każdego sędziego". "Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości - zwłaszcza I prezes Sądu Najwyższego - ma na przykład możliwość wniesienia stosownego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, aby została sprawdzona zgodność przepisów ustawy z konstytucją. O ile mi wiadomo, z tej możliwości nie skorzystała ani I prezes SN, nie skorzystał także Rzecznik Praw Obywatelskich, ani żaden inny podmiot. W związku z powyższym, rozumiem, że nie mają wątpliwości i w związku z tym zakładam, że przepisy ustawy będą przestrzegane, bo tego wymaga praworządność" - oświadczył prezydent.

"Należy sobie zadać pytanie, dlaczego te podmioty wyznaczone nie zgłosiły się do Trybunału Konstytucyjnego. Moim zdaniem nie oznacza to tego, że nie mają wątpliwości co do konstytucyjności ustawy. Natomiast bardzo wiele osób i to często zgłasza różnego rodzaju zastrzeżenia co do niezależności Trybunału Konstytucyjnego. I być może to był powód, dla którego nikt się do niego nie zwraca" - powiedział Laskowski proszony o komentarz do tej wypowiedzi prezydenta.

Rzecznik SN dodał, że "nie jest to jednostkowy wypadek, bo część już skierowanych do TK spraw została cofniętych i spadła zdecydowanie liczba wniosków czy pytań kierowanych do TK". "Ja nie potrafię odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się dzieje, ale być może brak wiary w niezależność Trybunału, o którym się mówi i pisze, jest właśnie taką przyczyną" - powiedział.

We wtorek po południu Gersdorf przedstawiła w Sejmie sprawozdanie z działalności SN w 2017 r. W Sejmie prezes Gersdorf powiedziała, że jej status się nie zmienił po rozmowie z prezydentem, bo zgodnie z konstytucją kadencja I prezesa SN trwa sześć lat. Dodała, że w środę jeszcze przyjdzie do pracy, ale desygnowała prezesa Iwulskiego do wykonywania obowiązków podczas jej nieobecności, bo zamierza pójść na urlop.

Laskowski powiedział, że początkowo termin tej informacji w Sejmie był wyznaczony na 5 lipca. "Pani prezes była zaskoczona tą zmianą, dowiedziała się o tym dzisiaj" - zaznaczył. Pytany, czy prezes będzie uczestniczyć we wtorek wieczorem w demonstracji przed siedzibą SN, powiedział: "Nie potrafię na 100 proc. odpowiedzieć na to pytanie, nie wiem jak długo będzie trwało posiedzenie Sejmu i to sprawozdanie (...). Nie mam natomiast żadnych informacji, z których by wynikało, że pani prezes nie zamierza przyjść".

Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Złożone oświadczenia mają jednak różną treść. Jak podawano, dla dziewięciu podstawę prawną stanowią regulacje ustawy o SN z dnia 8 grudnia 2017 r., natomiast w siedmiu oświadczeniach sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP. Wśród tych siedmiu oświadczeń - z bezpośrednim powołaniem się na konstytucję - było także oświadczenie sędziego Iwulskiego.

Małgorzata Gersdorf, która już ukończyła 65. rok życia, mówiła, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN. Gersdorf - która na I prezesa SN została wybrana w 2014 r. - podkreślała, że konstytucja stanowi, iż kadencja I prezesa SN trwa sześć lat. (PAP)

autor: Olga Zakolska, Marcin Jabłoński

mja/ ozk/

mok/


Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook