Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd Tuska źle walczy z korupcją

27.11.2013

Zdecydowana większość Polaków jest zdania, że rząd Tuska nie radzi sobie z problemem korupcji. I jest to przeświadczenie nie mające nic wspólnego z ostatnią „infoaferą”, lecz będące trwałą cechą ekipy rządzącej od 2007 r.

Według sondażu Homo Homini opisanego w „Rzeczpospolitej” – aż 61 procent społeczeństwa krytycznie ocenia walkę rządu z korupcją. Mniejszość, bo zaledwie 26 proc. badanych jest zdania, że rząd radzi sobie z tym problemem.

Dziennik opisuje jednak ciekawą sprawę. Oto podobny sondaż przeprowadzono kilka miesięcy temu – w lipcu, i wówczas 66 procent oceniało, że ekipa Tuska źle walczy z korupcją. 15 procent respondentów było zdania, że dobrze.

Cytowana przez „Rz” Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego, która przez kilka lat zajmowała się programem Przeciw Korupcji rząd od 2010 roku nie prowadzi polityki antykorupcyjnej, nie stworzył też zachęt dla instytucji publicznych, aby wprowadzały mechanizmy zabezpieczające przed łapownictwem.

– A jeżeli chodzi o tarczę antykorupcyjną, czyli prześwietlanie dużych inwestycji przez służby specjalne, to nie jesteśmy informowani o efektach tych działań, więc trudno ocenić ich skuteczność. Na prośbę Fundacji Batorego o udostępnienie wyników tarczy antykorupcyjnej otrzymaliśmy odpowiedź, że to jest albo niemierzalne, albo tajne. Ale gdyby kontrakty informatyczne były odpowiednio chronione przed korupcją, to dzisiaj nie byłoby tych wszystkich aresztowań

– mówi Kopińska.

Slaw/ "Rzeczpospolita"

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

rząd

,

afery korupcyjne w Polsce

,

sondaż

Warto poczytać

 1. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 2. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 3. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 4. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 5. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

 6. was-st 20.10.2016

  W listopadzie ruszą przesłuchania świadków ws. Amber Gold

  -Pierwszym bardzo istotnym świadkiem jest prok. Kijanko. Moja determinacja, aby ten świadek był przesłuchany pierwszy jest daleko posunięta- mówiła podczas czwartkowego posiedzenia szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS).

 7. maciereiwczocaracalachwsejmieSI 20.10.2016

  Szef MON: ws. Caracali nie było gwarancji 6 tys. miejsc pracy

  "Grupa posłów w pełni świadomych, cynicznych i bezwstydnych działa na rzecz międzynarodowych koncernów przeciw państwu polskiemu”.

 8. gronkowiecipisSI 20.10.2016

  PiS: Skandaliczna postawa prezydent Warszawy

  "Na posiedzenie komisji samorządu terytorialnego została zaproszona Hanna Gronkiewicz-Waltz, niestety pani prezydent zignorowała to zaproszenie, zlekceważyła posłów".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook