Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd Tuska źle walczy z korupcją

27.11.2013

Zdecydowana większość Polaków jest zdania, że rząd Tuska nie radzi sobie z problemem korupcji. I jest to przeświadczenie nie mające nic wspólnego z ostatnią „infoaferą”, lecz będące trwałą cechą ekipy rządzącej od 2007 r.

Według sondażu Homo Homini opisanego w „Rzeczpospolitej” – aż 61 procent społeczeństwa krytycznie ocenia walkę rządu z korupcją. Mniejszość, bo zaledwie 26 proc. badanych jest zdania, że rząd radzi sobie z tym problemem.

Dziennik opisuje jednak ciekawą sprawę. Oto podobny sondaż przeprowadzono kilka miesięcy temu – w lipcu, i wówczas 66 procent oceniało, że ekipa Tuska źle walczy z korupcją. 15 procent respondentów było zdania, że dobrze.

Cytowana przez „Rz” Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego, która przez kilka lat zajmowała się programem Przeciw Korupcji rząd od 2010 roku nie prowadzi polityki antykorupcyjnej, nie stworzył też zachęt dla instytucji publicznych, aby wprowadzały mechanizmy zabezpieczające przed łapownictwem.

– A jeżeli chodzi o tarczę antykorupcyjną, czyli prześwietlanie dużych inwestycji przez służby specjalne, to nie jesteśmy informowani o efektach tych działań, więc trudno ocenić ich skuteczność. Na prośbę Fundacji Batorego o udostępnienie wyników tarczy antykorupcyjnej otrzymaliśmy odpowiedź, że to jest albo niemierzalne, albo tajne. Ale gdyby kontrakty informatyczne były odpowiednio chronione przed korupcją, to dzisiaj nie byłoby tych wszystkich aresztowań

– mówi Kopińska.

Slaw/ "Rzeczpospolita"

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

rząd

,

afery korupcyjne w Polsce

,

sondaż

Warto poczytać

Facebook