Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd ratuje Nowaka

28.08.2014

Opinie prawników potwierdzają, że rząd Donalda Tuska wyciąga z kłopotów Sławomira Nowaka.


Ministerstwo sprawiedliwości planuje nowelizację przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych posłów. Wprowadzony ma zostać obowiązek zgłaszania przez posłów i senatorów przedmiotów wartych więcej niż 20 tys. zł. Obecny próg, który stał się przyczyną kłopotów Sławomira Nowaka, wynosi 10 tys. zł. Prawnicy wątpliwości, że pozwoli to uniknąć kary b. ministrowi transportu za nie wpisanie do oświadczeniu zegarka wartego kilkanaście tysięcy złotych.

Sąd będzie musiał wydać wyrok uniewinniający. Co więcej, jeżeli sąd zdąży skazać byłego ministra na podstawie starego prawa, po zmianach nastąpi zatarcie tego skazania. Jest tam jeszcze jedna zmiana wywołująca zaniepokojenie. Zniknąć ma odpowiedzialność karna za poświadczenie nieprawdy co do majątku - mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" Jacek Skała.

Gazeta przypomina, że proces, w którym Nowak zasiądzie na ławie oskarżonych ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Ale nawet jeżeli sąd w pierwszej instancji orzeknie jego winę, Nowak może skorzystać z odwołania. A sąd w drugiej instancji będzie już się opierał na nowych przepisach. I będzie musiał oczyścić Nowaka z zarzutów.

- Przy obecnej władzy państwo prawa jest oparte na pozorach praworządności. Pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości są papierkiem lakmusowym, dowodzącym, jak daleko można się posunąć w korupcji politycznej. W interesie byłych i obecnych przedstawicieli władzy tak modyfikuje się przepisy, by uniknęli oni odpowiedzialności prawnej – komentuje Piotr Andrzejewski.

I dodaje: - Zgodnie z zapisami Kodeksu postępowania karnego w sytuacjach, kiedy w trakcie procesu obowiązują łagodniejsze dla sprawcy przepisy niż w momencie popełniania przez niego zarzucanych mu czynów, stosuje się te łagodniejsze. Ewidentne jest to, że za pomocą tej zasady i nowych przepisów próbuje się uwolnić od odpowiedzialności tych, którzy są protegowanymi aparatu władzy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/”SE”

[fot. Wikimedia Commons/PO/lic. Cc. 2.0]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook