Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd ratuje Nowaka

28.08.2014

Opinie prawników potwierdzają, że rząd Donalda Tuska wyciąga z kłopotów Sławomira Nowaka.


Ministerstwo sprawiedliwości planuje nowelizację przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych posłów. Wprowadzony ma zostać obowiązek zgłaszania przez posłów i senatorów przedmiotów wartych więcej niż 20 tys. zł. Obecny próg, który stał się przyczyną kłopotów Sławomira Nowaka, wynosi 10 tys. zł. Prawnicy wątpliwości, że pozwoli to uniknąć kary b. ministrowi transportu za nie wpisanie do oświadczeniu zegarka wartego kilkanaście tysięcy złotych.

Sąd będzie musiał wydać wyrok uniewinniający. Co więcej, jeżeli sąd zdąży skazać byłego ministra na podstawie starego prawa, po zmianach nastąpi zatarcie tego skazania. Jest tam jeszcze jedna zmiana wywołująca zaniepokojenie. Zniknąć ma odpowiedzialność karna za poświadczenie nieprawdy co do majątku - mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" Jacek Skała.

Gazeta przypomina, że proces, w którym Nowak zasiądzie na ławie oskarżonych ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Ale nawet jeżeli sąd w pierwszej instancji orzeknie jego winę, Nowak może skorzystać z odwołania. A sąd w drugiej instancji będzie już się opierał na nowych przepisach. I będzie musiał oczyścić Nowaka z zarzutów.

- Przy obecnej władzy państwo prawa jest oparte na pozorach praworządności. Pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości są papierkiem lakmusowym, dowodzącym, jak daleko można się posunąć w korupcji politycznej. W interesie byłych i obecnych przedstawicieli władzy tak modyfikuje się przepisy, by uniknęli oni odpowiedzialności prawnej – komentuje Piotr Andrzejewski.

I dodaje: - Zgodnie z zapisami Kodeksu postępowania karnego w sytuacjach, kiedy w trakcie procesu obowiązują łagodniejsze dla sprawcy przepisy niż w momencie popełniania przez niego zarzucanych mu czynów, stosuje się te łagodniejsze. Ewidentne jest to, że za pomocą tej zasady i nowych przepisów próbuje się uwolnić od odpowiedzialności tych, którzy są protegowanymi aparatu władzy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/”SE”

[fot. Wikimedia Commons/PO/lic. Cc. 2.0]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook