Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd przyspiesza prywatyzację

04.12.2012

Resort skarbu przygotowuje projekt nowelizacji rozporządzenia, który ma przyspieszyć prywatyzację i obniżyć jej koszty. W przypadku firm, których nikt nie będzie chciał kupić, MSP będzie mogło obniżyć cenę do 70 proc. poprzedniej.

Projekt w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa opublikowano dziś w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

Rzeczniczka prasowa MSP Katarzyna Kozłowska poinformowała, że nowelizacja rozporządzenia ma za zadanie przyspieszyć proces prywatyzacji i zmniejszyć związane z nią koszty.

"Nowelizacja ma służyć procesom prywatyzacyjnym mniejszych, trudnych do zbycia przedsiębiorstw, które pilnie potrzebują nowych inwestorów. Planowane zmiany wzmocnią szybkość i względną prostotę postępowań, przy jednoczesnym niskim poziomie kosztów. Doświadczenie pokazuje, że przeciągający się proces prywatyzacji, w spółkach, które są w trudnej sytuacji finansowej, może doprowadzić do ich upadłości lub likwidacji" - zaznaczyła.

Zgodnie z projektem, jeśli aukcja lub przetarg zakończą się bez osiągnięcia celu, przy każdej kolejnej próbie prywatyzacji Skarb Państwa będzie mógł obniżyć cenę wywoławczą spółki do 70 proc. poprzedniej ceny. Jeśli nowe oszacowanie wartości spółki, przygotowane na okazję kolejnej próby prywatyzacji, pokaże cenę niższą niż 70 proc. ceny wywoławczej poprzedniej aukcji lub przetargu, właściciel będzie mógł podać cenę wywoławczą niższą niż 70 proc. poprzedniej ceny, ale nie niższą od oszacowanej wartości firmy.

"Zmiana ta będzie stosowana indywidualnie, w odniesieniu do konkretnej prywatyzowanej spółki, np. gdy będzie ona w złej kondycji finansowej i będzie potrzebować natychmiastowego dofinansowania, które może zapewnić inwestor. Takie rozwiązanie obniży też koszty związane z procesem prywatyzacyjnym" - dodała rzeczniczka.

Zastrzegła, że ograniczenia dotyczące maksymalnego pułapu obniżki nie będą dotyczyć prywatyzacji spółek, w których Skarb Państwa ma mniej niż 25 proc. kapitału zakładowego. Kozłowska podkreśliła, że resort chce usprawnić i zwiększyć efektywność procesów prywatyzacyjnych poprzez skrócenie z 30 do 14 dni minimalnego terminu składania ofert w przetargu.

MSP proponuje w projekcie także zmianę sposobu informowania potencjalnych inwestorów o zamiarze zbycia akcji. Publikowane obecnie ogłoszenia w dziennikach ogólnopolskich miałyby zastąpić krótkie komunikaty z podstawowymi informacjami dotyczącymi oferty, przetargu publicznego, negocjacji lub aukcji ogłoszonej publicznie. Komunikaty te odsyłałyby do Biuletynu Informacji Publicznej MSP, gdzie zainteresowani będą mogli znaleźć pełną informację.

Kozłowska zaznaczyła, że aby skutecznie realizować plan prywatyzacji na lata 2012-2013, ministerstwo przyjęło zasadę elastyczności przy doborze trybu zbywania poszczególnych spółek. 

PAP/kop
[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 2. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 3. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 4. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 5. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook