Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd przyspiesza prywatyzację

04.12.2012

Resort skarbu przygotowuje projekt nowelizacji rozporządzenia, który ma przyspieszyć prywatyzację i obniżyć jej koszty. W przypadku firm, których nikt nie będzie chciał kupić, MSP będzie mogło obniżyć cenę do 70 proc. poprzedniej.

Projekt w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa opublikowano dziś w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

Rzeczniczka prasowa MSP Katarzyna Kozłowska poinformowała, że nowelizacja rozporządzenia ma za zadanie przyspieszyć proces prywatyzacji i zmniejszyć związane z nią koszty.

"Nowelizacja ma służyć procesom prywatyzacyjnym mniejszych, trudnych do zbycia przedsiębiorstw, które pilnie potrzebują nowych inwestorów. Planowane zmiany wzmocnią szybkość i względną prostotę postępowań, przy jednoczesnym niskim poziomie kosztów. Doświadczenie pokazuje, że przeciągający się proces prywatyzacji, w spółkach, które są w trudnej sytuacji finansowej, może doprowadzić do ich upadłości lub likwidacji" - zaznaczyła.

Zgodnie z projektem, jeśli aukcja lub przetarg zakończą się bez osiągnięcia celu, przy każdej kolejnej próbie prywatyzacji Skarb Państwa będzie mógł obniżyć cenę wywoławczą spółki do 70 proc. poprzedniej ceny. Jeśli nowe oszacowanie wartości spółki, przygotowane na okazję kolejnej próby prywatyzacji, pokaże cenę niższą niż 70 proc. ceny wywoławczej poprzedniej aukcji lub przetargu, właściciel będzie mógł podać cenę wywoławczą niższą niż 70 proc. poprzedniej ceny, ale nie niższą od oszacowanej wartości firmy.

"Zmiana ta będzie stosowana indywidualnie, w odniesieniu do konkretnej prywatyzowanej spółki, np. gdy będzie ona w złej kondycji finansowej i będzie potrzebować natychmiastowego dofinansowania, które może zapewnić inwestor. Takie rozwiązanie obniży też koszty związane z procesem prywatyzacyjnym" - dodała rzeczniczka.

Zastrzegła, że ograniczenia dotyczące maksymalnego pułapu obniżki nie będą dotyczyć prywatyzacji spółek, w których Skarb Państwa ma mniej niż 25 proc. kapitału zakładowego. Kozłowska podkreśliła, że resort chce usprawnić i zwiększyć efektywność procesów prywatyzacyjnych poprzez skrócenie z 30 do 14 dni minimalnego terminu składania ofert w przetargu.

MSP proponuje w projekcie także zmianę sposobu informowania potencjalnych inwestorów o zamiarze zbycia akcji. Publikowane obecnie ogłoszenia w dziennikach ogólnopolskich miałyby zastąpić krótkie komunikaty z podstawowymi informacjami dotyczącymi oferty, przetargu publicznego, negocjacji lub aukcji ogłoszonej publicznie. Komunikaty te odsyłałyby do Biuletynu Informacji Publicznej MSP, gdzie zainteresowani będą mogli znaleźć pełną informację.

Kozłowska zaznaczyła, że aby skutecznie realizować plan prywatyzacji na lata 2012-2013, ministerstwo przyjęło zasadę elastyczności przy doborze trybu zbywania poszczególnych spółek. 

PAP/kop
[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook