Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd przyspiesza prywatyzację

04.12.2012

Resort skarbu przygotowuje projekt nowelizacji rozporządzenia, który ma przyspieszyć prywatyzację i obniżyć jej koszty. W przypadku firm, których nikt nie będzie chciał kupić, MSP będzie mogło obniżyć cenę do 70 proc. poprzedniej.

Projekt w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa opublikowano dziś w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

Rzeczniczka prasowa MSP Katarzyna Kozłowska poinformowała, że nowelizacja rozporządzenia ma za zadanie przyspieszyć proces prywatyzacji i zmniejszyć związane z nią koszty.

"Nowelizacja ma służyć procesom prywatyzacyjnym mniejszych, trudnych do zbycia przedsiębiorstw, które pilnie potrzebują nowych inwestorów. Planowane zmiany wzmocnią szybkość i względną prostotę postępowań, przy jednoczesnym niskim poziomie kosztów. Doświadczenie pokazuje, że przeciągający się proces prywatyzacji, w spółkach, które są w trudnej sytuacji finansowej, może doprowadzić do ich upadłości lub likwidacji" - zaznaczyła.

Zgodnie z projektem, jeśli aukcja lub przetarg zakończą się bez osiągnięcia celu, przy każdej kolejnej próbie prywatyzacji Skarb Państwa będzie mógł obniżyć cenę wywoławczą spółki do 70 proc. poprzedniej ceny. Jeśli nowe oszacowanie wartości spółki, przygotowane na okazję kolejnej próby prywatyzacji, pokaże cenę niższą niż 70 proc. ceny wywoławczej poprzedniej aukcji lub przetargu, właściciel będzie mógł podać cenę wywoławczą niższą niż 70 proc. poprzedniej ceny, ale nie niższą od oszacowanej wartości firmy.

"Zmiana ta będzie stosowana indywidualnie, w odniesieniu do konkretnej prywatyzowanej spółki, np. gdy będzie ona w złej kondycji finansowej i będzie potrzebować natychmiastowego dofinansowania, które może zapewnić inwestor. Takie rozwiązanie obniży też koszty związane z procesem prywatyzacyjnym" - dodała rzeczniczka.

Zastrzegła, że ograniczenia dotyczące maksymalnego pułapu obniżki nie będą dotyczyć prywatyzacji spółek, w których Skarb Państwa ma mniej niż 25 proc. kapitału zakładowego. Kozłowska podkreśliła, że resort chce usprawnić i zwiększyć efektywność procesów prywatyzacyjnych poprzez skrócenie z 30 do 14 dni minimalnego terminu składania ofert w przetargu.

MSP proponuje w projekcie także zmianę sposobu informowania potencjalnych inwestorów o zamiarze zbycia akcji. Publikowane obecnie ogłoszenia w dziennikach ogólnopolskich miałyby zastąpić krótkie komunikaty z podstawowymi informacjami dotyczącymi oferty, przetargu publicznego, negocjacji lub aukcji ogłoszonej publicznie. Komunikaty te odsyłałyby do Biuletynu Informacji Publicznej MSP, gdzie zainteresowani będą mogli znaleźć pełną informację.

Kozłowska zaznaczyła, że aby skutecznie realizować plan prywatyzacji na lata 2012-2013, ministerstwo przyjęło zasadę elastyczności przy doborze trybu zbywania poszczególnych spółek. 

PAP/kop
[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook