Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd przyspiesza prywatyzację

04.12.2012

Resort skarbu przygotowuje projekt nowelizacji rozporządzenia, który ma przyspieszyć prywatyzację i obniżyć jej koszty. W przypadku firm, których nikt nie będzie chciał kupić, MSP będzie mogło obniżyć cenę do 70 proc. poprzedniej.

Projekt w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa opublikowano dziś w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

Rzeczniczka prasowa MSP Katarzyna Kozłowska poinformowała, że nowelizacja rozporządzenia ma za zadanie przyspieszyć proces prywatyzacji i zmniejszyć związane z nią koszty.

"Nowelizacja ma służyć procesom prywatyzacyjnym mniejszych, trudnych do zbycia przedsiębiorstw, które pilnie potrzebują nowych inwestorów. Planowane zmiany wzmocnią szybkość i względną prostotę postępowań, przy jednoczesnym niskim poziomie kosztów. Doświadczenie pokazuje, że przeciągający się proces prywatyzacji, w spółkach, które są w trudnej sytuacji finansowej, może doprowadzić do ich upadłości lub likwidacji" - zaznaczyła.

Zgodnie z projektem, jeśli aukcja lub przetarg zakończą się bez osiągnięcia celu, przy każdej kolejnej próbie prywatyzacji Skarb Państwa będzie mógł obniżyć cenę wywoławczą spółki do 70 proc. poprzedniej ceny. Jeśli nowe oszacowanie wartości spółki, przygotowane na okazję kolejnej próby prywatyzacji, pokaże cenę niższą niż 70 proc. ceny wywoławczej poprzedniej aukcji lub przetargu, właściciel będzie mógł podać cenę wywoławczą niższą niż 70 proc. poprzedniej ceny, ale nie niższą od oszacowanej wartości firmy.

"Zmiana ta będzie stosowana indywidualnie, w odniesieniu do konkretnej prywatyzowanej spółki, np. gdy będzie ona w złej kondycji finansowej i będzie potrzebować natychmiastowego dofinansowania, które może zapewnić inwestor. Takie rozwiązanie obniży też koszty związane z procesem prywatyzacyjnym" - dodała rzeczniczka.

Zastrzegła, że ograniczenia dotyczące maksymalnego pułapu obniżki nie będą dotyczyć prywatyzacji spółek, w których Skarb Państwa ma mniej niż 25 proc. kapitału zakładowego. Kozłowska podkreśliła, że resort chce usprawnić i zwiększyć efektywność procesów prywatyzacyjnych poprzez skrócenie z 30 do 14 dni minimalnego terminu składania ofert w przetargu.

MSP proponuje w projekcie także zmianę sposobu informowania potencjalnych inwestorów o zamiarze zbycia akcji. Publikowane obecnie ogłoszenia w dziennikach ogólnopolskich miałyby zastąpić krótkie komunikaty z podstawowymi informacjami dotyczącymi oferty, przetargu publicznego, negocjacji lub aukcji ogłoszonej publicznie. Komunikaty te odsyłałyby do Biuletynu Informacji Publicznej MSP, gdzie zainteresowani będą mogli znaleźć pełną informację.

Kozłowska zaznaczyła, że aby skutecznie realizować plan prywatyzacji na lata 2012-2013, ministerstwo przyjęło zasadę elastyczności przy doborze trybu zbywania poszczególnych spółek. 

PAP/kop
[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 8. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook