Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd przyjął projekt reformy emerytur

20.04.2012

Rząd zaakceptował projekt zmian w systemie emerytalnym. Według premiera Donalda Tuska jeszcze w piątek zostanie on przekazany do Sejmu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała już, że Sejm w przyszły czwartek zajmie się tą rządową propozycją.

Premier Donald Tusk przypomniał, że ustawa wydłuża wiek uprawniający do przejścia na emeryturę do 67 lat w przypadku kobiet i mężczyzn. Reforma jest rozłożona w czasie, wiek emerytalny 67 lat dla kobiet będzie obowiązywał dopiero w 2040 roku. Kobiety mogą odejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy.

Możliwe będzie przejście na częściową emeryturę: w przypadku mężczyzn od 65 lat, w przypadku kobiet od 62 roku życia. - Emerytury częściowe będą wynosiły połowę domniemanej emerytury i będą finansowane z kapitału ubezpieczonego – powiedział premier. Co cztery lata będzie dokonywany przegląd działania tej reformy - do tego zobowiązuje kolejne rządy projekt ustawy.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że od 2013 r. stopniowo będzie zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Nowe regulacje obejmą kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. Oznacza to, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat i mniej.

Przypomnijmy, że podniesieniu wieku emerytalnego przeciwna była "Solidarność". Związkowcy protestowali przeciw rządowemu projektowi przed Kancelarią Premiera i przed Sejmem. Bezskutecznie domagali się również referendum w tej sprawie.

Z kolei CBOS opublikował w marcu wyniki badania, z których wynika, że 84 proc. Polaków jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat, a przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet do 67 lat jest aż 91 proc. badanych.

TLa/PAP/Polskie Radio

[fot.sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook