Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd przygotował projekt ustawy repatriacyjnej

30.11.2016

Rząd przygotował projekt ustawy repatriacyjnej. W ciągu najbliższych 9 lat do Ojczyzny ma przyjechać ponad 10 tys. Polaków mieszkających w azjatyckiej części dawnego ZSSR. Przez ostanie 25 lat do kraju wróciło tylko 5 tys. repatriantów. Koszty operacji pokryje państwo-podał portal tvp.info.

Projekt zmiany ustawy o repatriacji trafił obecnie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Dokument jest przełomowy. Po raz pierwszy państwo polskie postanowiło rozwiązać kompleksowo sprawę rodaków mieszkających w azjatyckiej części dawnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W szczególności w Kazachstanie, gdzie mieszka ponad 900 tys. osób narodowości polskiej. -To była hańba narodowa, że przez tyle lat nic w tej sprawie nie robiono- mówi tvp.info Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej.

Przygotowana przez rząd ustawa zakłada, że powstanie Rada do Spraw Repatriacji, która będzie centralnym organem prowadzącym operację przesiedleńczą.Portal pisze, że Rada będzie zajmowała się całą logistyką związaną z powrotem Polaków do Ojczyzny. Od jej decyzji będzie zależało m.in. zapewnienie miejsca w specjalnych ośrodkach adopcyjnej. Te zaś mają prowadzić stowarzyszenia, fundacje czy osoby prawne.

-Ośrodki będą musiały mieć standard hotelu turystycznego. Muszą posiadać odpowiednie pokoje przystosowane dla repatrianta w szczególności pod kontem wieku, płci czy stanu zdrowia. Pieniądze na ich działalność będą pochodziły z budżetu państwa z rezerwy celowej. Repatrianci będą mogli przebywać w takich ośrodkach niedużej niż 12 miesięcy- czytamy na portalu tvp.info. -Po tym okresie Polacy, którzy wrócili do Ojczyzny będą musieli wyprowadzić się do mieszkań. Według projektu początkowo mają to być mieszkania, które repatrianci będą musieli wynająć. Państwo jednak zapewni dopłatę do czynszu. Maksymalnie taki dostatek będzie przysługiwał do 10 lat -dodaje portal. 

W ustawie zapisano, że „mechanizm dopłat do czynszu, obowiązywałby do czasu wdrożenia Narodowego Programu Mieszkaniowego, w którym zawarte zostaną rozwiązania docelowe polegające na zapewnieniu dla repatriantów wkładu w wysokości do 90 tys. zł na gospodarstwo domowe w ramach Pakietu Mieszkanie Plus”. Repatriantom w aklimatyzacji w Polsce mają pomagać tzw. osoby wspierające. O jej przydzieleniu będzie decydowała gmina. Takiej pomocy jednak nie otrzyma każdy repatriant, a tylko osoby, które zgłoszą odpowiedni wniosek i uzasadnią taką potrzebę.

Największe szanse na otrzymanie osoby wspierającej będą miały osoby w podeszłym wieku, schorowane lub nieznające języka polskiego. Rząd chce też wprowadzić zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. **W projekcie ustawy wpisano też zmiany dotyczące tego kogo uznaje się za osobę o narodowości polskiej. Według nich będzie nią osoba, „deklarująca narodowość polską”, której „jedno z rodziców lub dziadków, albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej”.

-Wcześniej odwoływano się do pochodzenia. Później było, że są to te osoby, które mają polskie obywatelstwo. Ale te można było otrzymać nie będąc Polakiem i wyjechać za granicę. Proponowana zmiana jest dobra. Bo to ma być Polak z krwi i kości, który mieszkał za granicą w kraju totalitarnym- mówi Aleksandra Ślusarek. Rząd zakłada, że program powrotu Polaków do Ojczyzny będzie realizowany w latach 2017 — 2026 roku. W tym czasie do kraju ma wrócić ponad 12,5 tys. repatriantów. Koszt całej operacji przesiedlenia oszacowano na ponad 385 mln zł. W całości ma być pokryty z budżetu państwa.

fot.[Fratria]

pc/tvp.info

Warto poczytać

 1. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 2. kaczynski02022018 25.05.2018

  Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński? Zaskakująca kwota

  Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 3. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 4. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 5. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 6. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 7. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 8. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook