Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd PO-PSL zamiast obniżyć, podniósł podatki

21.06.2012

Politycy PiS zarzucają rządowi PO-PSL, że zamiast obiecanej obniżki podatków doprowadził do znacznego wzrostu danin publicznych. Łączna wartość nowych podatków i ich podwyżek w 2012 roku to 12 mld 670 mln zł - przekonywał w czwartek Przemysław Wipler (PiS).

Wipler argumentował, że w 2012 roku z 8 proc. do 23 proc. wzrósł VAT na ubranka dziecięce, akcyza na olej napędowy wzrosła o 18 gr za litr, akcyza na papierosy - o 85 gr za paczkę, a o 44 proc. podniesiono składkę rentową dla przedsiębiorców. Wipler zwrócił też m.in. uwagę na wprowadzenie podatku od miedzi i srebra.

"Łączna wartość podwyżek i nowych podatków wprowadzonych przez rząd to 12 mld 670 mln zł. Tyle z naszych kieszeni zostanie wyjętych w tym roku" - oszacował Wipler.

Poseł dodał, że klub PiS jako jedyny w parlamencie głosował "przeciw jakimkolwiek nowym podatkom i podnoszeniu danin publicznych".

"Uważamy, że podatki powinny być prostsze i niższe. Platforma zastosowała metodę podwyższania podatków i szukania ratunku dla swojego nieudolnego zarządzania finansami właśnie w ten sposób" - wtórowała mu wiceprezes PiS Beata Szydło.

"PiS nie zwraca uwagi na to, co dzieje się w świecie, kryzys, który szaleje od 2008 roku, zmusił wiele krajów do potężnych planów oszczędnościowych. Polska jest na najlepszej drodze do tego, aby obniżyć deficyt poniżej 3 proc. PKB i zejść z procedury nadmiernego deficytu, a tym samym zmniejszyć VAT do starych stawek, to jest plan tego rządu" - zadeklarował Neumann. Jak przekonywał, Platforma odpowiedzialnie traktuje gospodarkę i stara się "trzymać w ryzach" finanse publiczne.

Posłowie PiS zorganizowali w Sejmie konferencję z okazji przypadającego w czwartek Dnia Wolności Podatkowej, ustalonego przez Centrum im. Adama Smitha. Od tego dnia symbolicznie statystyczny Kowalski przestaje pracować na rzecz rządu, a zaczyna pracować dla siebie i swojej rodziny.

Eksperci Centrum poinformowali, że w tym roku na opłacenie wszystkich podatków musieliśmy pracować 172 dni. Nie wykluczyli jednak, że po ostatecznych wyliczeniach może się okazać, że liczba ta się zwiększy.

Od roku 1997 Dzień Wolności Podatkowej wypada w okolicach 20 czerwca. Jak wskazali eksperci Centrum im. Adama Smitha, niewielkie reformy, takie jak obniżenie składki rentowej czy wprowadzenie dwóch stawek podatku dochodowego dla obywateli w wysokości 18 proc. i 32 proc., nie przyniosły zauważalnych i pożądanych efektów.

PAP
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook