Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd PO-PSL zamiast obniżyć, podniósł podatki

21.06.2012

Politycy PiS zarzucają rządowi PO-PSL, że zamiast obiecanej obniżki podatków doprowadził do znacznego wzrostu danin publicznych. Łączna wartość nowych podatków i ich podwyżek w 2012 roku to 12 mld 670 mln zł - przekonywał w czwartek Przemysław Wipler (PiS).

Wipler argumentował, że w 2012 roku z 8 proc. do 23 proc. wzrósł VAT na ubranka dziecięce, akcyza na olej napędowy wzrosła o 18 gr za litr, akcyza na papierosy - o 85 gr za paczkę, a o 44 proc. podniesiono składkę rentową dla przedsiębiorców. Wipler zwrócił też m.in. uwagę na wprowadzenie podatku od miedzi i srebra.

"Łączna wartość podwyżek i nowych podatków wprowadzonych przez rząd to 12 mld 670 mln zł. Tyle z naszych kieszeni zostanie wyjętych w tym roku" - oszacował Wipler.

Poseł dodał, że klub PiS jako jedyny w parlamencie głosował "przeciw jakimkolwiek nowym podatkom i podnoszeniu danin publicznych".

"Uważamy, że podatki powinny być prostsze i niższe. Platforma zastosowała metodę podwyższania podatków i szukania ratunku dla swojego nieudolnego zarządzania finansami właśnie w ten sposób" - wtórowała mu wiceprezes PiS Beata Szydło.

"PiS nie zwraca uwagi na to, co dzieje się w świecie, kryzys, który szaleje od 2008 roku, zmusił wiele krajów do potężnych planów oszczędnościowych. Polska jest na najlepszej drodze do tego, aby obniżyć deficyt poniżej 3 proc. PKB i zejść z procedury nadmiernego deficytu, a tym samym zmniejszyć VAT do starych stawek, to jest plan tego rządu" - zadeklarował Neumann. Jak przekonywał, Platforma odpowiedzialnie traktuje gospodarkę i stara się "trzymać w ryzach" finanse publiczne.

Posłowie PiS zorganizowali w Sejmie konferencję z okazji przypadającego w czwartek Dnia Wolności Podatkowej, ustalonego przez Centrum im. Adama Smitha. Od tego dnia symbolicznie statystyczny Kowalski przestaje pracować na rzecz rządu, a zaczyna pracować dla siebie i swojej rodziny.

Eksperci Centrum poinformowali, że w tym roku na opłacenie wszystkich podatków musieliśmy pracować 172 dni. Nie wykluczyli jednak, że po ostatecznych wyliczeniach może się okazać, że liczba ta się zwiększy.

Od roku 1997 Dzień Wolności Podatkowej wypada w okolicach 20 czerwca. Jak wskazali eksperci Centrum im. Adama Smitha, niewielkie reformy, takie jak obniżenie składki rentowej czy wprowadzenie dwóch stawek podatku dochodowego dla obywateli w wysokości 18 proc. i 32 proc., nie przyniosły zauważalnych i pożądanych efektów.

PAP
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 2. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 3. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 4. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 5. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 6. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 7. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 8. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook