Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd odwleka zmiany podatkowe na wsi

08.08.2012

Tylko w 2012 roku część rolników miała płacić za siebie składki zależnie od wielkości gospodarstwa. Wszystko wskazuje na to, że prowizoryczne przepisy pozostaną na dłużej.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przekonywał na początku roku, że projekt będzie gotowy za kilka miesięcy. "Prowizoryczne rozwiązanie może stać się prawem obowiązującym przez dłuższy czas. To wygląda na nieudolność rządu" – komentuje w "Rz" dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Zdaniem ekspertów nie ma politycznej chęci do zmian, dlatego część rolników nadal będzie otrzymywać dopłaty do ubezpieczenia zdrowotnego z budżetu państwa. Wprowadzenie ustawy, która obowiązuje w tym roku, wynikało z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W październiku 2010 r. TK zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Koalicja na rok 2012 przygotowała rozwiązanie tymczasowe. Rolnicy mający gospodarstwa o powierzchni powyżej 6 ha płacą składkę wynoszącą 1 zł za hektar – za każdą osobę w rodzinie. W przypadku mniejszych gospodarstw składkę nadal opłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kosztuje to ok. 155 mln zł miesięcznie.

Ani zapowiedzi ministerstwa finansów, ani nawet obietnice z rządowego expose, nie zostaną zrealizowane - w 2013 roku ustawa nadal będzie obowiązywać. Obiecanego projektu nadal nie ma, stąd przedłużenie obowiązywania ustawy o kolejny rok. Kiedy będzie gotowy? Urzędnicy nie są w stanie podać terminu.

ll, "Rz"

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

finanse

,

prawo

,

rolnicy

,

podatki

,

rząd

Warto poczytać

 1. wystawa21092017 21.09.2017

  Jedno z najcenniejszych artystycznych świadectw Auschwitz zagrożone. Każdy może pomóc

  Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.

 2. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 3. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

 4. Grupinskiwiki 21.09.2017

  Farbowany konserwatysta. Poseł PO chce wprowadzenia związków partnerskich!

  Jeśli Platforma Obywatelska wróci do władzy, to będę dążył do tego, żeby "jak najszybciej" wprowadzić związki partnerskie - zapowiedział poseł PO Rafał Grupiński. Dodał, że jego ugrupowanie zmieni także podstawy programowe, po przeprowadzonej przez szefową MEN reformie edukacji.

 5. HGW09082017 21.09.2017

  Urząd Skarbowy wszedł na konto Gronkiewicz-Waltz!

  Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook