Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd odwleka zmiany podatkowe na wsi

08.08.2012

Tylko w 2012 roku część rolników miała płacić za siebie składki zależnie od wielkości gospodarstwa. Wszystko wskazuje na to, że prowizoryczne przepisy pozostaną na dłużej.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przekonywał na początku roku, że projekt będzie gotowy za kilka miesięcy. "Prowizoryczne rozwiązanie może stać się prawem obowiązującym przez dłuższy czas. To wygląda na nieudolność rządu" – komentuje w "Rz" dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Zdaniem ekspertów nie ma politycznej chęci do zmian, dlatego część rolników nadal będzie otrzymywać dopłaty do ubezpieczenia zdrowotnego z budżetu państwa. Wprowadzenie ustawy, która obowiązuje w tym roku, wynikało z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W październiku 2010 r. TK zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Koalicja na rok 2012 przygotowała rozwiązanie tymczasowe. Rolnicy mający gospodarstwa o powierzchni powyżej 6 ha płacą składkę wynoszącą 1 zł za hektar – za każdą osobę w rodzinie. W przypadku mniejszych gospodarstw składkę nadal opłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kosztuje to ok. 155 mln zł miesięcznie.

Ani zapowiedzi ministerstwa finansów, ani nawet obietnice z rządowego expose, nie zostaną zrealizowane - w 2013 roku ustawa nadal będzie obowiązywać. Obiecanego projektu nadal nie ma, stąd przedłużenie obowiązywania ustawy o kolejny rok. Kiedy będzie gotowy? Urzędnicy nie są w stanie podać terminu.

ll, "Rz"

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook