Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd odwleka zmiany podatkowe na wsi

08.08.2012

Tylko w 2012 roku część rolników miała płacić za siebie składki zależnie od wielkości gospodarstwa. Wszystko wskazuje na to, że prowizoryczne przepisy pozostaną na dłużej.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przekonywał na początku roku, że projekt będzie gotowy za kilka miesięcy. "Prowizoryczne rozwiązanie może stać się prawem obowiązującym przez dłuższy czas. To wygląda na nieudolność rządu" – komentuje w "Rz" dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Zdaniem ekspertów nie ma politycznej chęci do zmian, dlatego część rolników nadal będzie otrzymywać dopłaty do ubezpieczenia zdrowotnego z budżetu państwa. Wprowadzenie ustawy, która obowiązuje w tym roku, wynikało z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W październiku 2010 r. TK zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Koalicja na rok 2012 przygotowała rozwiązanie tymczasowe. Rolnicy mający gospodarstwa o powierzchni powyżej 6 ha płacą składkę wynoszącą 1 zł za hektar – za każdą osobę w rodzinie. W przypadku mniejszych gospodarstw składkę nadal opłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kosztuje to ok. 155 mln zł miesięcznie.

Ani zapowiedzi ministerstwa finansów, ani nawet obietnice z rządowego expose, nie zostaną zrealizowane - w 2013 roku ustawa nadal będzie obowiązywać. Obiecanego projektu nadal nie ma, stąd przedłużenie obowiązywania ustawy o kolejny rok. Kiedy będzie gotowy? Urzędnicy nie są w stanie podać terminu.

ll, "Rz"

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

finanse

,

prawo

,

rolnicy

,

podatki

,

rząd

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook