Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd lansuje się na repatriantach?

29.09.2015

Rząd zwiększył rezerwę celową na pomoc dla repatriantów z 14 mln do 30 mln zł w 2016 roku. Według PiS gabinet Ewy Kopacz nie kieruje się jednak chęcią pomocy, ale troską o swój wizerunek. - Problem nie leży w pieniądzach, ale w złym prawie, którego PO nie zmieniła, choć mogła - mówił Michał Dworczyk (PiS).

Zdaniem posła PiS to "byłoby dobrą informacją, gdyby nie trzy fakty obnażające prawdziwe intencje PO". Jak mówił na konferencji prasowej, tą intencją są kwestie wizerunkowe, a nie rzeczywista chęć pomocy rodakom na Wschodzie.

Dworczyk mówił, że w latach 2008-2014 MSW zwróciło do budżetu ponad 16 mln zł niewykorzystanych środków przeznaczonych na repatriację. Powiedział, że gdyby doliczyć środki z 2015 r. byłoby to ponad 20 mln zł niewykorzystanych i zwróconych do budżetu środków. "Oznacza to, że problem nie jest w pieniądzach, ale w złym prawie, w złej ustawie" - powiedział poseł PiS.

Według Dworczyka ustawa o repatriacji przyjęta w 2000 r. zamiast ułatwić przyjazdy do Polski, utrudniła je. - Paradoksalnie przed wejściem tej ustawy w życie do Polski wracało więcej Polaków ze Wschodu niż po tym, gdy ustawa zaczęła obowiązywać w 2001 r. Podkreślił, że wskazuje na to m.in. ubiegłoroczny raport NIK.

- Jeśli była potrzebna nowa ustawa, bo stara nie działa, to PO mogła się zająć tym tematem. A miała taką szansę, bo w 2010 r. pod patronatem ś.p. marszałka Macieja Płażyńskiego powstał projekt obywatelski ustawy o repatriacji. W tym celu powołano specjalną podkomisję ds. repatriacji, która pod przewodnictwem posłanki PO Joanny Fabisiak spotkała się cztery razy, ostatnie spotkanie miało miejsce 12 września 2013 r. czyli przeszło dwa lata temu. Przez okres ostatniej kadencji PO mogła wypracować rozwiązanie, nawet jeśli projekt obywatelski nie odpowiadał partii rządzącej, a nie zrobiła tego - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że obecna ustawa przeniosła odpowiedzialność za repatriację z rządu na samorządy, które obawiają się związanych z przyjęciem repatriantów obowiązków m.in. zapewnienia mieszkania i pracy. - To bez wątpienia trzeba zmienić - powiedział.

Kolejny fakt - w ocenie Dworczyka - podważający dobre intencje rządu dotyczy programu wspierania repatriacji. - W sierpniu tego roku rząd przyjął program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020, który określa najważniejsze zadania na najbliższe pięć lat rządu w sprawie relacji z Polakami za granicami kraju. W tym programie nie ma ani słowa o repatriacji - powiedział poseł PiS.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak przypomniał deklarację wiceprezes PiS Beaty Szydło, że jeśli PiS wygra wybory i będzie tworzyć rząd, na podstawie projektu obywatelskiego stworzy projekt ustawy o repatriacji. - To obowiązek państwa polskiego, by ci, którzy zostali wywiezieni na Wschód, których potomkowie ubiegają się, by być obywatelami polskimi, mieli szansę powrotu - powiedział.

Błaszczak uważa, że rząd PO-PSL uznał sprawę repatriacji za ważną pod wpływem nacisku. - W ubiegły czwartek klub PiS zwrócił uwagę, że na wniosek ministerstwa finansów komisja finansów publicznych przesunęła 1,26 mln zł z paragrafu dotyczącego repatriantów na paragraf dotyczący uchodźców. To nasza presja, nagłośnienie sprawy, spowodowało, że rząd koalicji PO-PSL uznał sprawę repatriacji za ważną, ale w swoim stylu. Złożył jedynie pustą obietnicę - zaznaczył.

Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że premier Ewa Kopacz „poleciła przygotowanie programu, który pozwoliłby w ciągu kilku najbliższych lat rozwiązać problem osób oczekujących - przede wszystkim w Kazachstanie - repatriacji do Polski".

- Myślę, że wiemy, jak ten proces przeprowadzić. Chcielibyśmy, aby ten proces dalej był wspólnym działaniem rządu i samorządów, tylko na znacznie korzystniejszych dla samorządu warunkach – dodał wiceminister SW. Jak powiedział, rząd przeprowadził liczne symulacje i rozmowy z samorządami.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 2. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 3. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 4. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 5. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 6. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

 7. mid-17324078 24.03.2017

  HGW o zawiadomieniu CBA ws. reprywatyzacji

  CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu korupcji i niedopełnienia obowiązków przez urzędników stołecznego ratusza przy reprywatyzacji działek m.in. w obrębie Placu Defilad.

 8. mid-17323115 24.03.2017

  Petru: Raczej zagłosujemy za odwołaniem Szydło

  „Wiemy dobrze, że gdyby to miałoby być prawdziwe konstruktywne wotum nieufności, to wszystkie partie musiałby się spotkać, ustalić wspólnego kandydata”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook