Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd chce rozmontować służbę cywilną?

30.08.2012

Jacek Rostowski chce zablokować na najbliższe 3 lata mianowanie urzędników służby cywilnej. Jak donosi "Rzeczpospolita" powodem są kłopoty finansowe. Rostowski wskazuje, że państwo nie ma pieniędzy.

W gazecie czytamy, że to stanowisko MF oznacza diametralną zmianę. Miesiąc temu Rostowski godził się na limit 500 mianowanych urzędników. Obecna decyzja wywołała sprzeciw.

"Zmniejszanie liczby mianowań godzi w profesjonalizm polskich urzędów. Określenie limitu na poziomie zero jest niedopuszczalne" – tłumaczy szef służby cywilnej Sławomir Brodziński, który wnioskował o limit 600 osób rocznie.

Plany resortu Rostowskiego negatywnie oceniła także Rada Służby Cywilnej. "Świadczą one albo o nieznajomości prawa, albo o jego ignorowaniu i świadomym deprecjonowaniu służby cywilnej" – stwierdza członek rady Artur Górski.

Według prof. Jakuba Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego w planach resortu finansów chodzi de facto o przeprowadzenie cichej reformy. "Określenie limitu na poziomie zero jest niezgodne z konstytucją i ustawą o służbie cywilnej. Może zagrażać profesjonalizmowi i bezstronności politycznej w urzędach" – podkreśla.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

TK
[Fot. Wikipedia.pl]
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook