Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd chce rozmontować służbę cywilną?

30.08.2012

Jacek Rostowski chce zablokować na najbliższe 3 lata mianowanie urzędników służby cywilnej. Jak donosi "Rzeczpospolita" powodem są kłopoty finansowe. Rostowski wskazuje, że państwo nie ma pieniędzy.

W gazecie czytamy, że to stanowisko MF oznacza diametralną zmianę. Miesiąc temu Rostowski godził się na limit 500 mianowanych urzędników. Obecna decyzja wywołała sprzeciw.

"Zmniejszanie liczby mianowań godzi w profesjonalizm polskich urzędów. Określenie limitu na poziomie zero jest niedopuszczalne" – tłumaczy szef służby cywilnej Sławomir Brodziński, który wnioskował o limit 600 osób rocznie.

Plany resortu Rostowskiego negatywnie oceniła także Rada Służby Cywilnej. "Świadczą one albo o nieznajomości prawa, albo o jego ignorowaniu i świadomym deprecjonowaniu służby cywilnej" – stwierdza członek rady Artur Górski.

Według prof. Jakuba Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego w planach resortu finansów chodzi de facto o przeprowadzenie cichej reformy. "Określenie limitu na poziomie zero jest niezgodne z konstytucją i ustawą o służbie cywilnej. Może zagrażać profesjonalizmowi i bezstronności politycznej w urzędach" – podkreśla.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270500plis 14.12.2017

  Rafalska apeluje do samorządów o wypłatę "500 plus" przed świętami

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaapelowała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o wypłatę świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" jeszcze przed Bożym Nagrodzeniem. Pozwoli to wielu rodzinom przygotować się do zbliżających się świąt - argumentowała Rafalska.

 2. uchodzcy08122017 14.12.2017

  Kolejne państwa wspierają polską wizję pomocy uchodźcom. "Coraz większe zrozumienie"

  Cieszę się, że nasze podejście w sprawie uchodźców znajduje coraz większe zrozumienie w Unii Europejskiej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, dokąd przybył na szczyt UE. Migracja będzie jednym z tematów tego spotkania

 3. Kaczynskipocalunek 14.12.2017

  Wiemy już komu Kaczyński przesłał "buziaka" w Sejmie [WIDEO]

  Największa zagadka ostatniego posiedzenia Sejmu została wyjaśniona. Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie - czy "buziak" został odwzajemniony?

 4. Morawiecki20092017 14.12.2017

  Pierwsza zagraniczna wizyta premiera Morawieckiego

  Premier Mateusz Morawiecki przybył z pierwszą zagraniczną wizytą do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie unijnym. Spotka się też z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i - wraz z szefami rządów państw V4 - z premierem Włoch i szefem KE.

 5. 1270dsgfsmorawiecki 14.12.2017

  Nie milknie temat rekonstrukcji. Co trzeci minister do wymiany

  Według wicepremiera Jarosława Gowina, przygotowywana rekonstrukcja rządu może objąć nawet jedną trzecią ministerstw. Minister nie ujawnił, którzy szefowie resortów nie będą pasować do forsowanej przez Mateusza Morawieckiego Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook