Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

22.06.2018
ardanowski22062018
Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

- Wszyscy, którzy ponieśli straty, nie z własnej winy, tylko ze względu na niesprzyjającą aurę, będą mogli liczyć na pomoc rządu. Instrumentarium jest znane od wielu lat, nie wymyślamy niczego nowego (…), ale żeby to rozpocząć, potrzebne jest wyszacowanie strat. Obowiązuje nas pomoc rolnikom, ale też druga strona - troska o grosz publiczny - powiedział minister rolnictwa.

Podczas konferencji zostały przedstawione informacje o suszy, jaki zapewnienie o pomocy dla poszkodowanych - "Susza jest w Polsce zjawiskiem obiektywnym. Powtórzę to, co pan premier powiedział: nie zostawimy rolników bez pomocy".

Minister podkreślił, że na tę chwilę najważniejsze jest dokładnie oszacowanie strat- "Polacy mają prawo żądać, żeby środki były wydatkowane w sposób uczciwy i racjonalny. Żeby pomóc rolnikom, ale w sposób nie budzący żadnych wątpliwości. Dlatego najważniejszy jest teraz problem szacowania".

W związku z trwającą suszą, Ardanowski zapowiedział jak najszybsze powstanie komisji do szacowania strat.

- Mamy 22 czerwca, jeszcze się żniwa nie zaczęły, ale lada moment się zaczną. Dlatego też podjęliśmy takie szybkie działania, żeby do przyszłego tygodnia w całej Polsce były komisje. W całej Polsce mają być komisje, tam gdzie jest susza. IUNG (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - red.) pokazuje, że na południu, w górach suszy chyba nie ma, tam tych deszczy jest więcej, więc tam tych komisji pewnie nie potrzeba - powiedział minister. Zastrzegł, że to trzeba będzie jednak określić na miejscu, co jest sprawą przede wszystkim samorządowców. Natomiast za chwilę będą żniwa i to wszystko trzeba ocenić przed żniwami, żeby potem nie było problemu, że ktoś udowadnia, że miał straty wielkie; ale jak to udowodnić, na podstawie korzeni w ziemi? Użytki zielone są (...) również fragmentem gospodarstwa, mają istotny wpływ przede wszystkim na utrzymanie bydła w gospodarstwach. Trudno mówić o szacowaniu strat nie uwzględniając tego. Dlatego w protokołach również to będzie - zaznaczył.

rh/polsat.news

Fot: PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook