Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ryzyko i dramaty odwróconej hipoteki

05.11.2012

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed ryzykiem związanym z instytucją tzw. odwróconej hipoteki. Dlatego chce m.in., żeby tego rodzaju działalność była ustawowo zastrzeżona dla zakładów ubezpieczeń - czytamy w "Super Expressie".

Jak wyjaśnia "Super Express", mechanizm odwróconej hipoteki - dożywotniej renty w zamian za przeniesienie praw do nieruchomości - wydaje się bardzo korzystny: oddajemy firmie nasz dom lub mieszkanie. Do końca życia możemy w nim mieszkać i jeszcze dostajemy rentę. Dopiero po naszej śmierci firma przejmie naszą nieruchomość.

Jednak wiąże się z tym poważne ryzyko, jeśli firma zbankrutuje - możemy bowiem wówczas stracić zarówno świadczenie jak i mieszkanie. Bo formalnie jest już ono własnością tejże firmy. Dlatego KNF chce zabronić tego typu działalności prywatnym domom hipotecznym - byłaby ona zastrzeżona jedynie dla zakładów ubezpieczeń.

Z tymi zastrzeżeniami i propozycjami KNF zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Wipler - Odwróconą hipotekę powinny móc oferować wyłącznie takie podmioty, co do których nie ma ryzyka, że splajtują. Z reguły jestem przeciwnikiem dodatkowych regulacji, ale akurat w tym przypadku potrzebny jest też raport pokazujący, jaka jest skala tego problemu. To jest bardzo poważna sprawa, mamy tu do czynienia z dosyć dużą skalą nadużyć, które dotykają w szczególności seniorów. W tej sprawie potrzebny jest szczególny nadzór - podkreśla polityk.

W identycznym tonie wypowiada się ekonomista prof. Ryszard Bugaj, który uważa, że należy zapewnić bezpieczeństwo seniorom, którzy decydują się na odwróconą hipotekę. Są to zazwyczaj "osoby starsze, które nie zawsze orientują się w niuansach wycen" i jeśli się decydują, to zazwyczaj są w podbramkowej sytuacji finansowej - tak, jak w przypadku pożyczania na wysoki procent. I zaapelował o zapewnienie emerytom równoprawnej pozycji w kontaktach z tego typu podmiotami finansowymi.

- Miejmy nadzieję, że KNF zmotywuje rządzących do zmian - konkludował Bugaj w kontekście zlekceważenia przez rząd Donalda Tuska ostrzeżeń KNF na temat Amber Gold.

Greg/"Super Express"
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook