Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ryzyko i dramaty odwróconej hipoteki

05.11.2012

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed ryzykiem związanym z instytucją tzw. odwróconej hipoteki. Dlatego chce m.in., żeby tego rodzaju działalność była ustawowo zastrzeżona dla zakładów ubezpieczeń - czytamy w "Super Expressie".

Jak wyjaśnia "Super Express", mechanizm odwróconej hipoteki - dożywotniej renty w zamian za przeniesienie praw do nieruchomości - wydaje się bardzo korzystny: oddajemy firmie nasz dom lub mieszkanie. Do końca życia możemy w nim mieszkać i jeszcze dostajemy rentę. Dopiero po naszej śmierci firma przejmie naszą nieruchomość.

Jednak wiąże się z tym poważne ryzyko, jeśli firma zbankrutuje - możemy bowiem wówczas stracić zarówno świadczenie jak i mieszkanie. Bo formalnie jest już ono własnością tejże firmy. Dlatego KNF chce zabronić tego typu działalności prywatnym domom hipotecznym - byłaby ona zastrzeżona jedynie dla zakładów ubezpieczeń.

Z tymi zastrzeżeniami i propozycjami KNF zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Wipler - Odwróconą hipotekę powinny móc oferować wyłącznie takie podmioty, co do których nie ma ryzyka, że splajtują. Z reguły jestem przeciwnikiem dodatkowych regulacji, ale akurat w tym przypadku potrzebny jest też raport pokazujący, jaka jest skala tego problemu. To jest bardzo poważna sprawa, mamy tu do czynienia z dosyć dużą skalą nadużyć, które dotykają w szczególności seniorów. W tej sprawie potrzebny jest szczególny nadzór - podkreśla polityk.

W identycznym tonie wypowiada się ekonomista prof. Ryszard Bugaj, który uważa, że należy zapewnić bezpieczeństwo seniorom, którzy decydują się na odwróconą hipotekę. Są to zazwyczaj "osoby starsze, które nie zawsze orientują się w niuansach wycen" i jeśli się decydują, to zazwyczaj są w podbramkowej sytuacji finansowej - tak, jak w przypadku pożyczania na wysoki procent. I zaapelował o zapewnienie emerytom równoprawnej pozycji w kontaktach z tego typu podmiotami finansowymi.

- Miejmy nadzieję, że KNF zmotywuje rządzących do zmian - konkludował Bugaj w kontekście zlekceważenia przez rząd Donalda Tuska ostrzeżeń KNF na temat Amber Gold.

Greg/"Super Express"
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 2. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 3. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 4. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 5. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 6. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 7. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 8. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook