Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ryzyko i dramaty odwróconej hipoteki

05.11.2012

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed ryzykiem związanym z instytucją tzw. odwróconej hipoteki. Dlatego chce m.in., żeby tego rodzaju działalność była ustawowo zastrzeżona dla zakładów ubezpieczeń - czytamy w "Super Expressie".

Jak wyjaśnia "Super Express", mechanizm odwróconej hipoteki - dożywotniej renty w zamian za przeniesienie praw do nieruchomości - wydaje się bardzo korzystny: oddajemy firmie nasz dom lub mieszkanie. Do końca życia możemy w nim mieszkać i jeszcze dostajemy rentę. Dopiero po naszej śmierci firma przejmie naszą nieruchomość.

Jednak wiąże się z tym poważne ryzyko, jeśli firma zbankrutuje - możemy bowiem wówczas stracić zarówno świadczenie jak i mieszkanie. Bo formalnie jest już ono własnością tejże firmy. Dlatego KNF chce zabronić tego typu działalności prywatnym domom hipotecznym - byłaby ona zastrzeżona jedynie dla zakładów ubezpieczeń.

Z tymi zastrzeżeniami i propozycjami KNF zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Wipler - Odwróconą hipotekę powinny móc oferować wyłącznie takie podmioty, co do których nie ma ryzyka, że splajtują. Z reguły jestem przeciwnikiem dodatkowych regulacji, ale akurat w tym przypadku potrzebny jest też raport pokazujący, jaka jest skala tego problemu. To jest bardzo poważna sprawa, mamy tu do czynienia z dosyć dużą skalą nadużyć, które dotykają w szczególności seniorów. W tej sprawie potrzebny jest szczególny nadzór - podkreśla polityk.

W identycznym tonie wypowiada się ekonomista prof. Ryszard Bugaj, który uważa, że należy zapewnić bezpieczeństwo seniorom, którzy decydują się na odwróconą hipotekę. Są to zazwyczaj "osoby starsze, które nie zawsze orientują się w niuansach wycen" i jeśli się decydują, to zazwyczaj są w podbramkowej sytuacji finansowej - tak, jak w przypadku pożyczania na wysoki procent. I zaapelował o zapewnienie emerytom równoprawnej pozycji w kontaktach z tego typu podmiotami finansowymi.

- Miejmy nadzieję, że KNF zmotywuje rządzących do zmian - konkludował Bugaj w kontekście zlekceważenia przez rząd Donalda Tuska ostrzeżeń KNF na temat Amber Gold.

Greg/"Super Express"
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook