Jedynie prawda jest ciekawa


Ryzyko i dramaty odwróconej hipoteki

05.11.2012

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed ryzykiem związanym z instytucją tzw. odwróconej hipoteki. Dlatego chce m.in., żeby tego rodzaju działalność była ustawowo zastrzeżona dla zakładów ubezpieczeń - czytamy w "Super Expressie".

Jak wyjaśnia "Super Express", mechanizm odwróconej hipoteki - dożywotniej renty w zamian za przeniesienie praw do nieruchomości - wydaje się bardzo korzystny: oddajemy firmie nasz dom lub mieszkanie. Do końca życia możemy w nim mieszkać i jeszcze dostajemy rentę. Dopiero po naszej śmierci firma przejmie naszą nieruchomość.

Jednak wiąże się z tym poważne ryzyko, jeśli firma zbankrutuje - możemy bowiem wówczas stracić zarówno świadczenie jak i mieszkanie. Bo formalnie jest już ono własnością tejże firmy. Dlatego KNF chce zabronić tego typu działalności prywatnym domom hipotecznym - byłaby ona zastrzeżona jedynie dla zakładów ubezpieczeń.

Z tymi zastrzeżeniami i propozycjami KNF zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Wipler - Odwróconą hipotekę powinny móc oferować wyłącznie takie podmioty, co do których nie ma ryzyka, że splajtują. Z reguły jestem przeciwnikiem dodatkowych regulacji, ale akurat w tym przypadku potrzebny jest też raport pokazujący, jaka jest skala tego problemu. To jest bardzo poważna sprawa, mamy tu do czynienia z dosyć dużą skalą nadużyć, które dotykają w szczególności seniorów. W tej sprawie potrzebny jest szczególny nadzór - podkreśla polityk.

W identycznym tonie wypowiada się ekonomista prof. Ryszard Bugaj, który uważa, że należy zapewnić bezpieczeństwo seniorom, którzy decydują się na odwróconą hipotekę. Są to zazwyczaj "osoby starsze, które nie zawsze orientują się w niuansach wycen" i jeśli się decydują, to zazwyczaj są w podbramkowej sytuacji finansowej - tak, jak w przypadku pożyczania na wysoki procent. I zaapelował o zapewnienie emerytom równoprawnej pozycji w kontaktach z tego typu podmiotami finansowymi.

- Miejmy nadzieję, że KNF zmotywuje rządzących do zmian - konkludował Bugaj w kontekście zlekceważenia przez rząd Donalda Tuska ostrzeżeń KNF na temat Amber Gold.

Greg/"Super Express"
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

  1. weiss19072018 19.07.2018

    Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

    W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

  2. cba18072018 18.07.2018

    Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

    Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

  3. mazurek09032018 18.07.2018

    To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

    Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

  4. sejm180702018 18.07.2018

    Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

    Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

  5. rostowski18072018 18.07.2018

    Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

    W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

  6. gersdorf03072018 18.07.2018

    Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

    Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

  7. sejm18072018 18.07.2018

    Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

    Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

  8. orlik170702018 17.07.2018

    „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

    Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook