Jedynie prawda jest ciekawa

Ruszyła rozbudowa elektrowni w Opolu

15.02.2014

Donald Tusk informował, że inwestycja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz Polski.

Premier Donald Tusk w Opolu zapowiedział największą inwestycję przemysłową w Polsce po 1989 roku. Taką ma być budowa nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Szef rządu przybył na inaugurację rozbudowy elektrowni. Zaznaczył, że to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego.

Za sumę 11,5 mld zł powstaną dwa bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW. Zdaniem Tuska inwestycja jest kluczowa dla regionu oraz kraju. "Wszyscy powinni na tym skorzystać, wszyscy powinni na tym wygrać. Tym celem najważniejszym jest bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział.

Donald Tusk informował, że nowe bloki zaopatrzą w prąd dwa mln gospodarstw domowych, a lokalny samorząd będzie miał roczne dochody o blisko 30 mln zł większe. Szef rządu wskazał, że w inwestycji bierze udział 350 dostawców oraz 200 wykonawców. "To jest skala, jeśli chodzi o liczbę firm zaangażowanych w inwestycję. Przygniatająca większość będzie wykonywana przez polskie firmy, bądź zakłady umiejscowione w Polsce" - mówił.

Premier podkreślił, że mimo europejskiej polityki klimatycznej, polska energetyka przez długi czas będzie oparta na węglu kamiennym i brunatnym.

TK,Onet.pl
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook