Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszył proces ws. bójki na plaży w Gdyni

23.12.2013

Przed Sądem Rejonowym w Gdyni rozpoczął się w poniedziałek proces siedmiu kibiców Ruchu Chorzów, oskarżonych o pobicie w sierpniu na plaży w Gdyni marynarzy z Meksyku. Dwóch oskarżonych chciało dobrowolnie poddać się karze; sąd się na to nie zgodził. Kolejna rozprawa 7 stycznia.

Dwóch oskarżonych przyznało się do zarzutów i chciało się dobrowolnie poddać karze. Piotr P. zaproponował dla siebie osiem miesięcy więzienia, a obrońca Krystiana J. dla swojego klienta karę więzienia - w wysokości do uznania sądu - ale w zawieszeniu. Obaj podkreślili, że nie znają innych oskarżonych. Poddaniu się dobrowolnemu karze przez obu mężczyzn sprzeciwił się prokurator i sąd odrzucił te wnioski. Jednocześnie sąd uchylił wobec nich areszt i będą sądzeni z wolnej stopy.

W przypadku pozostałych pięciu oskarżonych sąd odrzucił wnioski ich obrońców o zwolnienie z aresztu, argumentując, że zachodzi jeszcze z ich strony obawa matactwa.

- Byłem pod wpływem alkoholu, piłem już w pociągu. Na plaży nie spędzałem czasu z innymi kibicami. Nagle zauważyłem, że w moim kierunku biegnie jakiś Meksykanin, przebiegłem mu drogę i przewróciłem na piasek. Zacząłem go okładać pięściami. Nie wiem, dlaczego to zrobiłem. Nie jestem narodowcem. Uważam, że jestem tolerancyjny, kolor skóry nie ma dla mnie żadnego znaczenia - mówił podczas przesłuchania w prokuraturze, odczytanego przez sąd, Piotr P.

Spośród pozostałej piątki oskarżonych dwóch wyjaśniło, że sami zostali zaatakowani przez obywateli Meksyku rozbitą butelką, tzw. tulipanem. Jeden z nich, Sławomir M., został zraniony w klatkę piersiową i trafił do szpitala, a drugi Wojciech W. w łokieć i opatrzony został na miejscu w karetce pogotowia.

- Nikogo nie kopałem i nikogo nie uderzyłem. Usłyszałem, że „biją naszych“. Stanąłem tylko na drodze biegnącym Meksykanom. W tej sprawie to ja jestem pokrzywdzony, a przez policję zostałem potraktowany jak kryminalista - powiedział przed sądem Sławomir M.

Z wyjaśnień pozostałych oskarżonych także wynikało, że stroną agresywną i prowokującą do bijatyki byli marynarze z Meksyku. "Podobno zaczepiali dziewczynę, mieli potrzaskane butelki. Doszło do kotłowaniny. Nie pamiętam, jak do tego doszło" - mówił przed sądem Konrad S.

Pełnomocnik dwóch poszkodowanych Meksykanów Jacek Potulski wniósł w ich imieniu o zapłatę od każdego z siedmiu oskarżonych tytułem odszkodowania po 500 dolarów. Sąd nie rozpatrzył jeszcze tego wniosku.

Kolejna rozprawa przed gdyńskim sądem zaplanowana została na 7 stycznia. Ma być przesłuchanych 12 świadków. 18 sierpnia na plaży w Gdyni grupa Polaków - głównie kibiców Ruchu Chorzów, którzy tego samego dnia wieczorem mieli kibicować swojej drużynie w meczu z Arką Gdynia - pobiła, zdaniem prokuratury, członków załogi szkolnego żaglowca Akademii Marynarki Wojennej Meksyku "Cuauhtemoc". Poszkodowanych zostało dwóch marynarzy.

W śledztwie prowadzonym przez gdyńską prokuraturę podejrzanych o udział w bójce na plaży w Gdyni jest jeszcze sześciu kibiców chorzowskiego klubu. 

PAP

[FOTO: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 2. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 3. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 4. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 5. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 6. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 7. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 8. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook