Jedynie prawda jest ciekawa

Ruszył proces ws. bójki na plaży w Gdyni

23.12.2013

Przed Sądem Rejonowym w Gdyni rozpoczął się w poniedziałek proces siedmiu kibiców Ruchu Chorzów, oskarżonych o pobicie w sierpniu na plaży w Gdyni marynarzy z Meksyku. Dwóch oskarżonych chciało dobrowolnie poddać się karze; sąd się na to nie zgodził. Kolejna rozprawa 7 stycznia.

Dwóch oskarżonych przyznało się do zarzutów i chciało się dobrowolnie poddać karze. Piotr P. zaproponował dla siebie osiem miesięcy więzienia, a obrońca Krystiana J. dla swojego klienta karę więzienia - w wysokości do uznania sądu - ale w zawieszeniu. Obaj podkreślili, że nie znają innych oskarżonych. Poddaniu się dobrowolnemu karze przez obu mężczyzn sprzeciwił się prokurator i sąd odrzucił te wnioski. Jednocześnie sąd uchylił wobec nich areszt i będą sądzeni z wolnej stopy.

W przypadku pozostałych pięciu oskarżonych sąd odrzucił wnioski ich obrońców o zwolnienie z aresztu, argumentując, że zachodzi jeszcze z ich strony obawa matactwa.

- Byłem pod wpływem alkoholu, piłem już w pociągu. Na plaży nie spędzałem czasu z innymi kibicami. Nagle zauważyłem, że w moim kierunku biegnie jakiś Meksykanin, przebiegłem mu drogę i przewróciłem na piasek. Zacząłem go okładać pięściami. Nie wiem, dlaczego to zrobiłem. Nie jestem narodowcem. Uważam, że jestem tolerancyjny, kolor skóry nie ma dla mnie żadnego znaczenia - mówił podczas przesłuchania w prokuraturze, odczytanego przez sąd, Piotr P.

Spośród pozostałej piątki oskarżonych dwóch wyjaśniło, że sami zostali zaatakowani przez obywateli Meksyku rozbitą butelką, tzw. tulipanem. Jeden z nich, Sławomir M., został zraniony w klatkę piersiową i trafił do szpitala, a drugi Wojciech W. w łokieć i opatrzony został na miejscu w karetce pogotowia.

- Nikogo nie kopałem i nikogo nie uderzyłem. Usłyszałem, że „biją naszych“. Stanąłem tylko na drodze biegnącym Meksykanom. W tej sprawie to ja jestem pokrzywdzony, a przez policję zostałem potraktowany jak kryminalista - powiedział przed sądem Sławomir M.

Z wyjaśnień pozostałych oskarżonych także wynikało, że stroną agresywną i prowokującą do bijatyki byli marynarze z Meksyku. "Podobno zaczepiali dziewczynę, mieli potrzaskane butelki. Doszło do kotłowaniny. Nie pamiętam, jak do tego doszło" - mówił przed sądem Konrad S.

Pełnomocnik dwóch poszkodowanych Meksykanów Jacek Potulski wniósł w ich imieniu o zapłatę od każdego z siedmiu oskarżonych tytułem odszkodowania po 500 dolarów. Sąd nie rozpatrzył jeszcze tego wniosku.

Kolejna rozprawa przed gdyńskim sądem zaplanowana została na 7 stycznia. Ma być przesłuchanych 12 świadków. 18 sierpnia na plaży w Gdyni grupa Polaków - głównie kibiców Ruchu Chorzów, którzy tego samego dnia wieczorem mieli kibicować swojej drużynie w meczu z Arką Gdynia - pobiła, zdaniem prokuratury, członków załogi szkolnego żaglowca Akademii Marynarki Wojennej Meksyku "Cuauhtemoc". Poszkodowanych zostało dwóch marynarzy.

W śledztwie prowadzonym przez gdyńską prokuraturę podejrzanych o udział w bójce na plaży w Gdyni jest jeszcze sześciu kibiców chorzowskiego klubu. 

PAP

[FOTO: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook