Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ruszył proces Brunona Kwietnia

27.01.2014

Przed krakowskim sądem okręgowym rozpoczął się proces oskarżonego o przygotowywanie ataku terrorystycznego Brunona Kwietnia. Oskarżony został doprowadzony we wzmocnionym konwoju. Wszystkie strony wnosiły o zezwolenie na obecność mediów w sali.

Na początku rozprawy przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Aleksandra Almert poinformowała, że oskarżony na swój wniosek w dalszym ciągu zapoznaje się z materiałem dowodowym, dlatego na pierwszej rozprawie zostanie odczytany tylko akt oskarżenia. Jeden z obrońców Kwietnia adwokat Maciej Burda poinformował jednak, że oskarżony jest gotowy do składania wyjaśnień.

Zarówno prokurator Maciej Krasoń, jak i mec. Burda i pozostali dwaj obrońcy wnosili o zezwolenie na obecność mediów w sali. Prokurator powoływał się przy tym na interes społeczny, obrońcy – na interes oskarżonego, który chciałby, by proces toczył się jawnie w jak największej części. Sam Brunon Kwiecień potwierdził stanowisko obrońców.

Na pytanie sądu Brunon Kwiecień odpowiedział, że zgadza się na publikację swoich danych osobowych i wizerunku. Decyzję tę potwierdzili jego obrońcy, wskazując że ustalali to z oskarżonym. Sąd zezwolił mediom na rejestrację przebiegu rozprawy podczas odczytywania aktu oskarżenia - bez części niejawnej uzasadnienia. Ze względu na bezpieczeństwo zezwolił także na obecność w sali uzbrojonym funkcjonariuszom. Prokurator przystąpił do odczytywania aktu oskarżenia.

Brunon Kwiecień jest oskarżony o to, że od marca do listopada 2011 r. nakłaniał dwóch studentów do tego, by sami przeprowadzili zamach o charakterze terrorystycznym na konstytucyjne organy RP - Sejm, premiera i prezydenta; studenci odmówili.

Kolejny zarzut dotyczy tego, że od lipca 2012 do 7 listopada 2012 r., w celu wywołania poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczypospolitej, przygotowywał się do przeprowadzenia zamachu o charakterze terrorystycznym na konstytucyjne organy RP - Sejm, Senat, Radę Ministrów, prezydenta. Polegało to na organizowaniu wykładów, na których werbował ludzi, organizowaniu siatki osób, która miała przeprowadzić zamach pod jego dowództwem, rozpracowywaniu okolic Sejmu, przeprowadzaniu próbnych wybuchów i zbrojeniu się, czyli kupowaniu broni, amunicji, środków wybuchowych. Zgromadził m.in. kilka kilogramów trotylu i innych środków wybuchowych.

Ponadto mężczyzna oskarżony jest o to, że handlował bronią i bez wymaganego zezwolenia posiadał m.in. 35 sztuk broni palnej, w tym: pistolety typu Walter, parabellum, TT, rewolwery typu Buldog, karabiny.

Oskarżony przyznał się do tego, że przygotowywał i opracowywał zamach na Sejm, natomiast nie poczuwa się do winy i twierdzi, że inspirowała go inna osoba. Prokuratura, która przesłuchała tę osobę, uznaje to wyłącznie za linię obrony. Oskarżony nie przyznał się do zarzutów dotyczących handlu bronią i posiadania broni. Za zarzucane Kwietniowi przestępstwa grozi kara do 15 lat więzienia. Przed sądem stanął także oskarżony o nielegalny handel bronią Maciej O.

Brunon Kwiecień został zatrzymany 9 listopada 2012 roku. W trakcie przeszukań w kilkudziesięciu miejscach w kraju odnaleziono m.in. materiały wybuchowe, zapalniki, piloty do zdalnego inicjowania wybuchu, broń palną i amunicję, kamizelki kuloodporne, hełmy, stroje maskujące, sfałszowane tablice rejestracyjne i książki o tematyce pirotechnicznej.

PAP, lz

[fot: PAP/Jacek Bednarczyk]

Słowa kluczowe:

proces

,

Brunon K.

,

KRaków

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook