Jedynie prawda jest ciekawa

Ruszył Motocyklowy Rajd Katyński

01.09.2012

Z Placu Piłsudskiego w Warszawie wystartował XII Międzynarodowy Rajd Katyński.Motocyklistom, którzy wyruszyli w długą trasę, machali na pożegnanie ich bliscy, wielu przechodniów, a także rodziny pomordowanych na kresach wschodnich żołnierzy.

W rajdzie bierze udział około 70 motocyklistów z Polski i z zagranicy. W trzy tygodnie pokonają ponad 6 tys. km. Ich trasa przebiegać będzie przez Polskę, Litwę, Białoruś, Rosję i Ukrainę.

Celem wyprawy jest złożenie hołdu ofiarom zbrodni i dotarcie do miejsc męczeństwa Polaków. W miejscach pamięci uczestnicy rajdu składają wieńce i zapalają znicze, spotykają się także z Polakami mieszkającymi na Wschodzie. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Tegoroczny Rajd obejmie także dwa zloty motocyklowe: w Ponarach pod Wilnem i Hucie Pieniackiej na Ukrainie. W Ponarach w latach 1941-44 Niemcy i kolaboranci litewscy zamordowali 100 tys. osób różnej narodowości, w tym od 2 do 20 tys. Polaków. W Hucie Pieniackiej pod koniec lutego 1944 r. oddziały UPA i SS Galizien wymordowały ok. tysiąca polskich mieszkańców. Motocykliści z Rajdu Katyńskiego spotkają tam członków rodzin zamordowanych i tych, którzy ocaleli.

JKUB/PAP/niezalezna.pl

[fot. PAP/Jacek Turczyk]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook