Jedynie prawda jest ciekawa


Marsz przeszedł ulicami Warszawy

13.12.2011

Tysiące ludzi przeszło przez ulice Warszawy w Marszu Niepodległości i Solidarności. Trasa pochodu wiodła pod pomnik Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Stefczyk.info szedł wraz z uczestnikami:

Zobacz film z Marszu portalu niezalezna.tv

19:47 - Marsz zakończony. Uczestnicy rozchodzą się powoli.

19:40 - Przemówienie Andrzeja Gwiazdy. Były działacz przypomina, że stan wojenny wprowadzony ze złamaniem zasad konstytucji. Cieszymy się, że 30 lat później dostrzegł to również sąd - zaznacza.

Pod koniec przemówienie przyznaje, że marzył o tym, żeby zaśpiewać "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie". Całe zgromadzenie śpiewa pieśń zaintonowaną przez Gwiazdę.

19:35 - Głos zabiera Jarosław Kaczyński. Przypomina słowa Jana Pawła II o "Solidarności". Słowa Jana Pawła II były inspiracją Sierpnia'80., były inspiracją 15 miesięcy, w czasie których polski naród odzyskiwał suwerenność. Stawał się niepogległy. 13 grudnia siły komnunistyczne, pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego rozpoczęły wojnę z naszą suwerennością - mówił szef PiS.

Zaznaczył, że uczestnicy marszu przyszli, "żeby o tym przypomnieć, żeby o tym nie zapominano". Trzeba pamietać o tych, którzy stracili zdrowie, pracę, szanse na normalne życie, którzy musieli wyjechać z Polski. Cena tego straszliwego dnia jest wielka i trwa pod dzień dzisiejszy. Polska była by lepsza i bogatsza, gdyby nie 13 grudnia. Ta prawda jest wielkim oskarżeniem dla tych, którzy przygotowali i przeprowadzili stan wojenny oraz tych, którzy potem nie chcieli ukarać komunistów, nie chcieli rozliczenia, którego Polska potrzebowała. Nowa Rzeczpospolita mogła być tylko wtedy suwerenna i demokratyczna, gdy oparła się o silny fundament. To jednak nie możliwe bez prawa i sprawiedliwości.

Kaczyński zaznaczył, że walka o suwerenną Polskę jest wciąż zadaniem. Jak bardzo widzimy w ciągu ostatnich tygodni. Brak moralnego fundamentu wychodzi na jaw z całą siłą. To, że musimy odnieść się do wydarzeń z ostatnich tygodni jest własnie tego przykłądem. Przykładem bolsenym i groźnym. Przedstawiciele władz demokratycznego państwa zaczynają składać hołd innemu państwu. Minister Sikorski nie miał do tego żadnego prawa. Hańba i nadużycie. To złamanie konstytucji. To tłumaczyć można tylko załatwianiem partykularnych interesów. Na to nie można się zgodzić. Bardzo sie cieszę, że patrzę na Aleje Ujazdowskie i nie widzę końca pochodu. Polacy mówią nie!

Tylko ci najbardziej pozbawieni rozumu mogą uwierzyć, że silniejsi będą lepiej dbali o nasze interesy. O nie możemy zadbać tylko my. To dlatego potrzebujemy suwerenności i rządu, który będzie naszych spraw bronić. To można zrobić. Jednak odrzucono takie rozwiązania, w imię interesów. Na to nie możęmy się zgodzić. Przyrzekam Wam, że PiS stanie na czele walki o Polskę suwerenną. Chcemy, by Polacy mogli sami decydować o tym, co dla nas najważniejsze. (...) Dźwigamy na plecach ogromny worek kamieni. Musimy go w końcu zrzucić. Obudź się Polsko! - mówił Jarosław Kaczyński.

19:24 - Czoło pochodu dotarło pod pomnik Piłsudskiego przy Belwederze. W imieniu uczestników wieniec składają Joanna i Andrzej Gwiazdowie, działacze opozycji antykomunistycznej.

19:20 - Tłum zbliża się do Belwederu. W okolicach kolumny marszu wybuchła petadra. Spotkało się to z ostrą reakcją organizatorów. Zaczęto skandować: "Prowokacja!"

19:12 - Przed Kancelarią słychać gwizdy. Znów okrzyki: "Donald cykorze, nawet Putin ci nie pomoże!", "Radek, zdradek!", "Słońce Peru, mistrz bajeru", "Gdzie wasz honor i ojczyzna?"

To miejsce, w którym chcemy zaprotestować. Jesteśmy za niepodległością i suwerennością - słychać z głośników. Uczestnicy skandują: "Niepodległość!". Pochód mija KPRM.

19:05 - Reporter Stefczyk.info: pochód idzie wzdłuż Kancelarii Premiera. Słychać kolejne okrzyki, m.in. "Rząd pod sąd!". Jeden z uczestników niesie zdjęcie śp. Lecha Kaczyńskiego z napisem: "Mój prezydent".

19:00 - Czoło pochodu dochodzi do Placu na Rozdrożu. Widać kolejne transparenty, skandowane są nowe hasła: Norymberga dla komuny; Jaruzelski zdrajca; Gdzie jest zielona wyspa? Tusk, ty kłamco. Na końcu pochodu widać transparent: Boże mój, a gdzie moja duma?

18:54 - Złożono kwiaty pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego. Jest spokojnie, w marszu bierze udział dużo ludzi - mówi reporter Stefczyk.info.

18:47 - Uczestnicy marszu składają wieniec pod pomnikiem Generała Grota Roweckiego. W imieniu zgromadzonych kwiaty złożył Mariusz Kamiński. Otrzymał gromkie oklaski.

18:45 - Na czele pochodu idą politycy - Mariusz Kamiński, Joachim Brudziński, Jarosław Sellin, Janusz Śniadek, Kazimierz Ujazdowski. Jarosław Kaczyński idzie w kolejnym rzędzie.

18:40 - Uczestnicy niosą transparent: "Ministrze Sikorski, nigdy nie dorżniecie watahy, albowiem kundel nie pokona wilka". Ludzie zaintonowali pieśń: Żeby Polska, była Polską.

18:36 - Witold Waszczykowski i Anna Fotyga składają wieniec pod pomnikiem prezydenta USA Ronalda Reagana

18:28 - Aleje Ujazdowskie wypełnione po brzegi ludźmi. Na czele pochodu parlamentarzyści. Niosą wielką flagę. Uczestnicy wznoszą okrzyki: Przecz z komuną!, Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!, Tu jest Polska! W marszu idzie dużo młodych osób.

18:24 - Marsz ruszył świątecznie przystrojonymi Alejami Ujazdowskimi. Osoby idące na czele niosą napis: "Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepogległej". Uczestnicy w rękach trzymają flagi. Wśród nich panuje atmofsfera spokojna i przyjazna.

18:17 - Tworzy się kolumna Marszu. Na czele idzie Jarosław Kaczyński, Kazimierz Ujazdowski, Zofia Romaszewska, Elżbieta Kruk, Jarosław Sellin, Jacek Sasin i inni. Wszystko wskazuje na to, że będzie cicho i spokojnie. Specjalnym, dwupoziomowym autobusem podróżują dziennikarze.

Uczestnicy noszą transparenty z napisami: "Żądamy prawdy o Smoleńsku", "Sikorski precz". Podczas pochodu przy każdym pomniku bohatera II RP będą składane wieńce. Obecnie w marszu może brać udział około 7 tys. osób.

18:13 - Jarosław Kaczyński składa wieniec pod pomnikiem Witosa. Dziękuje w ten sposób za II RP.

18:10 - Aktorka Katarzyna Łaniewska czyta wiersze pod pomnikiem Witosa.

18:09 - Wyczytywane są kolejne nazwiska ofiar stanu wojennego.

18:00 - Jarosław Kaczyński przybył pod pomnik Witosa. Ludzie skupiają się wokół pomnika. Odczytywany jest Apel Poległych. "Zginął za wolną Polskę" - odpowiadają uczestnicy po nazwisku każdej z ofiar stanu wojennego.

17:57 - Na Placu kilka tysięcy osób. Uczestnikom rozdawana jest dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie". Z Kościoła św. Aleksadnra wychodzą politycy PiS - m.in. Anna Fotyga i Mariusz Błaszczak. Udają się pod pomnik Witosa.

17:55 - Reporter Stefczyk.info: Na Placu wciąż zbierają sieludzie. Kończy się Msza w kościele św. Aleksandra. Pod kościołem czka kilkaset osób. Za chwilę grupa połaczy się z ludźmi czekającymi pod pomnikiem Witosa. W okolicy widać policję, ale jest znacznie bardziej dyskretna niż pod domem Jaruzelskiego. Plac Trzech Krzyży został zamknięty dla ruchu. Atmosfera na placu luźna, piknikowa. Dużo mediów, widzę kilka wozów transmisyjnych, nad placem lata śmigłowiec. Na plac płyną kolejne osoby.

17:45 - Jestem na Placu Trzech Krzyży. Na razie nie ma zbyt dużo ludzi. Jest spokojnie. W około znajdują się silne odziały policji. Na Placu ludzie gromadzą się pod pomnikiem Witosa oraz pod kościołem pod wezw. św. Aleksandra. Widzę hasło o braku wiary w wymierzenie sprawiedliwości ws. stanu wojennego. Pod pomnikiem Witosa jest morze flag. Ludzie dopiero się jednak zbierają. Ze strony Sejmu na Marsz schodzą się posłowie - donosi nasz reporter.

Na Placu Trzech Krzyży gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości i Solidarności. W powietrzu powiewają polskie flagi. Ludzie czekają na rozpoczęcie pochodu.

[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook