Jedynie prawda jest ciekawa

W sobotę rusza XIV Motocyklowy Rajd Katyński

21.08.2014

W sobotę, 23 sierpnia, o godzinie 9.00 sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza przy Placu Piłsudskiego w Warszawie wystartuje XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Trasę ponad 8 000 km pokona w tym roku 80 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Uczestnicy tegorocznego Rajdu Katyńskiego dotrą zarówno na tereny Kresów Rzeczpospolitej, jak i do Polaków mieszkających w oddalonym o tysiące kilometrów od naszej ojczyzny, tureckim Adampolu. Trasa obejmie następujące kraje: Polskę, Białoruś, Rosję, Ukrainę oraz Bułgarię, Turcję, Serbię, Węgry i Słowację.

Wśród odwiedzanych miejscowości znajdą się m.in.: Nieśwież – Mińsk (Kuropaty) – Orsza – Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj) – Katyń – Moskwa – Butowo – Kijów (Bykownia) – Żytomierz – Berdyczów – Chmielnik – Latyczów – Winnica – Brahiłów – Bar – Kamieniec Podolski – Okopy św. Trójcy – Chocim – Czerniowce – Cecora – Braiła – Warna – Polonez-Adampol – Sofia – Belgrad – Golubac – Budapeszt – Esztergom – Wadowice - Jasna Góra – Warszawa.

„Jak co roku ruszamy na Kresy, aby odwiedzić naszych przyjaciół, Polaków, którzy tam mieszkają” - powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich. „Pokonujemy tysiące kilometrów, aby zawieźć im Polskę i pokazać, że ojczyzna o nich nie zapomniała. Czternasty Rajd będzie wyjątkowy, bo dojedzie do Turcji, gdzie znajduje się polska wioska, Adampol i mieszkają wspaniali ludzie, potomkowie powstańców listopadowych, którzy pięknie kultywują naszą tradycję” – podkreślił Wiktor Węgrzyn. 

W ramach XIV Rajdu Katyńskiego odbędą się 3 rajdy motocyklowe: Rajd Huta Pieniacka (na Ukrainę), Rajd Ponary (na Litwę) oraz Rajd Warneński (do Turcji). „Po raz piąty zabieram motocyklistów do ciężkiej pracy przy porządkowaniu polskiego Wojskowego Cmentarza  1914 -1920 r. w Brodach. Nasze zaangażowanie i nasz wysiłek przywraca cmentarz do istnienia, po wielu latach niebytu i zapomnienia, a pochowanych na nim żołnierzy, grubo ponad tysiąc, do wdzięcznej naszej pamięci i troski o ich mogiły.  Miejsce,  jeszcze do niedawna mocno zapomniane, dziś odradza się w pamięci potomnych i odzyskuje godne miejsce w historii”– powiedział Adam Świtalski, komandor Rajdu Huta Pieniacka.

Po raz kolejny odbędzie się także Rajd Ponary, jadący trasą: Ostrów Mazowiecka – Giby – Kopciowo – Ponary – Wilno – Zułów – Wędziagoła – Podbrodzie – Warszawa. Na niedzielę, 24 sierpnia w Ponarach zaplanowano spotkanie z Polakami i uroczystość na tamtejszym Cmentarzu. 

"Naszym głównym celem jest uczczenie pamięci tych Polaków, którzy zostali pomordowani w Ponarach, rękami litewskich szaulisów, w miejscu, które mimo upływu czasu i coraz lepszej znajomości historii, w dalszym ciągu pozostaje nieznane dla większości Polaków” – powiedział Marcin Gałecki, komandor Rajdu Ponary.    

Pierwszy raz w ramach Rajdu Katyńskiego motocykliści dotrą do Turcji, aby spotkać się  z Polakami mieszkającymi w miejscowości Polonez-Adampol. Rajd Warneński wyruszy  z Polski w piątek, 29 sierpnia, aby 31 sierpnia uczestniczyć w uroczystościach  w wymordowanej wiosce i spotkać się Rajdem Katyńskim w Latyczowie na Podolu. 

Od początku powstania idei Rajdu Katyńskiego jednym z nadrzędnych celów było niesienie pomocy Polakom na Wschodzie. Dzięki wsparciu różnych instytucji, organizacji, ale przede wszystkim osób indywidualnych, udaje się spełnić marzenia tych, którzy mają najtrudniej.

„Staramy się pomagać szczególnie rodzinom z dziećmi, szkołom, czy sierocińcom. Wszędzie tam przydają się najbardziej pomoce szkolne, zabawki, ubrania, czy środki czystości. Oprócz tego wieziemy książki w języku polskim, których tam bardzo brakuje”– powiedziała Dominika Żukowska-Gardzińska, odpowiedzialna w Stowarzyszeniu za dary.  

XIV Rajd Katyński zakończy się w niedzielę, 14 września o godzinie 14:00 przy Pomniku Katyńskim, przy ulicy Podwale w Warszawie. Organizatorzy serdecznie zapraszają do powitania motocyklistów wracających z trasy. 

Ryb


Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook