Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rusza proces ws. morderstwa Papały

10.12.2012

Warszawscy sędziowie nie będą dłużej czekać na akta łódzkiej prokuratury dotyczące gangsterów podejrzanych o mord na komendancie głównym policji. Zapadła decyzja o wznowieniu procesu Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył na kwiecień 2013 r. kolejne terminy rozpraw kończącego się procesu. Był on przerwany wiosną tego roku – w oczekiwaniu na akta śledztwa z Łodzi.

W kwietniu br. łódzka prokuratura apelacyjna, która prowadzi śledztwo ws. zabójstwa Papały, ogłosiła, że do zabójstwa doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść samochód należący do b. szefa policji. Aresztowano wtedy pięć osób. Dwie z nich: Igor M. (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko), ps. Patyk, i Mariusz M. usłyszały zarzuty zabójstwa. Oparto się m.in. na zeznaniach świadka koronnego z gangu "Patyka".

W kwietniu warszawski sąd miał też kończyć trwający ponad dwa lata proces Boguckiego (zgadza się na podawanie danych) i Andrzeja Z., ps. "Słowik". Obaj mają zarzut namawiania do zabójstwa Papały, Bogucki - także obserwowania miejsca zbrodni. W 2009 r. oskarżyła ich warszawska prokuratura, prowadząca wcześniej śledztwo ws. zabójstwa Papały.

W maju br. prokurator generalny Andrzej Seremet ogłosił, że do końca roku łódzka prokuratura przekaże sądowi w Warszawie akta swego śledztwa. Tłumaczył, że gdyby łódzkie materiały przekazano wcześniej, mogłoby dojść do publicznego i jawnego roztrząsania spraw, które ze względu na dobro łódzkiego śledztwa nie powinny być jeszcze ujawniane.

Seremet deklarował też, że będzie dążyć do skoordynowania stanowiska prokuratury w sprawie Papały. "Nie może mieć miejsca sytuacja, że o ten sam czyn będą oskarżone różne osoby, a scenariusz postępowania tych osób kategorycznie by się od siebie różnił" – zaznaczył.

Obie wersje, "łódzka i warszawska", mają nieścisłości - przyznał Seremet, który uchylił się od odpowiedzi na pytanie, którą ocenia jako bardziej wiarygodną. Po poznaniu akt z Łodzi warszawska prokuratura miała zająć stanowisko, czy popierać akt oskarżenia Boguckiego i "Słowika", czy też od niego odstąpić.

Ostatnio do warszawskiego sądu wpłynęły kolejne akta sprawy z Łodzi, ale  - jak powiedział rzecznik SO sędzia Igor Tuleya - dotyczą one "pobocznych wątków". Według Tuleyi w tej sytuacji warszawski sąd zdecydował, że nie będzie czekał na uzgodnienie stanowisk obu prokurator ani na akta sprawy "Patyka".

Na 8 lutego 2013 r. sąd wyznaczył tzw. posiedzenie organizacyjne, by spytać strony, czy chcą jeszcze przesłuchiwać jakichś świadków. Na kwiecień zaplanowano zaś kilka terminów rozpraw.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert poinformował, że śledczy kilka razy w roku przekazują warszawskiemu sądowi "pewne partie śledztwa, które zostały właśnie zakończone". "Przekazujemy wszystko to, co może mieć znaczenie dla postępowania w sądzie i co w naszej ocenie możemy ujawnić, bez ryzyka dla śledztwa" - mówił. Dodał, że w tym roku taką partię materiałów łódzka prokuratura przesłała w maju i sierpniu. Kolejne akta trafią jeszcze w grudniu. Zaznaczył jednak, że nie są to materiały dotyczące wątku "Patyka i pozostałych podejrzanych".

Proces Boguckiego i "Słowika" toczy się od lutego 2010 r. Boguckiego warszawska prokuratura apelacyjna oskarżyła o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. "Słowikowi" zarzucono nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (odebrał sobie życie w areszcie) do zabójstwa Papały. Oskarżonym grozi dożywocie, nie przyznają się do winy. Według prokuratury sprawcy zabójstwa Papały kierowali się "motywem finansowym". Nie ujawnia się zaś motywu osób nakłaniających do zbrodni.

25 czerwca 1998 r. Papała, wtedy już były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie, w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. Sprawę zabójstwa prowadziła najpierw warszawska prokuratura. Postawiła ona Edwardowi Mazurowi - polonijnemu biznesmenowi z USA - zarzut zlecenia zabójstwa, ale sąd w USA w 2007 r. odmówił jego ekstradycji do Polski.

W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Przedłużano je już wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech. W 2009 r. śledztwo przekazano do Łodzi.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Michał Walczak]
Słowa kluczowe:

Papała

,

zabójstwo

,

Prokuratury

,

sędziowie

,

rozprawa

Warto poczytać

 1. aderayoutube1270x714sbsbb2sbsb 26.05.2017

  Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

  „Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej".

 2. IMG2495-nato 26.05.2017

  Mucha: Polska ma silną pozycję w NATO

  "Szczyt NATO pokazał, że Sojusz jest organizacją, która jest fundamentem światowego bezpieczeństwa".

 3. Marek-Opiola-fdsjghfdjbf 25.05.2017

  Opioła: Podsumowanie działań służb po wakacjach

  Sejmowa komisja ds. służb specjalnych podsumuje działania służb dla ochrony kontrwywiadowczej i antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa.

 4. mid-17524019 25.05.2017

  Premier: „Opozycja niech nie histeryzuje”

  „Polska jest i będzie w UE. Chcemy UE jednolitej, stabilnej, bezpiecznej” - napisała na Twitterze Beata Szydło.

 5. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 6. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 7. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 8. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook