Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza proces ws. morderstwa Papały

10.12.2012

Warszawscy sędziowie nie będą dłużej czekać na akta łódzkiej prokuratury dotyczące gangsterów podejrzanych o mord na komendancie głównym policji. Zapadła decyzja o wznowieniu procesu Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył na kwiecień 2013 r. kolejne terminy rozpraw kończącego się procesu. Był on przerwany wiosną tego roku – w oczekiwaniu na akta śledztwa z Łodzi.

W kwietniu br. łódzka prokuratura apelacyjna, która prowadzi śledztwo ws. zabójstwa Papały, ogłosiła, że do zabójstwa doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść samochód należący do b. szefa policji. Aresztowano wtedy pięć osób. Dwie z nich: Igor M. (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko), ps. Patyk, i Mariusz M. usłyszały zarzuty zabójstwa. Oparto się m.in. na zeznaniach świadka koronnego z gangu "Patyka".

W kwietniu warszawski sąd miał też kończyć trwający ponad dwa lata proces Boguckiego (zgadza się na podawanie danych) i Andrzeja Z., ps. "Słowik". Obaj mają zarzut namawiania do zabójstwa Papały, Bogucki - także obserwowania miejsca zbrodni. W 2009 r. oskarżyła ich warszawska prokuratura, prowadząca wcześniej śledztwo ws. zabójstwa Papały.

W maju br. prokurator generalny Andrzej Seremet ogłosił, że do końca roku łódzka prokuratura przekaże sądowi w Warszawie akta swego śledztwa. Tłumaczył, że gdyby łódzkie materiały przekazano wcześniej, mogłoby dojść do publicznego i jawnego roztrząsania spraw, które ze względu na dobro łódzkiego śledztwa nie powinny być jeszcze ujawniane.

Seremet deklarował też, że będzie dążyć do skoordynowania stanowiska prokuratury w sprawie Papały. "Nie może mieć miejsca sytuacja, że o ten sam czyn będą oskarżone różne osoby, a scenariusz postępowania tych osób kategorycznie by się od siebie różnił" – zaznaczył.

Obie wersje, "łódzka i warszawska", mają nieścisłości - przyznał Seremet, który uchylił się od odpowiedzi na pytanie, którą ocenia jako bardziej wiarygodną. Po poznaniu akt z Łodzi warszawska prokuratura miała zająć stanowisko, czy popierać akt oskarżenia Boguckiego i "Słowika", czy też od niego odstąpić.

Ostatnio do warszawskiego sądu wpłynęły kolejne akta sprawy z Łodzi, ale  - jak powiedział rzecznik SO sędzia Igor Tuleya - dotyczą one "pobocznych wątków". Według Tuleyi w tej sytuacji warszawski sąd zdecydował, że nie będzie czekał na uzgodnienie stanowisk obu prokurator ani na akta sprawy "Patyka".

Na 8 lutego 2013 r. sąd wyznaczył tzw. posiedzenie organizacyjne, by spytać strony, czy chcą jeszcze przesłuchiwać jakichś świadków. Na kwiecień zaplanowano zaś kilka terminów rozpraw.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert poinformował, że śledczy kilka razy w roku przekazują warszawskiemu sądowi "pewne partie śledztwa, które zostały właśnie zakończone". "Przekazujemy wszystko to, co może mieć znaczenie dla postępowania w sądzie i co w naszej ocenie możemy ujawnić, bez ryzyka dla śledztwa" - mówił. Dodał, że w tym roku taką partię materiałów łódzka prokuratura przesłała w maju i sierpniu. Kolejne akta trafią jeszcze w grudniu. Zaznaczył jednak, że nie są to materiały dotyczące wątku "Patyka i pozostałych podejrzanych".

Proces Boguckiego i "Słowika" toczy się od lutego 2010 r. Boguckiego warszawska prokuratura apelacyjna oskarżyła o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. "Słowikowi" zarzucono nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (odebrał sobie życie w areszcie) do zabójstwa Papały. Oskarżonym grozi dożywocie, nie przyznają się do winy. Według prokuratury sprawcy zabójstwa Papały kierowali się "motywem finansowym". Nie ujawnia się zaś motywu osób nakłaniających do zbrodni.

25 czerwca 1998 r. Papała, wtedy już były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie, w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. Sprawę zabójstwa prowadziła najpierw warszawska prokuratura. Postawiła ona Edwardowi Mazurowi - polonijnemu biznesmenowi z USA - zarzut zlecenia zabójstwa, ale sąd w USA w 2007 r. odmówił jego ekstradycji do Polski.

W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Przedłużano je już wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech. W 2009 r. śledztwo przekazano do Łodzi.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 2. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 3. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 4. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 5. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 6. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 7. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 8. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook