Jedynie prawda jest ciekawa


Ruch Palikota pod nowym szyldem

06.10.2013

Janusz Palikot mami wyborców zmianą szyldu: "Polsce potrzebny jest skok cywilizacyjny, może go dokonać tylko nowa partia - Twój Ruch" - mówił podczas kongresu założycielskiego formacji, która powstała na bazie Ruchu Palikota.

Kongres rozpoczął prof. Jan Hartman słowami: "Ruch Palikota dziś chwalebnie przechodzi do historii. Dziś potrzebujemy czegoś jeszcze więcej. Potrzebujemy, by z pnia Ruchu Palikota wyrosła nowa formacja polityczna; formacja stabilna, szeroka, dojrzała, mająca głębokie korzenie społeczne i poważne zaplecze eksperckie".

Janusz Palikot poinformował, że jej nazwa to - Twój Ruch. "Teraz potrzebujemy tej zmiany. To jest Twój Ruch, to jest nasz ruch" - mówił, zwracając się do zebranych w sali Centrum Kongresowego MT Polska w Warszawie.

Przekonywał, że przed Polską stoi "gigantyczne zadanie", że nasz kraj ma być może ostatnią szansę, by dokonać skoku cywilizacyjnego i technologicznego. "Wiemy dziś na pewno, że ani Donald Tusk, ani Jarosław Kaczyński, ani Leszek Miller tych zmian nie dokonają. To, jeśli się uda, może się udać tylko tu zgromadzonym - oświadczył lider Twojego Ruchu. - Ta nasza szansa to 300 mld zł, jakie dostaniemy w ciągu następnych 6 lat. My tych pieniędzy nie możemy zmarnować i rozdać jak Donald Tusk, i nie możemy ich zamienić w szaleństwo smoleńskie jak Jarosław Kaczyński".

Lider Twojego Ruchu podkreślił, że Polska musi te środki mądrze zainwestować w powstanie ogromnej liczby nowych miejsc pracy, "nowoczesne miejsca pracy", rozwój gospodarki, opartej na wiedzy. Palikot przekonywał, że "państwo musi przestać być kontrolerem", że konieczny jest plan rozwoju gospodarczego. Zapowiedział stworzenie takiego 5-letniego planu.

Mówił o inwestycjach, potrzebach młodego pokolenia, a także o konieczności likwidacji ZUS i stworzenia nowego systemu emerytur obywatelskich - równych dla każdego.

Palikot przypomniał, że nową partię tworzą - obok Ruchu Palikota - m.in. stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus Marka Siwca, Racja Polskiej Lewicy, "ludzie Unii Lewicy". Wymienił w tym kontekście także m.in. Partię Demokratyczną, a także działaczy z SdPl. Wyraził nadzieję, że do nowej formacji dołączy też w przyszłości wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Palikot powiedział PAP po zakończeniu kongresu, że liczy na 20-procentowe poparcie dla nowej partii w wyborach do PE i 24-procentowe poparcie w wyborach do parlamentu krajowego. Poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy podczas 16 konwencji regionalnych będą przedstawiane szczegóły programu Twojego Ruchu.

Prof. Jan Hartman przedstawiając podczas kongresu deklarację ideową nowej formacji mówił, że głównymi wartościami ugrupowania są: wolność, równość, praca, postęp i zaufanie. Podkreślił też, że jednym z najważniejszych celów jest efektywna walka z bezrobociem. Przekonywał też, że zadaniem państwa jest ochrona wolności obywateli.

Zaprosił wszystkich "ludzi dobrej woli", którzy chcą pracować dla Polski, aby wstępowali do nowej partii. "Chodźcie z nami, nie bójcie się nas, nie jesteśmy radykałami, jesteśmy ludźmi poważnymi, odpowiedzialnymi - apelował. - Będziemy tą prawdziwą platformą obywatelską, to my będziemy partią prawa i sprawiedliwości, to my będziemy sojuszem demokratycznej lewicy".

Podczas kongresu poinformowano, że wiceszefem partii Twój Ruch został Marek Siwiec, szefem Krajowej Rady Politycznej - Jan Hartman. W zarządzie znaleźli się m.in. Andrzej Rozenek, Robert Kwiatkowski, Łukasz Gibała, Artur Dębski, Łukasz Gibała, Anna Kubica i Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Siwiec podkreślał w swym wystąpieniu, że siłą nowej formacji jest to, iż są w niej ludzi bardzo różni, z różnych środowisk. "Spotkaliśmy się tutaj, żeby zrobić coś dobrego, przed nami wielkie zadanie" - powiedział.

Andrzej Rozenek przekonywał, że dobre, szybkie i sprawiedliwe sądownictwo, to polska racja stanu. "O to będziemy walczyć" - zadeklarował.

Łukasz Gibała zapewniał, że nowa partia będzie broniła małych i średnich przedsiębiorstw przed nadmierną biurokracją. "Nie pozwolimy na gnębienie drobnych przedsiębiorców" - podkreślił. Jak dodał, nowa partia będzie działała na rzecz przyjaznej administracji oraz na rzecz finansowego wsparcia dla innowacyjności. "Damy radę" - mówił Gibała.

Anna Grodzka oceniła, że Ruch Palikota był "szczepionką" na homofobię i nietolerancję. "Teraz ludzie muszą nam zaufać, potrzebni są nam nowi ludzie. Musimy działać razem, razem będziemy budować nową Polskę" - podkreśliła posłanka.

Zdaniem Roberta Biedronia nowa partia daje szansę na realizację marzeń o Polsce równych szans, Polsce postępu i szybkiego rozwoju.

Gość kongresu Wanda Nowicka podkreśliła, że Polacy marzą o partii, która zajmie się ludźmi wykluczonymi, biednymi i która skutecznie zajmie się bezrobociem. "Życzę wam sukcesów na nowej drodze partyjnego życia" - mówiła.

Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) mówił, że Polska potrzebuje partii przyjaznej i pomocnej ludziom. Gratulował Januszowi Palikotowi "niesamowitej odwagi".

"Partia musi być przede wszystkim obywatelska, Polacy muszą czuć, że Polska jest wspólna" - podkreślił inny gość kongresu, szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz, gratulując
nazwy nowej partii i życząc sukcesów.

Kalisz, pytany po kongresie o miejsce jego stowarzyszenia w nowej partii, odparł, że Dom Wszystkich Polska pozostanie "autonomiczny i niezależny". Przekonywał, że jego wyborcy sytuują się w innym miejscu niż wyborcy partii Palikota. Także Nowicka mówi na razie tylko o współpracy z nową partią. Pytana, czy po kongresie myśli cieplej o wstąpieniu do nowej partii, odparła: "Tak jak już mówiłam wcześniej, będę z nowym ugrupowaniem współpracować z parlamencie".

Uczestnikom kongresu rozdano książeczkę z tezami programowymi. Twój Ruch postuluje m.in. mądrzejsze wykorzystywanie środków unijnych, innowacyjną gospodarkę, tworzenie warunków do rozwoju rodzimego biznesu. Partia proponuje obywatelskie emerytury - równe dla wszystkich, mające zapewnić godne minimum środków do życia, a także uproszczenie systemu podatkowego. Formacja opowiada się także za wyrównaniem szans kobiet na rynku pracy i zwiększeniem ich udziału w polityce.

Jeśli chodzi o zdrowie Twój Ruch proponuje m.in. zwiększenie finansowania ochrony zdrowia z budżetu, zastąpienie NFZ konkurującymi ze sobą kasami chorych i upowszechnienie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W dziedzinie edukacji partia proponuje m.in. bezpłatne podręczniki wypożyczane za kaucją kolejnym rocznikom, w sferze kultury - m.in. zapewnienie przystępności cenowej biletów wstępu do instytucji kultury; w sferze energetyki - rozwój odnawialnych źródeł energii.
Twój Ruch opowiada się za powstaniem europejskiej federacji, której podmiotem byłyby państwa narodowe. Postuluje też nieobecność symboli religijnych w przestrzeni instytucji publicznych.

Podczas kongresu zaprezentowano też nowe pomarańczowo-niebieski logo formacji.

Gośćmi zjazdu byli też m.in. redaktor naczelny tygodnika "Nie" Jerzy Urban, a także pisarka, satyryk Maria Czubaszek, która, jak poinformował Palikot, jest autorką nazwy nowej formacji.

ansa/ PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 2. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 3. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 4. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 5. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 6. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 7. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook