Jedynie prawda jest ciekawa

Ruch Palikota pod nowym szyldem

06.10.2013

Janusz Palikot mami wyborców zmianą szyldu: "Polsce potrzebny jest skok cywilizacyjny, może go dokonać tylko nowa partia - Twój Ruch" - mówił podczas kongresu założycielskiego formacji, która powstała na bazie Ruchu Palikota.

Kongres rozpoczął prof. Jan Hartman słowami: "Ruch Palikota dziś chwalebnie przechodzi do historii. Dziś potrzebujemy czegoś jeszcze więcej. Potrzebujemy, by z pnia Ruchu Palikota wyrosła nowa formacja polityczna; formacja stabilna, szeroka, dojrzała, mająca głębokie korzenie społeczne i poważne zaplecze eksperckie".

Janusz Palikot poinformował, że jej nazwa to - Twój Ruch. "Teraz potrzebujemy tej zmiany. To jest Twój Ruch, to jest nasz ruch" - mówił, zwracając się do zebranych w sali Centrum Kongresowego MT Polska w Warszawie.

Przekonywał, że przed Polską stoi "gigantyczne zadanie", że nasz kraj ma być może ostatnią szansę, by dokonać skoku cywilizacyjnego i technologicznego. "Wiemy dziś na pewno, że ani Donald Tusk, ani Jarosław Kaczyński, ani Leszek Miller tych zmian nie dokonają. To, jeśli się uda, może się udać tylko tu zgromadzonym - oświadczył lider Twojego Ruchu. - Ta nasza szansa to 300 mld zł, jakie dostaniemy w ciągu następnych 6 lat. My tych pieniędzy nie możemy zmarnować i rozdać jak Donald Tusk, i nie możemy ich zamienić w szaleństwo smoleńskie jak Jarosław Kaczyński".

Lider Twojego Ruchu podkreślił, że Polska musi te środki mądrze zainwestować w powstanie ogromnej liczby nowych miejsc pracy, "nowoczesne miejsca pracy", rozwój gospodarki, opartej na wiedzy. Palikot przekonywał, że "państwo musi przestać być kontrolerem", że konieczny jest plan rozwoju gospodarczego. Zapowiedział stworzenie takiego 5-letniego planu.

Mówił o inwestycjach, potrzebach młodego pokolenia, a także o konieczności likwidacji ZUS i stworzenia nowego systemu emerytur obywatelskich - równych dla każdego.

Palikot przypomniał, że nową partię tworzą - obok Ruchu Palikota - m.in. stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus Marka Siwca, Racja Polskiej Lewicy, "ludzie Unii Lewicy". Wymienił w tym kontekście także m.in. Partię Demokratyczną, a także działaczy z SdPl. Wyraził nadzieję, że do nowej formacji dołączy też w przyszłości wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Palikot powiedział PAP po zakończeniu kongresu, że liczy na 20-procentowe poparcie dla nowej partii w wyborach do PE i 24-procentowe poparcie w wyborach do parlamentu krajowego. Poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy podczas 16 konwencji regionalnych będą przedstawiane szczegóły programu Twojego Ruchu.

Prof. Jan Hartman przedstawiając podczas kongresu deklarację ideową nowej formacji mówił, że głównymi wartościami ugrupowania są: wolność, równość, praca, postęp i zaufanie. Podkreślił też, że jednym z najważniejszych celów jest efektywna walka z bezrobociem. Przekonywał też, że zadaniem państwa jest ochrona wolności obywateli.

Zaprosił wszystkich "ludzi dobrej woli", którzy chcą pracować dla Polski, aby wstępowali do nowej partii. "Chodźcie z nami, nie bójcie się nas, nie jesteśmy radykałami, jesteśmy ludźmi poważnymi, odpowiedzialnymi - apelował. - Będziemy tą prawdziwą platformą obywatelską, to my będziemy partią prawa i sprawiedliwości, to my będziemy sojuszem demokratycznej lewicy".

Podczas kongresu poinformowano, że wiceszefem partii Twój Ruch został Marek Siwiec, szefem Krajowej Rady Politycznej - Jan Hartman. W zarządzie znaleźli się m.in. Andrzej Rozenek, Robert Kwiatkowski, Łukasz Gibała, Artur Dębski, Łukasz Gibała, Anna Kubica i Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Siwiec podkreślał w swym wystąpieniu, że siłą nowej formacji jest to, iż są w niej ludzi bardzo różni, z różnych środowisk. "Spotkaliśmy się tutaj, żeby zrobić coś dobrego, przed nami wielkie zadanie" - powiedział.

Andrzej Rozenek przekonywał, że dobre, szybkie i sprawiedliwe sądownictwo, to polska racja stanu. "O to będziemy walczyć" - zadeklarował.

Łukasz Gibała zapewniał, że nowa partia będzie broniła małych i średnich przedsiębiorstw przed nadmierną biurokracją. "Nie pozwolimy na gnębienie drobnych przedsiębiorców" - podkreślił. Jak dodał, nowa partia będzie działała na rzecz przyjaznej administracji oraz na rzecz finansowego wsparcia dla innowacyjności. "Damy radę" - mówił Gibała.

Anna Grodzka oceniła, że Ruch Palikota był "szczepionką" na homofobię i nietolerancję. "Teraz ludzie muszą nam zaufać, potrzebni są nam nowi ludzie. Musimy działać razem, razem będziemy budować nową Polskę" - podkreśliła posłanka.

Zdaniem Roberta Biedronia nowa partia daje szansę na realizację marzeń o Polsce równych szans, Polsce postępu i szybkiego rozwoju.

Gość kongresu Wanda Nowicka podkreśliła, że Polacy marzą o partii, która zajmie się ludźmi wykluczonymi, biednymi i która skutecznie zajmie się bezrobociem. "Życzę wam sukcesów na nowej drodze partyjnego życia" - mówiła.

Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) mówił, że Polska potrzebuje partii przyjaznej i pomocnej ludziom. Gratulował Januszowi Palikotowi "niesamowitej odwagi".

"Partia musi być przede wszystkim obywatelska, Polacy muszą czuć, że Polska jest wspólna" - podkreślił inny gość kongresu, szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz, gratulując
nazwy nowej partii i życząc sukcesów.

Kalisz, pytany po kongresie o miejsce jego stowarzyszenia w nowej partii, odparł, że Dom Wszystkich Polska pozostanie "autonomiczny i niezależny". Przekonywał, że jego wyborcy sytuują się w innym miejscu niż wyborcy partii Palikota. Także Nowicka mówi na razie tylko o współpracy z nową partią. Pytana, czy po kongresie myśli cieplej o wstąpieniu do nowej partii, odparła: "Tak jak już mówiłam wcześniej, będę z nowym ugrupowaniem współpracować z parlamencie".

Uczestnikom kongresu rozdano książeczkę z tezami programowymi. Twój Ruch postuluje m.in. mądrzejsze wykorzystywanie środków unijnych, innowacyjną gospodarkę, tworzenie warunków do rozwoju rodzimego biznesu. Partia proponuje obywatelskie emerytury - równe dla wszystkich, mające zapewnić godne minimum środków do życia, a także uproszczenie systemu podatkowego. Formacja opowiada się także za wyrównaniem szans kobiet na rynku pracy i zwiększeniem ich udziału w polityce.

Jeśli chodzi o zdrowie Twój Ruch proponuje m.in. zwiększenie finansowania ochrony zdrowia z budżetu, zastąpienie NFZ konkurującymi ze sobą kasami chorych i upowszechnienie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W dziedzinie edukacji partia proponuje m.in. bezpłatne podręczniki wypożyczane za kaucją kolejnym rocznikom, w sferze kultury - m.in. zapewnienie przystępności cenowej biletów wstępu do instytucji kultury; w sferze energetyki - rozwój odnawialnych źródeł energii.
Twój Ruch opowiada się za powstaniem europejskiej federacji, której podmiotem byłyby państwa narodowe. Postuluje też nieobecność symboli religijnych w przestrzeni instytucji publicznych.

Podczas kongresu zaprezentowano też nowe pomarańczowo-niebieski logo formacji.

Gośćmi zjazdu byli też m.in. redaktor naczelny tygodnika "Nie" Jerzy Urban, a także pisarka, satyryk Maria Czubaszek, która, jak poinformował Palikot, jest autorką nazwy nowej formacji.

ansa/ PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Słowa kluczowe:

Ruch Palikota

,

Polska

,

partia

Warto poczytać

 1. hejterzy19092017 19.09.2017

  Ujawniono twórców "Soku z buraka". Wiadomo, kto administruje tym profilem!

  To była jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic i przedmiot niezliczonych spekulacji. Teraz już wszystko jest jasne. Twórcy zdecydowali jednak się ujawnić.

 2. 1270sar 19.09.2017

  W ćwiczeniach wojskowych na Bałtyku zginął polski żołnierz

  W trakcie ćwiczeń lotników morskich Kormoran-17 na Bałtyku zginął żołnierz. Do tragicznego wypadku doszło w godzinach popołudniowych, w trakcie epizodu ćwiczebnego poszukiwania i ratownictwa, obejmującego współdziałanie śmigłowca z okrętem.

 3. 1270zziobro 19.09.2017

  Rząd przyjął projekt rozszerzenia granic obrony koniecznej

  Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren. "Rząd będzie stawał po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika" - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 4. 1270religa 19.09.2017

  Nie żyje pacjent prof. Religi, bohater słynnego zdjęcia

  Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, pacjent któremu prof. Zbigniew Religa przeczepił w 1987 r. serce - bohater słynnego zdjęcia opublikowanego na łamach National Geographic - poinformował we wtorek "Poltransplant".

 5. Gowin19092017 19.09.2017

  Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

  Poszerzenie autonomii uczelni, ich podział na akademickie i zawodowe, możliwość organizowania egzaminów wstępnych, nowy model kształcenia doktorantów - to niektóre z założeń ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawione we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook