Jedynie prawda jest ciekawa


Ruch Palikota finansowany nielegalnie?

07.10.2011

Narastają niejasności związane z finansami Ruchu Palikota. Coraz więcej osób ujawnia, że partia zalega im z wypłatami. Jeden z pracujących na jej zlecenie mężczyzn ujawnia nawet próbę oszustwa.

O finansach partii Palikota zrobiło się głośno po artykule w jednym z tygodników. Opisał on problemy finansowe ugrupowania. W związku z problemami finansowymi szantażuje on swoich wierzycieli. Mówi im, że zapłaci połowę należności, albo nic. RPP nie płaci nie tylko małym przedsiębiorcom, ale również np. instytutowi badania opinii publicznej Homo Homini. Jego prezes Marcin Duma napisał na jednym z portali internetowych, że partia Palikota jest mu winna ponad 12 tysięcy złotych. Zaznaczył, że termin płatności minął dwa tygodnie przed ujawnieniem długu.

Jednak duży ośrodek badawczy jest w lepszej sytuacji niż pojedynczy ludzie oszukani przez Palikota. Jeden z nich, Andrzej Kwapis, od miesięcy czeka na pieniądze za remont warszawskiego biura Ruchu Poparcia Palikota. Niestety jego sytuacja wygląda źle. Lider formacji, były poseł PO, udaje, że nic o jego sprawie nie wie. Jednak – jak zaznacza Kwapis – jest to mało możliwe, ponieważ mężczyzna jeździ po całej Warszawie z plakatem informującym o długu RPP. „Jestem tam, gdzie Palikot. Nie możliwe, żeby mnie nie zauważył” – tłumaczy na filmiku umieszczonym na portalu youtube.pl.

Tajemnicza amnezja Palikota może się jednak wiązać nie tylko z problemami finansowymi jego partii. Na filmiku Kwapis ujawnia bowiem próbę oszustwa, jakiej chciał się dopuścić Ruch Poparcia Palikota. Mężczyzna oszukany przez byłego posła Platformy, pokazuje na filmie fakturę wystawioną za remont biur partii Palikota. Faktura opiewa na ponad 43 tysiące złotych. Jednak – jak informuje Andrzej Kwapis – nie wszystkie pieniądze miały trafić do niego. „Z tej faktury około 12-15 tysięcy złotych miałem przeznaczyć na Ruch Poparcia Palikota. To miał być akt darowizny” – ujawnia Kwapis.

Słowa Andrzeja Kwapisa oznaczają, że Ruch Poparcia Palikota nie tylko ma problemy z długami i może być niewypłacalny, ale również, że prowadzi niejasne operacje finansowe. Jeśli ujawniony przez Kwapisa proceder jest prawdziwy, oznacza to, że RPP może być finansowany niezgodnie z prawem. Oskarżenia o wykorzystywanie tzw. słupów przy finansowaniu kampanii Janusza Palikota pojawiają się z resztą nie po raz pierwszy. Media wielokrotnie informowały o zaskakujących praktykach finansowania kampanii byłego posła PO przez np. studentów, którzy nagły przypływ gotówki postanawiali lokować w komitecie wyborczym posła z Biłgoraja.

saż

[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 6. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 7. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook