Jedynie prawda jest ciekawa


RSS protestuje przeciwko niepłaceniu wynagrodzeń

01.05.2017

Ok. 500 osób protestowało w poniedziałek w Warszawie m.in. przeciwko niewypłacaniu pracownikom wynagrodzeń. Demonstracja zorganizowana przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej z okazji Święta Pracy przeszła z ronda de Gaulle'a przed kancelarię premiera.

"Przyszliśmy tutaj, bo tworzymy ruch oporu wobec okupacji; Polska jest krajem okupowanym przez koncerny, banki, lichwiarzy, oszustów, zachodnie i wschodnie, i międzynarodowe korporacje" - powiedział na początku demonstracji Piotr Ikonowicz z RSS. 

"Nasze miasta, nasze fabryki, nasza ziemia, stały się ich własnością, a my jesteśmy traktowani jak nielegalni imigranci we własnym kraju" - dodał. Mówił też, że pracownicy żądają godnej płacy i że to "najbardziej uprawnione roszczenie na świecie". Ikonowicz przekonywał, że "wszystkie działające dziś w Polsce partie polityczne głównego nurtu składają się z biznesmenów, urzędników i zawodowych polityków". 

"Powstanie już niedługo masowa organizacja ludzi pracy, która przepędzi od władzy tych krwiopijców, bandytów i złodziei. Nie zrobimy wam krzywdy, nie bójcie się (...) My was po prostu odsuniemy (...) po prostu was opodatkujemy, zapłacicie wreszcie uczciwe podatki" - mówił Ikonowicz, co zebrani przyjęli brawami. 

"Idziemy długim marszem, idziemy po swoje, idziemy po Polskę, bo Polska jest nasza, Polska jest ludzi pracy. Nasz jest cały świat" - dodał. Filip Ilkowski z Pracowniczej Demokracji powiedział, że demonstranci są wściekli "na rażącą niesprawiedliwość, z którą się na co dzień spotykają jako lokatorzy, jako zwykli niezamożni ludzie, przede wszystkim jako pracownicy". 

"Wiele słyszymy o demokracji, ale gdzie jest ta demokracja? Gdzie jest ten lud, ten demos, który ma tutaj rządzić? Czy ktoś czuje, że lud tutaj rządzi? To nie jest żadna demokracja, to jest oligarchia, która ma rzeczywistą władzę i naszym zadaniem jest owych oligarchów tej władzy pozbawić" - zaznaczył Ilkowski. Demonstracja zakończyła się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, gdzie - jak mówił Ikonowicz - "zapadają najważniejsze decyzje przekazywane z Żoliborza". 

"Dzisiaj odbudowujemy tradycję i przywracamy pamięć historyczną naszemu społeczeństwu. Tę pamięć historyczną próbowano nam amputować, próbowano nas przekonać, że właściwie cała historia Polski jest historią prawicową, historią jaśniepańską, szlachecką, a my reprezentujemy historię plebejską, historię ludzi pracy, tych, którzy zawsze mieli gorzej, którzy pracowali na tamtych jaśnie panów" - powiedział Ikonowicz. 

Przyznał, że w PRL 1 maja był farsą, "bo to były partyjno-państwowe spędy, przez co zbrukano świętą tradycję robotniczej walki i buntu". 

"My do tej tradycji nawiązujemy. Panowie patrioci chcą zbudować tradycję w oparciu o Żołnierzy Wyklętych. Potrzeba heroizmu jest wielka, ale cóż jest heroicznego w tym, żeby mordować chłopów, których jedyną winą było wzięcie ziemi z reformy rolnej? Cóż jest bohaterskiego w tym, żeby karać ludzi za to, że chcą wyjść z pańszczyzny, upodlenia i poniżenia?" - mówił Ikonowicz. 

Główne hasło poniedziałkowej demonstracji to: "Niewypłacanie wynagrodzeń to kradzież. Ukarać winnych". Transparent z taką treścią znalazł się na czele pochodu. W pochodzie najwięcej było czerwonych flag Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, widać było transparenty z nazwami Pracowniczej Demokracji, Komunistycznej Partii Polski i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Widać było także hasła "Człowiek ponad własnością prywatną", "Solidarność naszą bronią" i "Władza Rad"; część transparentów zawierała hasła w obronie mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera w Gdyni i Winnicy w Toruniu. Zebrani skandowali m.in. "Miasto to nie firma", "Macierewicz musi odejść", "PiS, PO - jedno zło", "Ukarać winnych" i "Ruch oporu". Przemarsz z ronda de Gaulle'a do kancelarii premiera odbył się przy dźwiękach muzyki puszczanej z głośników. 

Usłyszeć można było m.in. "Międzynarodówkę", "Czerwony sztandar", "Bandiera Rossa", "Guantanamera" i "Le D,serteur". Po zakończeniu demonstracji jej uczestnicy pojechali na piknik nad Wisłą.

wkt/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

PAP/Leszek Szymański

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook