Jedynie prawda jest ciekawa


RPO skontrolował poprawczak; były przypadki nieludzkiego traktowania

10.08.2017

RPO zwrócił się do resortu sprawiedliwości o wyjaśnienia w zw. z przypadkami "nieludzkiego traktowania podopiecznych" zakładu poprawczego w Sadowicach (dolnośląskie). Jednego z chłopców m.in. rozebrano do naga i kazano mu przejść przez monitorowany korytarz.

O wyjaśnienia Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się również do prezesa wrocławskiego sądu okręgowego, którego przedstawiciel przeprowadzał w tym czasie rutynową wizytację placówki i nie dostrzegł problemu.

Jak powiedział PAP zastępca dyrektora Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur Przemysław Kazimirski, na początku czerwca przedstawiciele KMPT wizytowali Zakład Poprawczy w Sadowicach pod kątem dostępu nieletnich do świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii i leczenia uzależnień. Przy okazji wizyty wyszło na jaw szereg nieprawidłowości dot. legalności stosowania, prawidłowości wykonania i dokumentowania środków przymusu bezpośredniego stosowanych wobec wychowanków zakładu.

Na podstawie nagrań z monitoringu oraz rozmów z podopiecznymi ujawniono m.in. sytuację, w której jednemu z chłopców założono pas obezwładniający, rozebrano go do naga i przeprowadzono przez monitorowany korytarz do innego pomieszczenia. W kolejnym przypadku nieletniemu założono pas obezwładniający, kajdanki na nogi i kask ochronny, a następnie pozostawiono go w pomieszczeniu bez łóżka, w samych spodniach od piżamy i nie pozwalano położyć się i odpocząć.

Jak wyjaśnił Kazimirski, środki przymusu bezpośredniego, które można zastosować w zakładzie poprawczym to: siła fizyczna, kaftan bezpieczeństwa, pas obezwładniający i izba izolacyjna. Brak jest natomiast podstaw prawnych do stosowania kajdanek i kasku ochronnego.

- To co jest jeszcze zauważalne to nieudolność personelu placówki w stosowaniu tych środków przymusu i brak wiedzy - zaznaczył Kazimirski i dodał, że są również wątpliwości, czy środki te zostały zastosowane adekwatnie do popełnionego przewinienia. - Zwróciliśmy również uwagę na brak nagrania monitoringu, dokumentującego pobyt nieletniego w izbie izolacyjnej oraz niepełny zapis stosowania środka w przypadku innego wychowanka - podkreślił Kazimirski.

W związku z tym RPO zwrócił się do ministra sprawiedliwości i prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu o analizę sygnalizowanych nieprawidłowości oraz podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania ich w przyszłości.

- Zdecydowaliśmy się powiadomić zarówno ministra sprawiedliwości, ale również prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu ze względu na brak zainteresowania sędziego - wizytatora, który dokonywał oceny pracy zakładu w okresie, z którego pochodzą przeanalizowane przez nas nagrania - powiedział Kazimirski. Jak dodał, "brak informacji w raporcie sędziego na temat tak oczywistych nadużyć w stosowaniu środków przymusu bezpośredniego wobec wychowanków zakładu, czyni zasadnym wątpliwości co do rzetelności jego pracy".

O sprawie zostali również powiadomieni: Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka oraz prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Dyrektor Zakładu Poprawczego w Sadowicach Grzegorz Dzwonkowski powiedział w rozmowie z PAP, że nie zapoznał się jeszcze z pismem RPO i zawartych w nich zastrzeżeniach, w związku z tym nie będzie komentował sprawy. MS ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi rzecznikowi.

W zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich podlegających resortowi sprawiedliwości, na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego umieszczane są osoby, które popełniły czyn zabroniony, wyczerpujący znamiona przestępstwa, a także osoby wykazujące w ocenie sądu wysoki stopień demoralizacji. Osoby te w chwili czynu muszą mieć ukończony 13. rok życia.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 5. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 6. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 7. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 8. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook