Jedynie prawda jest ciekawa


Bodnar chce budować "państwo partnerskie"

08.01.2018
1270bodnar
Bodnar chce budować "państwo partnerskie"

Obywatele mają coraz mniej narzędzi do kontroli poczynań władzy na różnych szczeblach; życie publiczne staje się mniej przejrzyste - ocenił w poniedziałek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Zaprezentował rekomendacje, które mają służyć budowaniu państwa "partnerskiego".

Rzecznik na konferencji prasowej podsumował I Kongres Praw Obywatelskich, który na początku grudnia obradował w Warszawie. Poinformował, że podczas wydarzenia, które po raz pierwszy zostało zorganizowane przez Biuro RPO, wypracowano "zestaw rekomendacji".

Jak mówił, dotyczą one zarówno ogólnych zagadnień związanych ze stanem debaty publicznej w kraju, jak i szczegółowych dziedzin życia społecznego takich jak: prawo i wymiar sprawiedliwości; zdrowie, praca, dom czy sytuacja osób pozbawionych wolności.

W rekomendacjach Rzecznik wymienił m.in. znaczenie przejrzystości debaty publicznej i narzędzi pozwalających obywatelom kontrolować rządzących. Zwrócił uwagę na potrzebę edukacji obywatelskiej z zakresu praw i obowiązków, oraz samoorganizacji społecznej w rozpoczęciu inicjatyw obywatelskich.

Bodnar podkreślił, że państwo potrzebuje reform, jednak nie powinny one prowadzić "do likwidacji trójpodziału władzy i niezależności instytucji, które strzegą wartości konstytucyjnych".

Jego zdaniem, obywatele mają "coraz mniej narzędzi i możliwości do kontroli poczynań władzy na różnych szczeblach", przez co życie publiczne staje się "mniej przejrzyste". "Widzimy ogromną potrzebę, żeby ten trend odwrócić i żeby postulować tworzenie takich narzędzi i takich rozwiązań, które będą służyły budowaniu państwa partnerskiego, przyjaznego, szanującego podmiotowość jednostki" - podkreślił RPO. 

Jak dodał, wiąże się z tym potrzeba dialogu społecznego, tak aby każdy indywidualny pogląd mógł zostać wzięty pod uwagę.

Rzecznik zwrócił też uwagę na potrzebę rozwoju edukacji obywatelskiej. Podkreślił, że m.in. dzięki znajomości konstytucji, "obywatele będą bardziej świadomi czego mogą się domagać od władzy, ale także gdzie kończy się ochrona praw i wolności jednostki". Według RPO ważny jest również rozwój "samoorganizacji społecznej" - inicjowanie zmian i wpływanie w ten sposób na sprawujących władzę.

Wśród rekomendacji szczegółowych Rzecznik skupił się na dwóch zagadnieniach: pracy i wymiarze sprawiedliwości.

Przypomniał, że zagadnieniom związanym z pracą było poświęconych wiele paneli dyskusyjnych podczas Kongresu. Bodnar podkreślił, że do zadań państwa należą działania, prowadzące do "pogłębienia społecznego wymiaru pracy i przeciwdziałania przedmiotowemu traktowaniu pracowników". 

Zaznaczył, że "podmiotowe traktowanie pracowników jest silnie związane z innowacyjnością rynku pracy". "Przy reformowaniu prawa pracy konieczny wydaje się powrót do zakładu pracy pojmowanego jako wspólnota osób. Barierami, które należy pokonać są: niskie płace oraz dominujący styl kierowania pracownikami" - powiedział Rzecznik.

RPO opowiada się też za modyfikacją systemu emerytalnego i "wydłużeniem karier zawodowych". Jak tłumaczył, jest to związane z procesami demograficznymi, które "mogą doprowadzić w najbliższych latach do zmniejszenia emerytur". RPO zachęca do debaty nad wszystkimi zmianami podjętymi w tym temacie.

W kontekście wymiaru sprawiedliwości Bodnar zwrócił uwagę m.in. na problem związany z niezagwarantowanym dostępem adwokata do zatrzymanego na etapie postępowania przygotowawczego oraz na problem pełnomocników w dostępie do akt klienta, szczególnie w przypadku tymczasowo aresztowanych.

Bodnar podkreślił, że przedstawione rekomendacje są "inspiracją do działań", które będą podejmowane przez Biuro Rzecznika w tym roku. Zapowiedział, że będą one rozsyłane do ministerstw oraz innych podmiotów życia publicznego.

RPO poinformował także, że 7 i 8 grudnia 2018r., zostanie zorganizowany kolejny, tym razem II Kongres Praw Obywatelskich.

I Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich, którego inicjatorem jest RPO Adam Bondar, obradował w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydarzenie, organizowane przez RPO we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), poprzedziło 30-lecie istnienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce.

Przez dwa dni uczestnicy kongresu wzięli udział w ponad 30 panelach poświęconych m.in.: ochronie zdrowia psychicznego w Polsce, działaniom na rzecz równego traktowania, zagadnieniom z zakresu praw lokatorów czy polityce migracyjnej kraju w dobie kryzysu. 

(PAP)

Autor: Karolina Kropiwiec

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook