Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rozstrzygnięty Konkurs Szopek Krakowskich

07.12.2014

Znamy już laureatów 72. Konkursu Szopek Krakowskich. Pierwsze nagrody zdobyli: rodzina Markowskich, Dariusz Czyż, Maciej Moszew i Jan Kirsz. W tym roku zgłoszono do niego 188 prac.

Jak podkreślił przewodniczący jury, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski "szopki są wyjątkową opowieścią o Krakowie".

Charakterystyczną cechą krakowskich szopek, która odróżnia je od powstających na całym świecie skromnych "betlejemek", jest nawiązywanie do zabytkowej architektury miasta. Tradycja robienia szopek często przechodzi w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

- Co roku z obawą oczekujemy, czy szopek będzie tyle, ile w poprzednim konkursie, bo to jest świadectwo, ile osób chce jeszcze się bawić i uczestniczyć w tej "złotej legendzie", jaka jest szopka krakowska - mówił dziennikarzom Niezabitowski. - Patrzymy na szopki profesjonalne i na szopki dziecięce, których tym razem była grubo ponad setka. Mamy nadzieję, że z tych dzieci, wyrosną profesjonalni artyści - szopkarze - dodał.

Wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka dziękowała uczestnikom konkursu za tworzenie unikatowych dzieł. - Świętując tradycję, możemy uczyć się historii miasta i dokładać do niej współczesne elementy: to, co jest dla nas najistotniejsze, to, z czego jesteśmy dumni i to, co nas śmieszy i zwraca naszą uwagę. Dzięki Państwa zdolnościom i wyobraźni mamy szansę na nowo co roku w grudniu odczytywać historię Krakowa - powiedziała. Przypomniała, że szopki z Krakowa są pokazywane poza granicami, kilka lat temu gościły w Parlamencie Europejskim, w tym roku były prezentowane m.in. na wystawie w Montrealu.

Najwyższa zgłoszona w tym roku do konkursu szopka ma niemal 2,5 metra, najniższa, którą zrobił Andrzej Ożóg zmieściła się w żarówce ledowej.

Choć nawiązanie do architektury Krakowa to element obowiązkowy szopek, nie brak w nich także komentarzy do życia. Tomasz Urban umieścił w swojej szopce m.in. urnę wyborczą, a także postacie klęczące przed bankomatem i parkomatem, co jest aluzją do wciąż poszerzanej w mieście strefy parkowania.

Od poniedziałku do 22 lutego szopki będzie można podziwiać na wystawie w Pałacu Krzysztofory.

W kategorii szopek dużych I nagrodę zdobyła szopka Renaty, Edwarda i Marka Markowskich, II nagrody trafiły do Marzeny Krawczyk i Katarzyny Rackiej, a III otrzymały Anna i Rozalia Malik oraz Kryspin Wolny.

Szopka Renaty, Edwarda i Marka Markowskich ma 2 m 22 cm, jej charakterystycznym elementem jest Wieża Mariacka. - Umieszczamy ją w prawie każdej naszej szopce. Mamy też elementy z Wawelu takie jak Kaplica Zygmuntowska i Wieża Zegarowa. Pierwszy raz wystartowaliśmy w konkursie 40 lat temu - mówił Marek Markowski. - Kraków dla nas jest najpiękniejszym miastem, z niego czerpiemy inspirację i staramy się miasto promować - mówił Edward Markowski. Jak podkreśliła Renata Markowska robienie szopek "zbliża do miasta" sprawia, że człowiek z uwagą przygląda się detalom architektonicznym, na co dzień niedostrzeganym.

Zwycięzcą w kategorii szopek średnich jest Dariusz Czyż, który otrzymał także Nagrodę im. Jerzego Dobrzyckiego za podtrzymywanie rodzinnych tradycji szopkarskich. - Robię szopki od piątego roku życia. Pierwszy raz wystartowałem w konkursie za namową dziadka. Mieszkaliśmy razem, dziadek tworzył szopki, ja nauczyłem się przy nim - mówił Dariusz Czyż, wnuk utytułowanego, nieżyjącego krakowskiego szopkarza Stanisława Paczyńskiego. W tegorocznej szopce Czyż nawiązał min. do kanonizacji Jana Pawła II i 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

II nagrodę w kategorii szopek średnich jury przyznało Zbigniewowi Gillertowi, a trzecią ex equo Zofii i Janowi Freibergom oraz Stanisławowi Malikowi.

W kategorii szopek małych I nagrodę zdobył Maciej Moszew, dwie II nagrody przyznano Kazimierzowi Stopińskiemu i Leszkowi Zarzyckiemu, a III Mieczysławowi Dębowskiemu.

Wśród twórców szopek miniaturowych jury najwyżej oceniło dzieło Jana Kirsza. II miejsce w tej kategorii przypadło Wiesławowi Barczewskiemu, a trzecie zdobył Wojciech Barczewski.

Konkurs Szopek organizowany jest od 1937 r. Odbywa się zawsze w pierwszy czwartek grudnia, gdy szopkarze przynoszą swoje dzieła przed pomnik Mickiewicza na Rynku Głównym. Po prezentacji przenoszą je do Muzeum Historycznego, aby ocenili je jurorzy. Szopkarstwo krakowskie (wraz z tradycyjnym Pochodem Lajkonika) zostało w tym roku wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.


Greg/PAP
[fot. mhk.pl]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

Wawel

,

KRaków

,

szopka

,

konkurs

Warto poczytać

 1. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 2. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 3. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 4. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 5. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 6. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

 7. mid-17324078 24.03.2017

  HGW o zawiadomieniu CBA ws. reprywatyzacji

  CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu korupcji i niedopełnienia obowiązków przez urzędników stołecznego ratusza przy reprywatyzacji działek m.in. w obrębie Placu Defilad.

 8. mid-17323115 24.03.2017

  Petru: Raczej zagłosujemy za odwołaniem Szydło

  „Wiemy dobrze, że gdyby to miałoby być prawdziwe konstruktywne wotum nieufności, to wszystkie partie musiałby się spotkać, ustalić wspólnego kandydata”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook