Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczynają się Dożynki Jasnogórskie

02.09.2012

W Częstochowie rozpoczynają główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich. Na jasnogórskich błoniach zgromadziły się tysiące rolników z całej Polski, by wziąć udział w uroczystej mszy świętej.

W dożynkach bierze udział prezydent Bronisław Komorowski, który wygłosi przemówienie do rolników. Uroczystej mszy św. ma przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a homilię wygłosi arcybiskup Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.        

Rolnicy z całego kraju co roku w pierwszą niedzielę września spotykają się w częstochowskim sanktuarium, by dziękować za plony. Organizowane od 30 lat dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas mszy św. na błoniach składa się i błogosławi chleb oraz wieńce żniwne.        

Pierwsze ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. 

PAP

[fot.wikipedia.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook