Jedynie prawda jest ciekawa


Wzmożone kontrole obozów i biwaków harcerskich po tragedii w Suszku

13.08.2017

W niedzielę w Wielkopolsce rozpoczęła się kontrola bezpieczeństwa obozów i biwaków w regionie zapowiedziana przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. W całym województwie straż pożarna ma do sprawdzenia ok. 40 obozowisk.

Kontrole bezpieczeństwa miejsc obozowych odbywają się w całej Polsce na polecenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. W sobotę Błaszczak poinformował, że zwrócił się do wojewodów, do komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej (PSP), o przeprowadzenie kontroli miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich; miejsc, które mają charakter obozów, nie są zorganizowane w budynkach, a pod namiotami. W wyniku nawałnic, jakie w nocy z piątku na sobotę przechodziły przez Polskę zginęło 5 osób, w tym dwie nastoletnie uczestniczki harcerskiego obozu w Suszku (Pomorskie).

Rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube powiedział PAP, że na terenie Wielkopolski jest zgłoszonych ok. 1 tys. różnego rodzaju obozów i kolonii dla dzieci, z czego wielkopolska kurator oświaty wytypowała wstępnie ok. 40 obozów i biwaków w lesie, które mają zostać poddane kontroli bezpieczeństwa.

Kontrole obozowisk rozpoczęły się już w niedzielę, ale jak zaznaczył kpt. Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej, zniszczenia w województwie są tak duże, że dla PSP priorytetem jest usuwanie skutków nawałnic, które mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców.

"Dotychczas sprawdzono m.in. obozowisko w pow. wolsztyńskim w miejscowości Wieleń Zaobrzański, gdzie nie stwierdzono nieprawidłowości. Trzeba jednak zrozumieć, że w niektórych powiatach zdarzeń związanych z nawałnicami było bardzo, bardzo dużo i te zniszczenia są nadal usuwane" - powiedział.

Jak zaznaczył, intensywne kontrole, szczególnie w powiatach, które ucierpiały najbardziej, będą prowadzone w najbliższych dniach.

"Poza samą weryfikacją i kontrolą tych obozowisk będziemy też prowadzili szkolenia z ochrony przeciwpożarowej dla uczestników i prowadzących takie obozy" - zaznaczył Kędziorski.

W poniedziałek w Poznaniu ma się także odbyć spotkanie z udziałem m.in. wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz wojewody wielkopolskiego, gdzie będą podejmowane dalsze decyzje dotyczące m.in. kontroli obozów, oraz pomocy mieszkańcom regionu, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku gwałtownych burz.

W związku z nawałnicami, jakie przechodziły w regionie w nocy z piątku na sobotę straż pożarna interweniowała niemal 4 tys. razy. Na terenie województwa odnotowano 468 przypadków uszkodzeń lub zerwania dachu w budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Największe zniszczenia dotknęły powiat gnieźnieński, śremski i koniński. Służby wojewody wielkopolskiego od sobotniego poranka wizytowały miejscowości, w których mieszkańcy ucierpieli najbardziej. Do Książa w pow. śremskim, Jaraczewa i Gniezna udała się także osobiście wicewojewoda Marlena Maląg.

Jak przekazał PAP w niedzielę po południu Mateusz Gościniak z Enei Operator bez prądu w regionie jest nadal ok. 12 tys. odbiorców; ok. 4 tys. w okolicach Gniezna i 8 tys. w okolicach Wrześni. Niewielkie utrudnienia są także jeszcze w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. W krytycznym momencie bez dostępu do energii elektrycznej w Wielkopolsce było łącznie niemal 200 tys. gospodarstw.

(PAP)

fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Warto poczytać

 1. 1270wodzjarek 24.02.2018

  Rekordowe poparcie dla PiS. Totalna opozycja daleko z tyłu

  Ponad połowa respondentów deklaruje chęć oddania swego głosu w wyborach do Sejmu na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu pracowni Estymator badającego preferencje partyjne Polaków. Na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska z 22,9 procentowym poparciem

 2. KotulankaFlickr 24.02.2018

  Zmarła Agnieszka Kotulanka

  Agnieszka Sas-Uhrynowska Kotulanka zmarła 20 lutego w wieku 61 lat - podano na stronie internetowej Szkoły Filmowej w Łodzi filmpolski.pl. Nekrolog za pośrednictwem wyborczej.pl opublikowała w sobotę rodzina aktorki

 3. Adamowicz19022018 24.02.2018

  PO wściekła na Adamowicza. Nie zostanie kandydatem partii?

  Decyzja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o ponownym kandydowaniu na prezydenta miasta jest ruchem nieprzemyślanym; z tego ruchu można się wycofać i o tym będziemy z Adamowiczem rozmawiać - mówił w sobotę w RMF FM poseł PO Borys Budka

 4. 1270tupolew 23.02.2018

  "Ładunek wybuchowy w Tu-154M musiał być włożony w Samarze"

  Ładunek wybuchowy w Tu-154M musiał być włożony w Samarze, bo jest to długotrwała, skomplikowana operacja; nie ma podejrzeń, by stało się to w Warszawie - powiedział b. minister obrony, szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

 5. 1270obozy 23.02.2018

  IPN o publikacji w "The Washington Times": przejaw fałszywej narracji o polskiej historii

  IPN zaprotestował przeciw artykułowi w "The Washington Times", który wiąże lokalizację niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce z "antysemityzmem Polaków". To przejaw fałszywej narracji o polskiej historii - ocenił IPN.

 6. rzecznik23022018 23.02.2018

  Rzecznik praw obywatelskich krytykuje „rejestr pedofilów”. Apel o zmianę prawa

  Funkcjonujący od początku roku jawny rejestr przestępców seksualnych może szkodzić ofiarom i dzieciom sprawcy - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zaapelował do resortu sprawiedliwości o pilną zmianę prawa w tej kwestii.

 7. Gawlowski08022018 23.02.2018

  Gawłowski oszalał? Porównał CBA do... SB!

  To jeszcze megalomania, czy już szaleństwo? Jak można porównywać instytucję ścigającą korupcję do organu komunistycznej represji?

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook