Jedynie prawda jest ciekawa

Rozpaczliwa próba ratowania pozorów

30.11.2012

"Ogromne zadłużenie szpitali publicznych osiągnęło najwyższy w historii poziom prawie 11 mld zł. Rząd próbuje zachować pozory" - alarmują lekarze z ZK OZZL w swoim oświadczeniu w sprawie aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia finansowanej ze środków publicznych.

Bydgoszcz 30 listopada 2012r.

Oświadczenie ZK OZZL
w sprawie aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia finansowanej ze środków publicznych


Wydarzenia ostatnich tygodni, polegające na ograniczeniu przyjęć pacjentów przez szpitale, po raz kolejny udowadniają w jak dramatycznej sytuacji jest publiczna opieka zdrowotna w naszym kraju.

Ograniczenia te są skutkiem i najbardziej widocznym objawem zasadniczego problemu, polegającego na niedostosowaniu ilości pieniędzy publicznych przeznaczonych na lecznictwo do deklarowanego zakresu gwarantowanych świadczeń bezpłatnych.

Jednak rządzący odrzucają od siebie prawdę i rozpaczliwie szukają innych przyczyn tej dramatycznej sytuacji. Tradycyjnie też zrzucają winę na dyrektorów szpitali, bo „źle zarządzają przyznanymi limitami” i na lekarzy - bo „za dużo zarabiają”.

Zarzuty te jednak nie znajdują potwierdzenia w faktach. Opublikowane właśnie wyniki badania płac lekarskich przez portal Medycyna Praktyczna wskazują, że przeciętna płaca lekarza specjalisty w szpitalu za jeden etat wynosi 4750 złotych brutto, czyli mniej więcej połowę tego co np. pensja pułkownika lub prokuratora. Ile - zdaniem rządzących -powinien zarabiać lekarz jeśli ta kwota jest za duża? W Estonii od niedawna gwarantowana minimalna płaca lekarza wynosi 5120 złotych!

Groteskowo brzmią również zarzuty, że przyczyną ograniczania przyjęć pacjentów do szpitali jest złe zarządzanie przyznanymi środkami (czyli de facto  limitami) przez dyrektorów placówek. Jedynym skutkiem lepszego gospodarowania w tym względzie byłoby to, że ograniczenia przyjęć nie byłyby tak widoczne, bo nie kumulowałyby się pod koniec roku, ale rozkładały na koniec każdego miesiąca. Tak czy inaczej, ta sama ilość chorych musiałaby zrezygnować z leczenia lub odłożyć je na później. Wygląda więc na to, że rządzącym nie tyle chodzi o rozwiązanie problemu,  ile o jego ukrycie. Stąd pewnie tak gwałtowana reakcja ministra zdrowia, który zwolnił dyrektora jednego z instytutów właśnie za to, że nie zachował on pożądanej dyskrecji w tej sprawie.

W ocenie OZZL ta rozpaczliwa próba ratowania pozorów przez rządzących nie zda się na wiele. Problem zaostrzy się jeszcze bardziej po powszechnym przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego, bez zmiany sposobu i wysokości finansowania szpitali. Ogromne zadłużenie szpitali publicznych, które mimo przeprowadzanych restrukturyzacji stale narasta i ostatnio osiągnęło najwyższy w historii poziom prawie 11 mld złotych, nie uda się opanować przez dalsze zmniejszanie zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek oraz obniżanie ich płac, a tylko te działania pozostaną prezesom spółek.

Warunkiem pierwszym i niezbędnym dla poprawy sytuacji w ochronie zdrowia (niezależnie od innych koniecznych kroków) jest zrównoważenie nakładów publicznych na lecznictwo z zakresem gwarantowanych świadczeń bezpłatnych. Jeżeli rząd chce utrzymać ten zakres na dotychczasowym poziomie, musi zdecydowanie zwiększyć publiczne nakłady na lecznictwo. Jeżeli rząd uznaje, że nie jest możliwe zwiększenie publicznych nakładów na ochronę zdrowia, musi odpowiednio ograniczyć zakres bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Inne rozwiązania to jedynie oszukiwanie społeczeństwa, które prędzej czy później przyniesie opłakane - dla rządzących - skutki.   

Zarząd Krajowy OZZL
Krzysztof Bukiel – przewodniczący zarządu
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook