Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Różnice w tłumaczeniu paktu fiskalnego

16.02.2012

Posłowie PiS domagają się od szefa MSZ wyjaśnień, dlaczego są różnice między angielską wersją paktu fiskalnego, umieszczoną na stronach Rady Europejskiej, a tłumaczeniem tego dokumentu przekazanym przez ministerstwo posłom. Żaden tekst obecnie nie jest wiążący - odpowiada MSZ.

Poseł PiS Krzysztof Szczerski przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, ze tego dnia po południu zbierają się komisje finansów publicznych oraz ds. europejskich, które będą zajmować się paktem fiskalnym.

Jak dodał, przed tym posiedzeniem posłowie otrzymali z MSZ materiał z treścią paktu fiskalnego. "Problem polega na tym, że dokumenty - wersja angielska, która znajduje się na stronie internetowej Rady Europejskiej, i dokument przesłany do nas będący w opisie pana ministra spraw zagranicznych tłumaczeniem dokumentu wynegocjowanego 30 stycznia - zasadniczo się różnią i to w najbardziej newralgicznym punkcie" -  podkreślił poseł.

Szczerski zaprezentował oba dokumenty. Jak stwierdził, w angielskiej wersji w artykule 14 ust.4 paktu jest mowa o "odstępie od ustępu 3", a w polskim tłumaczeniu "odstępie od ustępów 3 i 5".    

"Kiedyś mieliśmy do czynienia z problemem 'lub czasopisma' teraz mamy do czynienia z aferą   '3 i 5'" - dodał.

Według posła PiS, zgodnie z tłumaczeniem MSZ, polska ma prawo uczestniczyć w euroszczytach, a z tekstu w języku angielskim wynika, że Polska takiego prawa nie ma. "Mamy możliwość czarnego scenariusza, czyli że dokument przesłany przez MSZ jest nieprawdziwy. Możemy sobie wyobrazić szary scenariusz, że pomiędzy 31 stycznia a dzisiaj nastąpiła po cichu zmiana treści tego traktatu, tylko nikt nam o tym nie powiedział" - dodał.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki, poproszony przez PAP o wyjaśnienie sprawy, oświadczył: "Rada Europejska 30 stycznia nie zajmowała się w szczegółach wszystkim postanowieniami Traktatu i jego redakcyjnym uzgadnianiem, lecz wyłącznie postanowieniami, które były przedmiotem kontrowersji. Rada Europejska osiągnęła polityczne porozumienie w sprawie Traktatu fiskalnego, ale nie zatwierdzała żadnego tekstu jako takiego".

"Nigdy, w ciągu ponad 50-letniej historii Wspólnot i Unii Europejskiej, nie było przypadku osiągnięcia porozumienia w sprawie któregokolwiek europejskiego traktatu i jednoczesnego uzgodnienia ostatecznego jego tekstu. Art. 14 nie był przedmiotem dyskusji podczas Rady Europejskiej. Korzystne dla Polski i innych państw spoza strefy euro postanowienia zostały zawarte w art. 12 ust. 3 oraz w preambule" - podkreślił rzecznik MSZ.

Bosacki zapewnił, że pomiędzy Radą Europejską 30 stycznia i 10 lutego trwały intensywne prace redakcyjne nad tekstem traktatu oraz tłumaczenie traktatu. "W celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, art. 14 ust. 4 został dostosowany do uzgodnionego przez Rady Europejską art. 12 ust. 3. Uczestniczący w pracach redakcyjnych przedstawiciele MSZ i MF wyrazili zgodę na tę zmianę" - podkreślił.

"Oczywiście bardziej aktualny jest tekst przesłany KSUE i KFP (komisji ds. UE i komisji finansów - PAP) 14 lutego, ale żaden tekst nie jest obecnie wiążący" - zaznaczył. Bosacki dodał, że wbrew temu co mówili posłowie PiS podczas konferencji prasowej, tekst umieszczony na stronach Rady Europejskiej nie ma mocy wiążącej, a ostateczny będzie tekst podpisany 1 marca.   

Pakt fiskalny, czyli Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej ma zostać podpisany w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

Zgodnie z osiągniętym w styczniu kompromisem w sprawie zapisów o zarządzaniu strefą euro i szczytach euro zdecydowano, że kraje spoza eurostrefy, które ratyfikują nowy traktat, powinny przynajmniej raz w roku uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu.

PAP

[fot.sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Pakt fiskalny

,

fiskalny

,

tłumaczenie

,

PiS

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook