Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Różnice w tłumaczeniu paktu fiskalnego

16.02.2012

Posłowie PiS domagają się od szefa MSZ wyjaśnień, dlaczego są różnice między angielską wersją paktu fiskalnego, umieszczoną na stronach Rady Europejskiej, a tłumaczeniem tego dokumentu przekazanym przez ministerstwo posłom. Żaden tekst obecnie nie jest wiążący - odpowiada MSZ.

Poseł PiS Krzysztof Szczerski przypomniał na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, ze tego dnia po południu zbierają się komisje finansów publicznych oraz ds. europejskich, które będą zajmować się paktem fiskalnym.

Jak dodał, przed tym posiedzeniem posłowie otrzymali z MSZ materiał z treścią paktu fiskalnego. "Problem polega na tym, że dokumenty - wersja angielska, która znajduje się na stronie internetowej Rady Europejskiej, i dokument przesłany do nas będący w opisie pana ministra spraw zagranicznych tłumaczeniem dokumentu wynegocjowanego 30 stycznia - zasadniczo się różnią i to w najbardziej newralgicznym punkcie" -  podkreślił poseł.

Szczerski zaprezentował oba dokumenty. Jak stwierdził, w angielskiej wersji w artykule 14 ust.4 paktu jest mowa o "odstępie od ustępu 3", a w polskim tłumaczeniu "odstępie od ustępów 3 i 5".    

"Kiedyś mieliśmy do czynienia z problemem 'lub czasopisma' teraz mamy do czynienia z aferą   '3 i 5'" - dodał.

Według posła PiS, zgodnie z tłumaczeniem MSZ, polska ma prawo uczestniczyć w euroszczytach, a z tekstu w języku angielskim wynika, że Polska takiego prawa nie ma. "Mamy możliwość czarnego scenariusza, czyli że dokument przesłany przez MSZ jest nieprawdziwy. Możemy sobie wyobrazić szary scenariusz, że pomiędzy 31 stycznia a dzisiaj nastąpiła po cichu zmiana treści tego traktatu, tylko nikt nam o tym nie powiedział" - dodał.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki, poproszony przez PAP o wyjaśnienie sprawy, oświadczył: "Rada Europejska 30 stycznia nie zajmowała się w szczegółach wszystkim postanowieniami Traktatu i jego redakcyjnym uzgadnianiem, lecz wyłącznie postanowieniami, które były przedmiotem kontrowersji. Rada Europejska osiągnęła polityczne porozumienie w sprawie Traktatu fiskalnego, ale nie zatwierdzała żadnego tekstu jako takiego".

"Nigdy, w ciągu ponad 50-letniej historii Wspólnot i Unii Europejskiej, nie było przypadku osiągnięcia porozumienia w sprawie któregokolwiek europejskiego traktatu i jednoczesnego uzgodnienia ostatecznego jego tekstu. Art. 14 nie był przedmiotem dyskusji podczas Rady Europejskiej. Korzystne dla Polski i innych państw spoza strefy euro postanowienia zostały zawarte w art. 12 ust. 3 oraz w preambule" - podkreślił rzecznik MSZ.

Bosacki zapewnił, że pomiędzy Radą Europejską 30 stycznia i 10 lutego trwały intensywne prace redakcyjne nad tekstem traktatu oraz tłumaczenie traktatu. "W celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, art. 14 ust. 4 został dostosowany do uzgodnionego przez Rady Europejską art. 12 ust. 3. Uczestniczący w pracach redakcyjnych przedstawiciele MSZ i MF wyrazili zgodę na tę zmianę" - podkreślił.

"Oczywiście bardziej aktualny jest tekst przesłany KSUE i KFP (komisji ds. UE i komisji finansów - PAP) 14 lutego, ale żaden tekst nie jest obecnie wiążący" - zaznaczył. Bosacki dodał, że wbrew temu co mówili posłowie PiS podczas konferencji prasowej, tekst umieszczony na stronach Rady Europejskiej nie ma mocy wiążącej, a ostateczny będzie tekst podpisany 1 marca.   

Pakt fiskalny, czyli Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej ma zostać podpisany w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

Zgodnie z osiągniętym w styczniu kompromisem w sprawie zapisów o zarządzaniu strefą euro i szczytach euro zdecydowano, że kraje spoza eurostrefy, które ratyfikują nowy traktat, powinny przynajmniej raz w roku uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu.

PAP

[fot.sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Pakt fiskalny

,

fiskalny

,

tłumaczenie

,

PiS

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook