Jedynie prawda jest ciekawa


Rozłam w KOD?

14.01.2017

W „Gazecie Wyborczej” ukazała się rozmowa z  koordynator KOD na Podkarpaciu i członkiem Rady Regionów KOD Kubą Karysiem. Działacz Komitetu Obrony Demokracji mówi o swoim rozczarowaniu działaniami Mateusza Kijowskiego i rozłamie w organizacji.

Zapytany ile zarabia na KOD odpowiedział, że rozumie, iż jest to ponury żart. 

„Mogę długo opowiadać, ile dołożyłem. Zresztą jak większość KOD-erów, nie tylko z Podkarpacia. Wielu z nas może też opowiedzieć, jak zaniedbali swoje prace i życie zawodowe. Ja mam to szczęście, że naszymi firmami od roku zajmuje się już tylko moja żona i to jest jej „darowizna” dla KOD-u” - odpowiedział koordynator KOD na Podkarpaciu. 

Karyś zapytany, co czuł, kiedy dowiedział się, że firma Mateusza Kijowskiego zarobiła ponad 90 tysięcy zł na zleceniach od KODu, chociaż Kijowski zapewniał, że nie pobierał za pracę żadnych pieniędzy. 

 „Co pomyślałem? Raczej tego nie opublikujecie” — stwierdził. 

Mówił, że nie miał pojęcia, jak wygląda działalność Kijowskiego. Opowiadał, że jeżeli KOD na Podkarpaciu zamawia jakieś materiały, zawsze kierował się kryterium najniższej ceny. 

„I oglądamy wszyscy każdą złotówkę pięćdziesiąt razy, więc na przykład nasz miesięcznik „KOD-karpacie” drukujemy we Wrocławiu, bo tam jest najtaniej. I myślałem, że tak to działa w całym KOD-zie” — powiedział Karyś. 

Kiedy dowiedział się o aferze fakturowej natychmiast zadzwonił do Kijowskiego i poprosił o wyjaśnienia. 

„On mi powiedział, że był jakiś ryczałt, padła kwota z bardzo grubsza podobna do tej, która pojawiła się potem w mediach. Mnie to troszkę uspokoiło, bo uważam, że lider takiego ruchu powinien po prostu zupełnie legalnie pobierać wynagrodzenie, choć nie mogę uwierzyć, że to ukrywa i podpisuje jakieś faktury nie wiadomo skąd. A potem wybuch i te wszystkie rzeczy ze strony Mateusza, które padły, o niezręczności i tak dalej” — relacjonuje. 

Przyznał, że po aferze z Kijowskim KOD traci działaczy i poparcie. 

„Mimo wielu rezygnacji w całym KOD-owym świecie, jeżdżę po Podkarpaciu, przekonując wszystkich do jednego: „Nie rzucajcie legitymacją, błagam. To jest wasza legitymacja, nie jakichś ludzi, którym nie ufacie. Sami na nią zapracowaliście. Wiem, że to wielkie słowa, ale, cholera, Polska was potrzebuje” — mówił. 

W jego ocenie źródłem kryzysu w KOD jest brak „transparentnych decyzji i jasnych dyspozycji”. Nie widzi możliwości, żeby Kijowski dalej był liderem KOD, powinien natychmiast zrezygnować. 

„Mateusz, którego zasług dla KOD-u jest przecież tak wiele i wszyscy będziemy je pamiętać, bez najmniejszych wątpliwości powinien tuż po ogłoszeniu tych „rewelacji” oddać się do dyspozycji zarządu i nas - zwyczajnych KOD-eró” — stwierdził. 

„Ja bym się ze wstydu spalił na jego miejscu natychmiast” — ocenił Kijowskiego lider KOD na Podkarpaciu. 

W Komitecie doszło do poważnego rozłamu, pojawiły się dwie ostro zwalczające się grupy, przeciwników i zwolenników Kijowskiego. 

 „KOD podzielił się tak, jak podzieliła się Polska i nie mogę tego zaakceptować. Te dwa światy - u nas się mówi: Murarzy (murem za Mateuszem) i Żołnierzy są agresywne i nieakceptowalne” – powiedział Karyś. Ma jednak nadzieję, że te dwa światy da się skleić.

"Gazeta Wyborcza"/wPolityce.pl/wkt

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook