Jedynie prawda jest ciekawa

Zamieszanie wokół Rostowskiego. Złożył dymisję?

20.08.2013

Czy to już koniec rządowej kariery Jacka Rostowskiego? Tygodnik "Newsweek" twierdzi, że minister finansów podał się do dymisji. Jednak premier Donald Tusk na Twitterze zapewnia, że nie jest to prawdą. Rząd się sypie?

Ogromne zamieszanie wokół Jacka Rostowskiego. Czy minister finansów podał się do dymisji? Tak twierdzi tygodnik "Newsweek", powołując się na dwa niezależne źródła. Z nieoficjalnych doniesień gazety wynikać ma, że rezygnację złożył kilka godzin temu. Jednak wieczorem premier Donald Tusk poinformował na portalu społecznościowym, że wiadomości tygodnika są nieprawdziwe, a o żadnej dymisji nie ma mowy.

W mediach od kilku dni pojawiały się informacje o możliwej zmianie na stanowisku ministra finansów. Agencja Reutersa podawała, że Rostowski wraz z minister Muchą oraz ministrem Korolcem mają zostać odwołani w czasie jesiennej rekonstrukcji rządu. Reuters swoje wiadomości miał pozyskać w źródłach "zbliżonych do premiera".

Politycy Platformy Obywatelskiej również od kilku dni konsekwentnie dementują informacje o możliwej dymisji ministra. Tydzień temu rzecznik rządu Paweł Graś mówił, że na razie nic nie wskazuje na to, by wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski miał stracić swoje stanowisko. Sam Donald Tusk unikał jasnych wypowiedzi na ten temat, nie dementując jednak doniesień dotyczących możliwej zmiany na stanowisku szefa resortu finansów. Odmówił komentarza, zaznaczając, że wiadomości o dymisji Rostowskiego "to plotka".

Na razie nie wiadomo, kto miałby szanse objąć resort finansów, jeśli premier Tusk przyjmie dymisję Rostowskiego. Media spekulowały, że następcą Rostowskiego może być Janusz Lewandowski - obecnie unijny komisarz ds. programowania finansowego i budżetu, lub były premier i doradca ekonomiczny Donalda Tuska Jan Krzysztof Bielecki. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniano także Dariusza Rosatiego.

Jednak wydaje się, że premier może mieć trudności ze znalezieniem następcy dla Rostowskiego. Konieczność nowelizowania budżetu na rok 2013 pokazała, że z polskimi finansami publicznymi jest źle. Czy ktoś będzie musiał uporać się z bałaganem po Rostowskim?

TK

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Słowa kluczowe:

Jacek Rostowski

,

rząd

,

ekonomia

,

Paweł Graś

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook