Jedynie prawda jest ciekawa


Zamieszanie wokół Rostowskiego. Złożył dymisję?

20.08.2013

Czy to już koniec rządowej kariery Jacka Rostowskiego? Tygodnik "Newsweek" twierdzi, że minister finansów podał się do dymisji. Jednak premier Donald Tusk na Twitterze zapewnia, że nie jest to prawdą. Rząd się sypie?

Ogromne zamieszanie wokół Jacka Rostowskiego. Czy minister finansów podał się do dymisji? Tak twierdzi tygodnik "Newsweek", powołując się na dwa niezależne źródła. Z nieoficjalnych doniesień gazety wynikać ma, że rezygnację złożył kilka godzin temu. Jednak wieczorem premier Donald Tusk poinformował na portalu społecznościowym, że wiadomości tygodnika są nieprawdziwe, a o żadnej dymisji nie ma mowy.

W mediach od kilku dni pojawiały się informacje o możliwej zmianie na stanowisku ministra finansów. Agencja Reutersa podawała, że Rostowski wraz z minister Muchą oraz ministrem Korolcem mają zostać odwołani w czasie jesiennej rekonstrukcji rządu. Reuters swoje wiadomości miał pozyskać w źródłach "zbliżonych do premiera".

Politycy Platformy Obywatelskiej również od kilku dni konsekwentnie dementują informacje o możliwej dymisji ministra. Tydzień temu rzecznik rządu Paweł Graś mówił, że na razie nic nie wskazuje na to, by wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski miał stracić swoje stanowisko. Sam Donald Tusk unikał jasnych wypowiedzi na ten temat, nie dementując jednak doniesień dotyczących możliwej zmiany na stanowisku szefa resortu finansów. Odmówił komentarza, zaznaczając, że wiadomości o dymisji Rostowskiego "to plotka".

Na razie nie wiadomo, kto miałby szanse objąć resort finansów, jeśli premier Tusk przyjmie dymisję Rostowskiego. Media spekulowały, że następcą Rostowskiego może być Janusz Lewandowski - obecnie unijny komisarz ds. programowania finansowego i budżetu, lub były premier i doradca ekonomiczny Donalda Tuska Jan Krzysztof Bielecki. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniano także Dariusza Rosatiego.

Jednak wydaje się, że premier może mieć trudności ze znalezieniem następcy dla Rostowskiego. Konieczność nowelizowania budżetu na rok 2013 pokazała, że z polskimi finansami publicznymi jest źle. Czy ktoś będzie musiał uporać się z bałaganem po Rostowskim?

TK

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook