Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

24.05.2018
1270menty01
Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml.

Uchwalona w 2014 tzw. ustawa o ekstremizmie, pozwala na skazywanie na wieloletnie więzienia osób, które np. na profilach społecznościowych publikują treści sprzeczne z obowiązującą narracją. W świetle prawa obowiązującego w Rosji, ekstremizmem są wszystkie działania mogące obniżyć bezpieczeństwo narodowe i ład konstytucyjny, czyli np. krytyka prezydenta, publikacja niewłaściwych piosenek, czy prześmiewczych memów.

W Rosji powstał specjalny katalog zakazanych książek i piosenek. Na liście ekstremistycznych znalazła się między innymi pierwsza obszerna publikacja o działaniach ukraińskiego NKWD „CZK-GPU-NKWD na Ukrainie: osoby, fakty, dokumenty”  autorstwa Jurija Szapowała, Wołodymyra Prystajko i Wadyma  Zołotariowa. Zakazem publikacji obejmowane są np. piosenki czeczeńskich bardów, piszących o niepodległości ich kraju, a także nieprawomyślny rap.

Pierwszą ofiarą nowego prawa jest Władimir Łuzgin, ślusarz, bloger i historyk-amator z Permu, który w 2015 na swojej stronie internetowej przypomniał o Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Łuzgin napisał, że radziecko-niemieckie porozumieniu z sierpnia 1939 roku, doprowadziło do rozbioru Polski i II wojny światowej. „To komuniści i Niemcy wywołali II wojnę  światową” – odnotował Łuzgin.

Niestety pisanie prawdy historycznej w Rosji jest przestępstwem i Łuzgin został skazany na 200 tys. (ok 15 tys. zł) rubli grzywny. Mężczyzna, próbował odwoływać się od wyroku przed rosyjskimi sądami, ale bezskutecznie. Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok sądów niższej instancji. Mężczyzna, nie chcąc płacić grzywny, wyjechał do Czech, gdzie ubiegał się o azyl polityczny. W między czasie rosyjskie Stowarzyszenie „Memoriał”, które od lat walczy z autorytarnymi zapędami państwa, domaga się respektowania praw człowieka w Rosji i zabiega o przywracanie prawdy historycznej, wystąpiło z jego sprawą do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zaskarżając wyrok rosyjskiego sądu.

Niestety, jak podają czeskie media, w drugiej połowie maja 2018 roku, Czesi odmówili Łuzginowi azylu i mężczyzna będzie musiał wracać do Rosji. Jego sytuacja skomplikowała się do tego stopnia, że teraz mężczyźnie grożą już kolejne sankcję, między innymi 3 lata więzienia za unikanie płacenia grzywny. Tymczasem w Rosji przybywa kolejnych skazanych na podstawie „ustawy o ekstremizmie”. Obywatele Rosji dostają wyroki więzienia za podawanie dalej obrażających władzę twittów lub mailów, czy zamieszczanie w internecie „ekstremistycznych” piosenek.


Warto poczytać

 1. bydgoszcz-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 2. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 3. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 4. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

 5. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 6. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 7. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook