Jedynie prawda jest ciekawa


W Pieniężnie Rosjanie po raz kolejny upamiętnili zbrodniarza, który mordował AK-owców

18.02.2018
1270pieniezno
W Pieniężnie Rosjanie po raz kolejny upamiętnili zbrodniarza, który mordował AK-owców

Ambasada rosyjska w Polsce zorganizowała w niedzielę w miejscu zdemontowanego pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie (woj. warmińsko-mazurskie) obchody 73. rocznicy śmierci tego sowieckiego dowódcy.

Kilkudziesięciu Rosjan złożyło wieńce i kwiaty przed ogrodzeniem, którym są zabezpieczone resztki gruzowiska pozostałego po rozbiórce pomnika. Popiersie sowieckiego dowódcy odpowiedzialnego za likwidację Armii Krajowej na Wileńszczyźnie zostało zdemontowane przed ponad dwoma laty. 

Likwidacji monumentu gen. Czerniachowskiego w Pieniężnie domagały się przez wiele lat środowiska kombatanckie, liczne stowarzyszenia i osoby prywatne. Rozbiórka pomnika wywołała ostre protesty ze strony Federacji Rosyjskiej.

W ocenie polskich historyków sowiecki dowódca był symbolem "narzucenia Polsce systemu komunistycznego". Brał udział w likwidowaniu struktur okręgu wileńskiego AK, która była siłą zbrojną legalnego rządu RP na uchodźstwie. Doprowadził do aresztowania płk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka". Odpowiada też za rozbrojenie i zatrzymanie kilku tys. żołnierzy AK, z których większość zostało zesłanych do łagrów lub przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej. Rosjanie uważają go natomiast za jednego z najlepszych radzieckich dowódców i bohatera wojennego.

W niedzielnych obchodach uczestniczył ambasador Siergiej Andriejew i inni przedstawiciele służb dyplomatycznych Federacji Rosyjskiej w Polsce, delegacja z pobliskiego obwodu kaliningradzkiego i grupa dziennikarzy z Rosji. Był też poczet sztandarowy Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny św.

Uroczystości zorganizowano w związku z przypadającą 18 lutego 73. rocznicą śmierci gen. Czerniachowskiego, który poległ podczas operacji wschodniopruskiej.

Ambasador Andriejew powiedział dziennikarzom, że Rosjanie każdego roku przyjeżdżają na miejsce, w którym generał został śmiertelnie ranny, żeby złożyć hołd jego pamięci. "Dla nas jednoznacznie to postać bohaterska, pozytywna. Dlatego czcimy jego pamięć" - mówił.

Dyplomata był pytany o skutki tzw. ustawy dekomunizacyjnej, zgodnie z którą pomniki upamiętniające komunizm, w tym tzw. pomniki wdzięczności Armii Czerwonej, powinny zostać rozebrane do 31 marca 2018 r.

Jak powiedział, strona rosyjska wielokrotnie wyrażała swój stosunek do sprawy rozbiórki radzieckich pomników. Według niego jest to łamanie porozumień dwustronnych, w tym międzyrządowego porozumienia o grobach i miejscach pamięci z 1994 r.

"Po drugie wszystko to jest robione pod pretekstem walki z komunizmem, a nie są to pomniki komunizmu, tylko żołnierzy, którzy tutaj walczyli i ginęli w walce o wolność Związku Radzieckiego, jak i Polski. Po trzecie, to sprawa polityczna; to nie historia, to polityka" - stwierdził.

Rosjanie organizują w tym miejscu oficjalne uroczystości w rocznicę śmierci Czerniachowskiego od 2014 r. , czyli od czasu ogłoszenia przez władze Pieniężna planów rozbiórki pomnika. Wcześniej monument przez wiele lat stał praktycznie zapomniany i zarósł krzakami.

Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo powiedział PAP, że o organizowanej przez Rosjan uroczystości dowiedział się z otrzymanej w piątek - za pośrednictwem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - noty z ambasady rosyjskiej. Jak zaznaczył, organizatorzy nie wystąpili natomiast o zgodę na zgromadzenie, a teren po rozbiórce pomnika jest formalnie nadal placem budowy.

Rozbiórkę pomnika w Pieniężnie przeprowadzono na polecenie władz miejskich 17 września 2015 r. w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Wcześniej uchwałę o woli rozebraniu monumentu podjęła tamtejsza rada miejska, a pozwolenie na rozbiórkę wydało starostwo powiatowe w Braniewie. Plany samorządu poparła wówczas Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która uznała, że "dalsze istnienie w przestrzeni publicznej przedmiotowego pomnika jest niezgodne z polską racją stanu".

Zdemontowane metalowe popiersie sowieckiego dowódcy władze Pieniężna przekazały Instytutowi Pamięci Narodowej jako pierwszy eksponat do zbiorów przyszłego skansenu dawnych pomników komunistycznych.

Pomnik w Pieniężnie zbudowano w latach 70. ub. wieku niedaleko miejsca, gdzie sowiecki dowódca został śmiertelnie ranny. Generała pochowano w Wilnie. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Moskwie. Wileński pomnik generała zabrano natomiast do rosyjskiego Woroneża.(PAP)

autorzy: Agnieszka Libudzka, Marcin Boguszewski
edytor: Dorota Skrobisz 

fot. PAP/Tomasz Waszczuk


Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook