Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie dali remont przyjacielowi Putina

08.04.2013

Władze Rosji robiły wszystko, by remontem tupolewa, który potem uległ katastrofie, zajął się zakład w Samarze, którego szefem jest przyjaciel Władimira Putina. Dlaczego Kremlowi tak zależało, by zaufany zakład zajął się modernizacją polskiej rządowej maszyny?

Z ostatniego raportu przygotowanego przez zespół parlamentarny kierowany przez Antoniego Macierewicza wynika, że zakłady Olega Deripaski, jednego z najbogatszych Rosjan, przyjaciela Putina, zostały jako jedyne dopuszczone do przetargu na remont polskiej maszyny. Moskwa nie udzieliła zgody na udział w przetargu innym rosyjskim firmom. W ten sposób wyeliminowała także m.in. zakłady WARZ-400 Wnukowo w Moskwie, które przedtem zajmowały się remontem polskich maszyn.

WARZ-400 Wnukowo współpracowały z uczestniczącą w przetargu polską firmą Bumar sp. z o.o. Zgody nie otrzymał też rosyjski partner trzeciego uczestnika przetargu, polskiej firmy Metalexport S sp. z o.o.

Nowe ustalenia dotyczące przetargu na remont Tu-154M znalazły się w analizie Marcina Gugulskiego, współpracownika Antoniego Macierewicza. Pisze on, że Federalna Służba Współpracy Wojskowo-Technicznej Federacji Rosyjskiej (FSWTS) wydała zgodę jedynie firmie Aviakor na remont tupolewa. FSWTS nadzorowała również i kontrolowała każdy etap planowanego i realizowanego przetargu na remont.

Jak wskazuje Gugulski, podstawą prawną decyzji dot. Aviakoru był częściowo niejawny dekret prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z 16 stycznia 2009 r. Co ciekawe, ten dekret został wydany ws. zakazu dostawy dla Gruzji wyrobów o przeznaczeniu wojskowym. Na jego podstawie wykluczono rosyjskich partnerów firmy Bumar, uznawanej za dostawcę broni do Gruzji.

"Jak czytamy w raporcie zespołu parlamentarnego, także Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) wspierał działania firmy MAW Telekom, zabiegającej o powierzenie remontu polskich Tu-154M firmie Aviakor" - pisze "Gazeta Polska Codziennie", przytaczając ustalenia Macierewicza.

Jak ujawnił w 2011 roku przewodniczący zespołu Antoni Macierewicz, we władzach spółki MAW Telekom zasiadali m.in. byli żołnierze WSI.

TK,Niezalezna.pl
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 2. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 3. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 4. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 5. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

 6. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook