Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja wykorzysta Zapad do umieszczenia wojsk na Białorusi? Ekspert ostrzega przed zagrożeniem

21.08.2017

Ćwiczenia Zapad '17 mogą zostać wykorzystane nie tylko militarnie, ale również politycznie - powiedział PAP ekspert ds. obronności z portalu Defence24 Juliusz Sabak. Rosyjsko-białoruskie manewry mają odbyć się w dniach 14-20 września.

- Istnieje ryzyko, że Rosjanie wykorzystują te ćwiczenia i związane z nimi działania czysto logistycznie, do tego, by przesunąć jakieś siły na terytorium Białorusi i już je tam pozostawić - powiedział Juliusz Sabak z portalu Defence24. - Można się obawiać, że te ćwiczenia mogą zostać wykorzystane nie tylko militarnie, ale również politycznie - dodał.

Jego zdaniem chociaż prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka - jak twierdzi rozmówca PAP - "od wielu lat mówi, że nie życzy sobie rosyjskiej bazy na terenie swojego kraju, nie życzy sobie takiej stałej obecności", to istnieje ryzyko, że stanie się ona faktem. W opinii eksperta "w ostatnich miesiącach stanowisko Łukaszenki, który dotąd starał się politycznie lawirować troszkę między Zachodem a Rosją, uległo usztywnieniu i zdecydowanie zwiększyło się jego poparcie dla stanowiska Moskwy".

Sabak zwrócił uwagę, że jest to kwestia często podnoszona przez białoruską opozycję. - Białoruska opozycja ostrzegała, że te ćwiczenia mają skalę zdecydowanie większą niż manewry, które w ramach Zapadu odbywały się w latach poprzednich, że bardzo duży na przykład tabor kolejowy został przez rosyjską armię zabezpieczony na Białoruś, natomiast brakuje informacji na temat tego, by taki tabor był potrzebny, żeby ten sprzęt z powrotem z Białorusi wywieźć - powiedział.

Juliusz Sabak zwrócił uwagę, na fakt, że Rosjanie od wielu lat ćwiczą operacje transportu dużych sił wojskowych na duże odległości. Dlatego jego zdaniem dla oceny możliwości operacyjnych armii rosyjskiej nie ma tak dużego znaczenia to, ile faktycznie stale jednostek stacjonuje w zachodnim okręgu wojskowym.

- Są w stanie na przykład przy użyciu bardzo ciężkich samolotów transportowych przerzucić dużą liczbę wojsk, śmigłowców, ciężkiego sprzętu, na przykład z Dalekiego Wschodu, gdzieś nawet z okolic granicy z Chinami, do zachodniego okręgu wojskowego - zapewnił ekspert.

- Tego typu ćwiczenia, jak Zapad, mogą służyć do ukrycia bardzo dużych transportów ze względu na to, że bardzo duża liczba żołnierzy i sprzętu będzie się przemieszczać na ćwiczenia na poligony i trudno jest śledzić ruchy tych wszystkich jednostek - ocenił Juliusz Sabak.

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017 mają odbyć się w dniach 14-20 września. To cykliczne manewry; tym razem będą zlokalizowane na Białorusi.

PAP/en.kremlin.ru


Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook