Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja wykorzysta Zapad do umieszczenia wojsk na Białorusi? Ekspert ostrzega przed zagrożeniem

21.08.2017

Ćwiczenia Zapad '17 mogą zostać wykorzystane nie tylko militarnie, ale również politycznie - powiedział PAP ekspert ds. obronności z portalu Defence24 Juliusz Sabak. Rosyjsko-białoruskie manewry mają odbyć się w dniach 14-20 września.

- Istnieje ryzyko, że Rosjanie wykorzystują te ćwiczenia i związane z nimi działania czysto logistycznie, do tego, by przesunąć jakieś siły na terytorium Białorusi i już je tam pozostawić - powiedział Juliusz Sabak z portalu Defence24. - Można się obawiać, że te ćwiczenia mogą zostać wykorzystane nie tylko militarnie, ale również politycznie - dodał.

Jego zdaniem chociaż prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka - jak twierdzi rozmówca PAP - "od wielu lat mówi, że nie życzy sobie rosyjskiej bazy na terenie swojego kraju, nie życzy sobie takiej stałej obecności", to istnieje ryzyko, że stanie się ona faktem. W opinii eksperta "w ostatnich miesiącach stanowisko Łukaszenki, który dotąd starał się politycznie lawirować troszkę między Zachodem a Rosją, uległo usztywnieniu i zdecydowanie zwiększyło się jego poparcie dla stanowiska Moskwy".

Sabak zwrócił uwagę, że jest to kwestia często podnoszona przez białoruską opozycję. - Białoruska opozycja ostrzegała, że te ćwiczenia mają skalę zdecydowanie większą niż manewry, które w ramach Zapadu odbywały się w latach poprzednich, że bardzo duży na przykład tabor kolejowy został przez rosyjską armię zabezpieczony na Białoruś, natomiast brakuje informacji na temat tego, by taki tabor był potrzebny, żeby ten sprzęt z powrotem z Białorusi wywieźć - powiedział.

Juliusz Sabak zwrócił uwagę, na fakt, że Rosjanie od wielu lat ćwiczą operacje transportu dużych sił wojskowych na duże odległości. Dlatego jego zdaniem dla oceny możliwości operacyjnych armii rosyjskiej nie ma tak dużego znaczenia to, ile faktycznie stale jednostek stacjonuje w zachodnim okręgu wojskowym.

- Są w stanie na przykład przy użyciu bardzo ciężkich samolotów transportowych przerzucić dużą liczbę wojsk, śmigłowców, ciężkiego sprzętu, na przykład z Dalekiego Wschodu, gdzieś nawet z okolic granicy z Chinami, do zachodniego okręgu wojskowego - zapewnił ekspert.

- Tego typu ćwiczenia, jak Zapad, mogą służyć do ukrycia bardzo dużych transportów ze względu na to, że bardzo duża liczba żołnierzy i sprzętu będzie się przemieszczać na ćwiczenia na poligony i trudno jest śledzić ruchy tych wszystkich jednostek - ocenił Juliusz Sabak.

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017 mają odbyć się w dniach 14-20 września. To cykliczne manewry; tym razem będą zlokalizowane na Białorusi.

PAP/en.kremlin.ru


Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook