Jedynie prawda jest ciekawa


Rok Jana Pawła II w Polsce

03.11.2013

Dwa projekty ws. ustanowienia roku Jana Pawła II w złożono w Sejmie. Pierwszy autorstwa PO zakłada objęcie patronatem polskiego papieża rok 2015 w związku z 10 rocznicą śmierci. PiS chce by był to rok 2014, w związku z planowaną kanonizacją papieża Polaka.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że kanonizacja Jana Pawła II to "wydarzenie jedyne w swoim rodzaju". "Co kilka lat będziemy mieli okrągłą rocznicę śmierci Jana Pawła II, a kanonizacja będzie wyłącznie jedna i to będzie w kwietniu 2014 roku" - zaznaczył.

Dlatego, argumentował, 2014 rok powinien być rokiem papieża Polaka. Wyraził nadzieję, że "większość rządząca nie będzie wszczynać awantur".

Z kolei wnioskodawca projektu Platformy Ireneusz Raś zauważył, że sam fakt kanonizacji papieża Polaka w 2014 roku będzie "wielkim wydarzeniem dla Polski". "To będzie wydarzenie, które ponownie przybliży nam postać i naukę Jana Pawła II" – powiedział.

Według niego, ustanowienie roku 2015 rokiem Jana Pawła II pozwoli wydłużyć czas wspominania papieża Polaka. 10. rocznica śmierci papieża będzie kolejną okazją, aby sięgnąć do jego dzieł – powiedział Raś. "Do tego trzeba się przygotować" - dodał. "W tej sprawie nie można się spierać. Trzeba się porozumieć" - zadeklarował poseł PO.

Projekt uchwały klubu PiS brzmi: "W hołdzie największemu z rodu Polaków, który umocnił nasz naród i rozsławił jego dziedzictwo na cały świat, głosił cywilizację życia i miłosierdzia, wzywał do odnowy moralnej i solidarności, nauczał o sprawiedliwym państwie, wolności i odpowiedzialności za dobro wspólne, dał nam wzór miłości ojczyzny, tradycji i rodziny, dla upamiętnienia radosnej, oczekiwanej jego kanonizacji, Sejm ustanawia rok 2014 rokiem papieża Jana Pawła II".

W uzasadnieniu posłowie PiS zaznaczają, że przyszły rok będzie rokiem oczekiwanej z wielką radością przez Polaków kanonizacji papieża Jana Pawła II. Zwrócili uwagę, że to pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku "zaowocowała powstaniem wielkiego ruchu Solidarności i dała Polakom siłę do podjęcia próby odzyskania wolności". "Słowa modlitwy wypowiedziane w Warszawie: „niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” to przełomowy moment w historii naszego kraju" - zaznaczyli.

Według PiS zapowiedziana na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacja Jana Pawła II "to nie tylko wydarzenie istotne dla Kościoła katolickiego, ale "także niezwykle ważny fakt dla naszej ojczyzny". "Dzięki temu może być przypomniane i przemyślane przez wszystkich Polaków przesłanie pozostawione przez naszego wielkiego rodaka, przesłanie dotyczące naszej wspólnoty narodowej, naprawy państwa, odnowy moralnej więzi społecznych" – podkreślono.

"Na zawsze aktualne pozostaną wypowiedziane w Sejmie słowa Jana Pawła II, że „demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Była to jego przestroga przed sytuacją, gdy ustrój demokratyczny sprzymierzy się z relatywizmem etycznym, gdy „życie społeczne pozbawione zostanie trwałego moralnego punktu odniesienia" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu PiS.

Klub PO proponując, by to rok 2015 był rokiem papieża Polaka, w związku z przypadającą wtedy 10. rocznicą jego śmierci podkreśla, że "Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci".

Jak zaznaczono, "jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie", a "bolesne odejście papieża, naszego rodaka do „domu Ojca” zjednoczyło wszystkich Polaków bez względu na wyznanie czy posiadane poglądy".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook