Jedynie prawda jest ciekawa


Rok Jana Pawła II w Polsce

03.11.2013

Dwa projekty ws. ustanowienia roku Jana Pawła II w złożono w Sejmie. Pierwszy autorstwa PO zakłada objęcie patronatem polskiego papieża rok 2015 w związku z 10 rocznicą śmierci. PiS chce by był to rok 2014, w związku z planowaną kanonizacją papieża Polaka.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że kanonizacja Jana Pawła II to "wydarzenie jedyne w swoim rodzaju". "Co kilka lat będziemy mieli okrągłą rocznicę śmierci Jana Pawła II, a kanonizacja będzie wyłącznie jedna i to będzie w kwietniu 2014 roku" - zaznaczył.

Dlatego, argumentował, 2014 rok powinien być rokiem papieża Polaka. Wyraził nadzieję, że "większość rządząca nie będzie wszczynać awantur".

Z kolei wnioskodawca projektu Platformy Ireneusz Raś zauważył, że sam fakt kanonizacji papieża Polaka w 2014 roku będzie "wielkim wydarzeniem dla Polski". "To będzie wydarzenie, które ponownie przybliży nam postać i naukę Jana Pawła II" – powiedział.

Według niego, ustanowienie roku 2015 rokiem Jana Pawła II pozwoli wydłużyć czas wspominania papieża Polaka. 10. rocznica śmierci papieża będzie kolejną okazją, aby sięgnąć do jego dzieł – powiedział Raś. "Do tego trzeba się przygotować" - dodał. "W tej sprawie nie można się spierać. Trzeba się porozumieć" - zadeklarował poseł PO.

Projekt uchwały klubu PiS brzmi: "W hołdzie największemu z rodu Polaków, który umocnił nasz naród i rozsławił jego dziedzictwo na cały świat, głosił cywilizację życia i miłosierdzia, wzywał do odnowy moralnej i solidarności, nauczał o sprawiedliwym państwie, wolności i odpowiedzialności za dobro wspólne, dał nam wzór miłości ojczyzny, tradycji i rodziny, dla upamiętnienia radosnej, oczekiwanej jego kanonizacji, Sejm ustanawia rok 2014 rokiem papieża Jana Pawła II".

W uzasadnieniu posłowie PiS zaznaczają, że przyszły rok będzie rokiem oczekiwanej z wielką radością przez Polaków kanonizacji papieża Jana Pawła II. Zwrócili uwagę, że to pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku "zaowocowała powstaniem wielkiego ruchu Solidarności i dała Polakom siłę do podjęcia próby odzyskania wolności". "Słowa modlitwy wypowiedziane w Warszawie: „niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” to przełomowy moment w historii naszego kraju" - zaznaczyli.

Według PiS zapowiedziana na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacja Jana Pawła II "to nie tylko wydarzenie istotne dla Kościoła katolickiego, ale "także niezwykle ważny fakt dla naszej ojczyzny". "Dzięki temu może być przypomniane i przemyślane przez wszystkich Polaków przesłanie pozostawione przez naszego wielkiego rodaka, przesłanie dotyczące naszej wspólnoty narodowej, naprawy państwa, odnowy moralnej więzi społecznych" – podkreślono.

"Na zawsze aktualne pozostaną wypowiedziane w Sejmie słowa Jana Pawła II, że „demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Była to jego przestroga przed sytuacją, gdy ustrój demokratyczny sprzymierzy się z relatywizmem etycznym, gdy „życie społeczne pozbawione zostanie trwałego moralnego punktu odniesienia" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu PiS.

Klub PO proponując, by to rok 2015 był rokiem papieża Polaka, w związku z przypadającą wtedy 10. rocznicą jego śmierci podkreśla, że "Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci".

Jak zaznaczono, "jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie", a "bolesne odejście papieża, naszego rodaka do „domu Ojca” zjednoczyło wszystkich Polaków bez względu na wyznanie czy posiadane poglądy".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 4. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 5. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 6. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 7. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook