Jedynie prawda jest ciekawa


Rok Jana Pawła II w Polsce

03.11.2013

Dwa projekty ws. ustanowienia roku Jana Pawła II w złożono w Sejmie. Pierwszy autorstwa PO zakłada objęcie patronatem polskiego papieża rok 2015 w związku z 10 rocznicą śmierci. PiS chce by był to rok 2014, w związku z planowaną kanonizacją papieża Polaka.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że kanonizacja Jana Pawła II to "wydarzenie jedyne w swoim rodzaju". "Co kilka lat będziemy mieli okrągłą rocznicę śmierci Jana Pawła II, a kanonizacja będzie wyłącznie jedna i to będzie w kwietniu 2014 roku" - zaznaczył.

Dlatego, argumentował, 2014 rok powinien być rokiem papieża Polaka. Wyraził nadzieję, że "większość rządząca nie będzie wszczynać awantur".

Z kolei wnioskodawca projektu Platformy Ireneusz Raś zauważył, że sam fakt kanonizacji papieża Polaka w 2014 roku będzie "wielkim wydarzeniem dla Polski". "To będzie wydarzenie, które ponownie przybliży nam postać i naukę Jana Pawła II" – powiedział.

Według niego, ustanowienie roku 2015 rokiem Jana Pawła II pozwoli wydłużyć czas wspominania papieża Polaka. 10. rocznica śmierci papieża będzie kolejną okazją, aby sięgnąć do jego dzieł – powiedział Raś. "Do tego trzeba się przygotować" - dodał. "W tej sprawie nie można się spierać. Trzeba się porozumieć" - zadeklarował poseł PO.

Projekt uchwały klubu PiS brzmi: "W hołdzie największemu z rodu Polaków, który umocnił nasz naród i rozsławił jego dziedzictwo na cały świat, głosił cywilizację życia i miłosierdzia, wzywał do odnowy moralnej i solidarności, nauczał o sprawiedliwym państwie, wolności i odpowiedzialności za dobro wspólne, dał nam wzór miłości ojczyzny, tradycji i rodziny, dla upamiętnienia radosnej, oczekiwanej jego kanonizacji, Sejm ustanawia rok 2014 rokiem papieża Jana Pawła II".

W uzasadnieniu posłowie PiS zaznaczają, że przyszły rok będzie rokiem oczekiwanej z wielką radością przez Polaków kanonizacji papieża Jana Pawła II. Zwrócili uwagę, że to pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku "zaowocowała powstaniem wielkiego ruchu Solidarności i dała Polakom siłę do podjęcia próby odzyskania wolności". "Słowa modlitwy wypowiedziane w Warszawie: „niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” to przełomowy moment w historii naszego kraju" - zaznaczyli.

Według PiS zapowiedziana na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacja Jana Pawła II "to nie tylko wydarzenie istotne dla Kościoła katolickiego, ale "także niezwykle ważny fakt dla naszej ojczyzny". "Dzięki temu może być przypomniane i przemyślane przez wszystkich Polaków przesłanie pozostawione przez naszego wielkiego rodaka, przesłanie dotyczące naszej wspólnoty narodowej, naprawy państwa, odnowy moralnej więzi społecznych" – podkreślono.

"Na zawsze aktualne pozostaną wypowiedziane w Sejmie słowa Jana Pawła II, że „demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. Była to jego przestroga przed sytuacją, gdy ustrój demokratyczny sprzymierzy się z relatywizmem etycznym, gdy „życie społeczne pozbawione zostanie trwałego moralnego punktu odniesienia" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu PiS.

Klub PO proponując, by to rok 2015 był rokiem papieża Polaka, w związku z przypadającą wtedy 10. rocznicą jego śmierci podkreśla, że "Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci".

Jak zaznaczono, "jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie", a "bolesne odejście papieża, naszego rodaka do „domu Ojca” zjednoczyło wszystkich Polaków bez względu na wyznanie czy posiadane poglądy".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook