Jedynie prawda jest ciekawa


Rodziny ofiar UB: zostali zamordowani, a szczątki gdzieś wywiezione i zniszczone

01.02.2018
szwagrzyk010212018
Rodziny ofiar UB: zostali zamordowani, a szczątki gdzieś wywiezione i zniszczone

- Nie wiedzieliśmy nic poza tym, że zostali zamordowani, a szczątki zostały gdzieś tam wywiezione i zniszczone - mówili po uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych w Pałacu Prezydenckim w czwartek członkowie rodzin zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów.

Historię Stefanii Zarzyckiej, którą aresztowano wraz mężem Władysławem podczas obławy UB-KBW-MO na oddział kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" opowiedziała dziennikarzom jej córka, Magdalena Zarzycka. Stefania była wówczas w ósmym miesiącu ciąży. Została przewieziona do Lublina i osadzona w areszcie śledczym w więzieniu na Zamku. Pomimo zaawansowanej ciąży kobieta została poddana przesłuchaniom, połączonymi z torturami fizycznymi i psychicznymi.

"Tam nie było żadnego szpitala, tam była cela. Ja tą celę widziałam - była przeznaczona niby na +szpitalkę+, ale lekarzem tej +szpitalki+ była położna więźniarka. Mama po przesłuchaniu, w nocy dostała krwotoku (Stefania Zarzycka została aresztowana w 8 miesiącu ciąży - PAP) i wzięto ją na tę celę. Kobiety znały się z wolności więc ta położna, pani Traczowa - położyła palec na buzię - żeby mama nie dała znaku, że się znają. Szybciutko ją zbadała i okazało się, że dziecko żyje. To był tak duży krwotok, mama nie wiedziała czy długo przeżyje. Mama będąc w szoku spytała czy urodziła syna czy córkę. Położna odpowiedziała, że córkę i wtedy mama powiedziała: +Niech jej Bóg pozwoli żyć" - powiedziała córka Stefanii Zarzyckiej.

"Kiedy położna przestała się mną zajmować, odwróciła się do mamy, bo mama już nic jej nie odpowiadała. Stwierdziła, że mama zemdlała i próbowała ją cucić. Nie miała na wyposażeniu nawet tabletki od bólu głowy, to co mogła zrobić? Nic nie mogła. Po godzinie przyjechał jakiś lekarz i stwierdził zgon. Według zapisu ubeckiego, śmierć jest półtorej godziny po porodzie. Nie, mama umiera dosłownie po porodzie" - wspominała.

"Kobieta, która ma krwotok podczas porodu i nie ma podane nic przeciwko temu krwotokowi, co może ją czekać? Zgon. Wynika z tego, że mama nie umarła bo mnie urodziła, tylko z przyczyn jakie zadano jej wcześniej i co się stało w czasie całej tej akcji ratowania mamy i mnie. Mamy nie uratowano, a ja tam razem z więźniami i więźniarkami byłam dwa lata i dwa miesiące" - mówiła Magdalena Zarzycka.

"Nam, dzieciom Żołnierzy Wyklętych próbowano dokuczać, że my po prostu nie wiemy jak się nazywamy. UB wszystko potrafiło. To co ja przeżyłam do dnia dzisiejszego, a mam już 70 lat, nie życzę nikomu, nawet najgorszym wrogom" - dodała.

Jan Kmiołek wraz swoim odziałem przeprowadził ok. 100 akcji zbrojnych w latach 1947-51. Został aresztowany 27 sierpnia 1951 r. w Katowicach. Wyrokiem z 3 kwietnia 1952 r. Wojskowy sąd rejonowy w Warszawie, na sesji wyjazdowej w Pułtusku skazał "Wira" na 28-krotną karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

"Nie wiedzieliśmy nic, poza tym, że został zamordowany na Rakowieckiej, a szczątki zostały gdzieś tam wywiezione i zniszczone. Babcia nam opowiadała, wiedzieliśmy co się stało, ale nie wiedzieliśmy gdzie były zwłoki. Rodzina była traktowana bardzo źle (...) jako bandyci " - powiedział Waldemar Kmiołek krewny Jana Kmiołka.

Józef i Karol Maślanka byli w latach 1945-46 żołnierzami zgrupowania NSZ pod dowództwem Henryka Flame pseud. "Bartek". Zostali zamordowani w wyniku operacji przeprowadzonej przez organy bezpieczeństwa we wrześniu 1946 r. Ich zniszczone w wyniku eksplozji szczątki zostały odnalezione w marcu 2016 r. Na podstawie badań genetycznych nie można jednakże określić do którego z braci Maślanków należą zidentyfikowane szczątki.

"Cała nasza rodzina jest szczęśliwa. W końcu po tylu latach, ten godny pochówek im się należy. Józef był wywiadowcą, a Karol partyzantem. Działali pod Henrykiem Flame. O Karolu zachowało się więcej zapisów, o Józefie jest znacznie mniej. Nie wiem dlaczego tak jest. Może jeszcze dojdziemy do tego" - powiedział Piotr Drobny, wnuk Dominika Maślanki, brata Józefa i Karola Maślanków.

"Dziesięć lat temu nie było takich materiałów. Nie wiadomo było gdzie zaczerpnąć informacji. Bracia tylko wierzyli. Dopiero jak wyszło, że są takie okoliczności, że można się gdzieś z IPN czegoś dowiedzieć, to wtedy wszyscy zaczęli mieć realną nadzieję, że uda się odnaleźć krewnych. Na razie mamy jednego. Wiemy, że Karol wyjechał drugim transportem (w ramach operacji UB Lawina - PAP), a o Józefie nie wiemy nic na razie. Dlatego, że byli braćmi i nie wiadomo, którego szczątki odnaleziono, tak to musiało być przedstawione" - dodał.

W czwartek IPN ogłosił 22 nazwiska osób, których szczątki odnalezione zostały zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chodzi o ofiary zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich. Ogłoszone identyfikacje dotyczą szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

Na czwartkową uroczystość przybyli krewni ofiar, którzy otrzymali noty identyfikacyjne bliskich. Obecni byli także m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes IPN Jarosław Szarek, prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wicemarszałek Senatu Maria Koc, przedstawiciele rządu i Kancelarii Prezydenta. (PAP)

autor: Maciej Puchłowski

edytor: Paweł Tomczyk

mmmp/ pat/ 

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook